Pasak vaistininkės, vitaminas D yra tirpus riebaluose, o didžiausią vitamino D kiekį mes gauname iš UV saulės spindulių (80–90 proc.), tuo tarpu su maistu – tik iki 20 proc.

„Jau seniai žinoma, kad vitaminas D saugo organizmą nuo osteoporozės, stiprina dantis ir kaulus. Tačiau tai nėra vienintelis jo poveikis. Jis taip pat reguliuoja mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, fosforas ir magnis, apykaitą ir dalyvauja formuojant mūsų imunitetą".

Kaip teigia E. Zykienė, 2018 metais Lietuvoje buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad vitamino D stoka nustatyta 67 proc. tirtų asmenų. Didžiausias jo trūkumas pastebimas gruodžio–balandžio mėnesiais. Žmonėms, kuriems trūksta vitamino D, gali pasireikšti tokie simptomai kaip raumenų silpnumas ar imuniteto sumažėjimu.

Vitaminas D

"Esant didesniam trūkumui, gali išsivystyti osteoporozė, osteomaliacija, reumatoidinis artritas. Žymiai sumažėja atsparumas virusinėms infekcijoms, blogėja kalcio pasisavinimas. Vaikams gali išsivystyti rachitas, sutrikti dantų augimas, atsirasti dėmių dantų emalėje", – kalbėjo „Camelia“ vaistininkė E. Zykienė.

Taip pat buvo atlikti nemažai tyrimų, kurie parodė, kad žmonės, pasižymintys normalia vitamino D koncentracija organizme, turi mažesnę riziką susirgti infekcija.

„Pastebėta, kad tiek mirštamumas, tiek sergamumas COVID-19 infekcija mažėja, jei asmuo neturi vitamino D trūkumo. Svarbu ir tai, kad vitaminas D veikia ne tik kaip apsauga, bet susirgus COVID-19 liga galima lengvesnė ligos eiga ir mažesnis komplikacijų skaičius", – pasakojo vaistininkė.
Evelina Zykienė

Vien maisto produktų neužteks

Vaistininkė, paklausta, kokie maisto produktai šiuo metu turėtų dažniau atsirasti mūsų maisto racione, kad netektų patirti vitamino D trūkumo padarinių, atsakė, jog natūraliai vitamino D atsargas organizme galima papildyti į mitybos racioną įtraukus tokius produktus, kaip pienas, mėsa, sūris, lašiša, kiaušiniai, avokadas.

„Tačiau su jais galime gauti tik 10–15 proc. reikalingos vitamino D paros normos. Likusią vitamino D dozę padės gauti pagal gydytojo ar vaistininko nurodymus vartojami šiuo vitaminu praturtinti maisto papildai ir preparatai".

Kaip teigia vaistininkė, su maistu gauti vitamino D pakankamą kiekį, ypač šaltuoju metu laiku, kai praktiškai neturime vienintelio natūralaus vitamino D šaltinio saulės, yra labai sunku. Kai kuriuose maisto produktuose yra šio vitamino, tačiau kiekiai pakankamai maži, tad norint gauti reikalingą paros dozę, kasdien reikėtų suvartoti labai didelius kiekius tam tikrų produktų. Tad patogu ir efektyvu vartoti maisto papildus.

„Visgi tai daryti reikėtų protingai, pasitarus su gydytoju ar vaistininku, jei reikia, prieš tai atlikti specialų kraujo tyrimą. Vartojant šį vitaminą nesaikingai, galimas jo perdozavimas. Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, todėl jo perteklius gali kauptis kepenyse ar riebaliniame audinyje. Pagrindiniai požymiai: silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Sunkiais atvejais gali sutrikti inkstų veikla. Per didelės vitamino D dozės gali net sutrikdyti vaikų augimą. Todėl vaikai yra ypač jautrūs šio vitamino perdozavimui. Jei yra įtarimų dėl vitamino D perdozavimo, būtina kuo greičiau nutraukti jo vartojimą ir sumažinti jo gaunamą kiekį su maistu", – kalbėjo E. Zykienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)