Pakankamas vitamino D kiekis – mažesnė rizika susirgti koronavirusu
Vitaminas D žmogaus organizme atlieka didelį vaidmenį. Tai yra gyvybiškai svarbus mikroelementas, kuris padeda palaikyti normalią kaulų ir dantų būklę, normalią raumenų funkciją, o svarbiausia – imuninės sistemos veiklą.
Be to, vitaminas D saugo organizmą nuo osteoporozės, stiprina dantis ir kaulus. Jis reguliuoja mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, fosforas ir magnis, apykaitą ir dalyvauja formuojant mūsų imunitetą.
„Atliekant naujausius tyrimus, pastebėta, kad tiek mirštamumas, tiek sergamumas COVID-19 infekcija mažėja, jei asmuo neturi vitamino D trūkumo. Svarbu ir tai, kad vitaminas D veikia ne tik kaip apsauga, bet susirgus COVID-19 liga galima lengvesnė ligos eiga ir mažesnis komplikacijų skaičius“, – pabrėžia E. Zykienė.
Tyrimai parodė, kad vitamino D trūksta dažnam lietuviui
Kaip rodo pastarųjų metų tyrimai, organizme palaikyti reikiamą vitamino D koncentraciją pavyksta ne visiems lietuviams. Pavyzdžiui, 2018 metais Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad vitamino D stoka nustatyta 67 proc. tirtų asmenų.
Kaip nurodo E. Zykienė, didžiausias vitamino D trūkumas pastebimas gruodžio-balandžio mėnesiais.
Kalbant apie vitamino D paros normą, kurią turėtume suvartoti, ši turėtų siekti 30-50 ng/ml. Anot E. Zykienės, trūkumas fiksuojamas tuomet, kai nustatomas vitamino D kiekis organizme yra mažiau kaip 20 ng/ml, o nepakankamumas – esant 20-30 ng/ml.
Tiesa, paprasto būdo patiems namuose pasitikrinti, ar pavyksta pasiekta reikiamą normą, nėra – tai parodo atliekami tyrimai.
„Norma sekama atliekant specialų vitamino D tyrimą. Tyrimą naudinga atlikti tam, kad būtų nustatomas vitamino D trūkumo lygis, pagal kurį sprendžiama, kiek per dieną suvartoti vitamino D“, – sako vaistininkė.
Trūkstant vitamino D, žymiai sumažėja atsparumas virusinėms infekcijoms
O kas nutinka esant vitamino D trūkumui – su kokiomis sveikatos problemomis tuomet susiduriame? Reaguodama į šį klausimą, E. Zykienė išskiria, kad vitamino D trūkumas gali pasireikšti raumenų silpnumu, imuniteto sumažėjimu.
„Didesne vitamino D stoka dažniau skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Taip pat sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, turintys antsvorio, nėščios ir maitinančios moterys. Šiems asmenims užtikrinti reikiamą vitamino D kiekį yra ypač svarbu“, – pabrėžia vaistininkė.
Gauti pakankamą kiekį vitamino D su maistu nėra lengva
Gydytojai dietologai dažnai pabrėžia, kad visoms organizmui būtinoms medžiagoms įsisavinti itin svarbi pilnavertė mityba. Vis dėlto, E. Zykienė teigia, kad gauti reikiamą vitamino D kiekį vien su maistu nėra paprasta.
Anot E. Zykienės, šiuo metu lengviausias ir efektyviausias vitamino D pasisavinimas – per maisto papildus. Tačiau tam, kad šio vitamino atsargomis padėtų pasirūpinti ir mityba, šiomis dienomis mūsų racione turėtų dažniau atsirasti riebi žuvis, mėsa, kiaušiniai, grybai, karvės pienas – šiuose produktuose fiksuojamas nors ir nedidelis, tačiau mums labai svarbus vitamino D kiekis.