Kuo anksčiau pradėjai – tuo bus lengviau

Finansinis ilgaamžiškumas, anot L. Načajienės, kai kuriais atžvilgiais panašus į fizinį ilgaamžiškumą: kuo anksčiau pradedi rūpintis tiek fizine, tiek finansine sveikata – tuo mažiau pastangų tai reikalaus ateityje.

Susiję straipsniai

„Anksčiau pradėjus, tai daryti yra ženkliai lengviau dar ir dėl to, kad investuojant galioja sukauptų palūkanų efektas. Ne veltui Einšteinas tai pavadino aštuntuoju pasaulio stebuklu. T.y. taupant ar investuojant, jūs uždirbat tam tikrą finansinę grąžą, bet šalia to jūs dar kaupiate palūkanas ant palūkanų arba prieaugį ant prieaugio. Ta suma, sukaupta ateityje, yra gana įspūdinga vien dėl to sukauptų palūkanų efekto“, – pasakoja. L. Načajienė.

Loreta Načajienė
Loreta Načajienė
FOTO: Andrius Ufartas | Delfi

Iki šiol nesusimąsčiusiems apie finansinį ilgaamžiškumą, pašnekovė pirmiausia pataria pažvelgti į tai, kokia tikėtina bus jūsų senatvės pensija, tai lengviausia padaryti pasinaudojant specialia skaičiuokle SODROS puslapyje. Rekomenduojama, kad išėjus į pensiją, pajamos siektų bent 70–80 proc. jūsų buvusio atlyginimo. Šiuo metu Lietuvoje, žiūrint į vidutinę algą ir vidutinę pensiją, minėtas procentas tesiekia 44. Skirtumas iki 70–80 procentų ir yra mūsų rūpestis, turėtume jį susitaupyti. Vieni paprasčiausių būdų taupyti – II ir III pakopos pensijų fondai, sako pašnekovė.

Kalbant apie investicijų portfelio diversifikavimą, pasak J. Daujoto, tai mažiau svarbu kol žmogus yra jaunas, tačiau amžėjant diversifikacija turėtų tapti vis platesnė, konservatyvesnė, t. y. investuojamos lėšos paskirstomos vis plačiau su vis mažesne rizika. Jei žmogus dar niekada neinvestavo, gali būti labai sunku nuspręsti, kur tai daryti, kas labiausiai verta dėmesio.

Esminės klaidos

Pasak J. Daujoto, yra keli esminiai kriterijai: pirmiausia, kaštai – įvertinti, kaip pigu, lengva ir patogu investuoti. Įvairūs tyrimai Lietuvoje parodė, kad pensijų kaupimo fondų mokesčiai yra vieni mažesnių, tad toks pasirinkimas gali būti gera pradžia. Kitas aspektas – šiemet Lietuvoje atsiranda investicinės sąskaitos galimybė Lietuvoje, kurią galima atsidaryti bankuose ar finansinių maklerių įmonėse. Galima kreiptis į savo banką ir pasikonsultavus atsidaryti atskirą vertybinių popierių sąskaitą. Pašnekovo įsitikinimu, vis dar egzistuoja gajus mitas, kad norint pradėti investuoti, reikalingos didelės sumos. Galima pradėti kad ir nuo keliasdešimt eurų, tačiau investavimo kelionėje esminis žodis yra kantrybė. Net pasirenkant aukštos rizikos investavimo kryptis, reikės bent 5–10 metų laukimo.

Justas Daujotas
Justas Daujotas
FOTO: Julius Kalinskas | Delfi

L. Načajienės teigimu, pagrindinės dvi klaidos, planuojant savo finansinį ilgaamžiškumą, yra per didelis pasitikėjimas savo žiniomis ir per mažas investicijų diversifikavimas, pvz. visas savo santaupas investuojant į dvi akcijas ar viską į NT. Papildo ir J. Daujotas – didelės klaidos yra pernelyg didelių santaupų laikymas jų neinvestuojant, įpročio investuoti nesilaikymas.

Visą L. Načajienės ir J. Daujoto pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše.

Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės