Pakankamas vitamino D kiekis – mažesnė rizika susirgti koronavirusu

Vitaminas D žmogaus organizme atlieka didelį vaidmenį. Tai yra gyvybiškai svarbus mikroelementas, kuris padeda palaikyti normalią kaulų ir dantų būklę, normalią raumenų funkciją, o svarbiausia – imuninės sistemos veiklą.

Be to, vitaminas D saugo organizmą nuo osteoporozės, stiprina dantis ir kaulus. Jis reguliuoja mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, fosforas ir magnis, apykaitą ir dalyvauja formuojant mūsų imunitetą.

Siaučiant koronaviruso pandemijai, apie vitaminą D imta kalbėti dar garsiau. Kaip pastebi „Camelia“ vaistininkė Evelina Zykienė, šiuo metu aktualiausi tyrimai yra susiję su COVID-19 infekcija, kurių jau atlikta tikrai nemažai. Jais remiantis, galima drąsiai sakyti, kad žmonės, turintys normalią vitamino D koncentraciją organizme, turi mažesnę riziką susirgti infekcija.
Karantinas

„Atliekant naujausius tyrimus, pastebėta, kad tiek mirštamumas, tiek sergamumas COVID-19 infekcija mažėja, jei asmuo neturi vitamino D trūkumo. Svarbu ir tai, kad vitaminas D veikia ne tik kaip apsauga, bet susirgus COVID-19 liga galima lengvesnė ligos eiga ir mažesnis komplikacijų skaičius“, – pabrėžia E. Zykienė.

Tyrimai parodė, kad vitamino D trūksta dažnam lietuviui

Kaip rodo pastarųjų metų tyrimai, organizme palaikyti reikiamą vitamino D koncentraciją pavyksta ne visiems lietuviams. Pavyzdžiui, 2018 metais Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad vitamino D stoka nustatyta 67 proc. tirtų asmenų.

Kaip nurodo E. Zykienė, didžiausias vitamino D trūkumas pastebimas gruodžio-balandžio mėnesiais.

„Vis dėlto, nuo pandemijos pradžios, kai asmenys dar labiau pradėjo rūpintis savo sveikata, domėtis užkrečiamųjų ligų prevencija, klientai vitaminą D įsigyja dažniau. Todėl galėtume tikėtis, kad pastaruoju metu Lietuvos gyventojai nejaučia tokio didelio vitamino D trūkumo. Tačiau tai yra tik spėjimas“, – svarsto vaistininkė.
Vitaminas D

Kalbant apie vitamino D paros normą, kurią turėtume suvartoti, ši turėtų siekti 30-50 ng/ml. Anot E. Zykienės, trūkumas fiksuojamas tuomet, kai nustatomas vitamino D kiekis organizme yra mažiau kaip 20 ng/ml, o nepakankamumas – esant 20-30 ng/ml.

Tiesa, paprasto būdo patiems namuose pasitikrinti, ar pavyksta pasiekta reikiamą normą, nėra – tai parodo atliekami tyrimai.

„Norma sekama atliekant specialų vitamino D tyrimą. Tyrimą naudinga atlikti tam, kad būtų nustatomas vitamino D trūkumo lygis, pagal kurį sprendžiama, kiek per dieną suvartoti vitamino D“, – sako vaistininkė.

Trūkstant vitamino D, žymiai sumažėja atsparumas virusinėms infekcijoms

O kas nutinka esant vitamino D trūkumui – su kokiomis sveikatos problemomis tuomet susiduriame? Reaguodama į šį klausimą, E. Zykienė išskiria, kad vitamino D trūkumas gali pasireikšti raumenų silpnumu, imuniteto sumažėjimu.

Esant didesniam trūkumui, gali išsivystyti osteoporozė, osteomaliacija, reumatoidinis artritas. Žymiai sumažėja atsparumas virusinėms infekcijoms, blogėja kalcio pasisavinimas. Vaikams gali išsivystyti rachitas, sutrikti dantų augimas, atsirasti dėmių dantų emalyje.
Gripas

„Didesne vitamino D stoka dažniau skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Taip pat sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, turintys antsvorio, nėščios ir maitinančios moterys. Šiems asmenims užtikrinti reikiamą vitamino D kiekį yra ypač svarbu“, – pabrėžia vaistininkė.

Gauti pakankamą kiekį vitamino D su maistu nėra lengva

Gydytojai dietologai dažnai pabrėžia, kad visoms organizmui būtinoms medžiagoms įsisavinti itin svarbi pilnavertė mityba. Vis dėlto, E. Zykienė teigia, kad gauti reikiamą vitamino D kiekį vien su maistu nėra paprasta.

„Su maistu gauti reikiamą vitamino D paros dozę yra labai sunku, reikėtų kasdien valgyti ar gerti labai didelius kiekius produktų, kuriuose gali būti vitamino D. Pagrindinis vitamino D šaltinis yra saulė. Visgi, šaltuoju metų laiku jos mūsų šalyje ypač mažai“, – teigė specialistė.
Vitaminas D

Anot E. Zykienės, šiuo metu lengviausias ir efektyviausias vitamino D pasisavinimas – per maisto papildus. Tačiau tam, kad šio vitamino atsargomis padėtų pasirūpinti ir mityba, šiomis dienomis mūsų racione turėtų dažniau atsirasti riebi žuvis, mėsa, kiaušiniai, grybai, karvės pienas – šiuose produktuose fiksuojamas nors ir nedidelis, tačiau mums labai svarbus vitamino D kiekis.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)