Neseniai Vilniuje įvykusiame pirmajame miegui dedikuotame festivalyje „Sleep Fest“, tiesioginio eterio metu dvi eksperimento dalyvės – verslininkė, nuomonės formuotoja Erika Vitulskienė ir žurnalistė, laidų bei renginių vedėja Ugnė Siparė – pasidalino, kaip joms sekėsi keisti savo miego įpročius. Iš abiejų pašnekovių tiesiog tryško energija, mat, kaip pačios sako, pagaliau jaučiasi gerai išsimiegojusios.

Susidūrė su priešingomis miego problemomis

Kalbėdama apie savo miego rutiną, E. Vitulskienė juokauja – pasakyti, kad miegas iki eksperimento buvo šlubuojantis, tolygu nepasakyti nieko. Moteris prisipažįsta anksčiau miego problemų visai neturėjusi, tačiau pastaruoju metu situacija pasikeitė, o miego ritmo sutrikimai neigiamai paveikė visas jos gyvenimo sritis.

„Susidūrus su miego problemomis, stipriai pasikeitė mano emocinė būsena – tapau kur kas dirglesnė, jautresnė, neatspari stresui. Be abejonės, pajutus miego stygių, norėdavosi daugiau valgyti, gauti energijos iš cukraus, o tuomet kildavo susierzinimas, kam tų saldumynų tiek privalgiau. Tai tarsi užburtas ratas“, – pasakoja E. Vitulskienė.

Tuo tarpu Ugnė Siparė prisipažįsta turinti priešingą problemą – regis, galėjo užmigti bet kur ir bet kada. Apie tai pasikalbėjusi su neurologe, moteris išgirdo neraminančią žinią: tikėtina, ji susidūrė stipriu pervargimu.

„Tik priėmusi IKEA kvietimą gerinti miegą supratau, kiek šioje mano gyvenimo srityje yra chaoso ir disbalanso. Neturėjau normalaus miego ritmo, buvau įsitikinusi, kad gerai numigusi pietų miego, atsigriebsiu už naktį prarastą laiką. Iš tiesų, po tų dviejų su puse valandos pietų miego pasijusdavau dar blogiau. Tik palyginusi, kaip jaučiausi tuomet ir kaip jaučiuosi dabar, aiškiai suprantu, kad problema iš tiesų buvo“, – sako U. Siparė.

Ji atkreipia dėmesį, kad problemos pačios savaime neišsisprendžia – norint keisti esamą situaciją, turime įdėti pastangų. Tačiau dar svarbiau tai, kad nesprendžiamos problemos linkusios didėti.

„Iš pradžių kamuoja irzlumas ir dirglumas, tuomet atsiranda galvos skausmai, vėliau jau supranti, kad norisi gerokai papurtyti kiekvieną, kuris užlenda prieš tavo automobilį spūsčių metu – viskas eina tik blogyn. Tad norint išvengti išties rimtų sveikatos problemų, susirūpinti turime laiku“, – sako U. Siparė.

Miegas – kūno išmintis

Sertifikuota holistinės sveikatos koučerė, miego ekspertė Ieva Anskaitienė patvirtina šiuos žodžius ir perspėja, kad ilgalaikis miego trūkumas gali sukelti sunkių pasekmių.

„Miegas yra kūno išmintis. Jei labiau klausytume savo kūno, tiesiog leistume sau daugiau ilsėtis ir atsipalaiduoti. Deja, dažniausiai į kūno siunčiamus signalus dėmesį atkreipiame tuomet, kai jau sušlubuoja sveikata. Tikrai nesakau, kad miegas viską gali išspręsti, tačiau pradėti visuomet rekomenduoju būtent nuo to. Svarbiausia yra išmokti pajausti savo kūną, nes jis geriausiai žino, ko žmogui reikia“, – sako I. Anskaitienė.

U. Siparė prisipažįsta, kad pokalbis su miego mokslininke jai iš tiesų padėjo suprasti, kokie netinkami buvo jos miego įpročiai. Garsiai atsakiusi į svarbiausius su miego režimu susijusius klausimus, ji aiškiau pamatė, kad tinkamo miego režimo jos gyvenime iš tiesų nėra. Tai ir tapo pagrindine paskata sudalyvauti mėnesio trukmės IKEA eksperimente.

Garsi moteris ėmėsi gudrybės ir įsipareigojo savo socialinių tinklų sekėjams, kad keis miego įpročius: kiekvieną vakarą 22 val. gulsis miegoti ir kelsis 8 val. ryte.

„Taip ir buvo – užmigdžiusi dukrą, nebeleisdavau sau naktinėti, naršyti internete ar žiūrėti serialų. Vienintelis dalykas, kurį darau prieš miegą, tai paskaitau knygą. Fantastika, kaip gerai išsimiegi, kuomet miegoti nueini ir keliesi laiku. Džiaugiuosi, kad per mėnesį laiko šis įprotis jau spėjo susiformuoti“, – sako U. Siparė.

Tam, kad miegas būtų išties saldus, moteris atsinaujino ir miegamojo kambarį – įsigijo naujas pagalves, antklodes ir patalynės užvalkalus. Kaip pati sako, į naujus patalus įšokti laiku visuomet maloniau.

„Joks darbas nėra svarbesnis už miegą. O net ir tie darbai eisis kur kas sklandžiau, jei būsite gerai išsimiegoję“, – sako žinoma laidų vedėja.

Tuo tarpu IKEA kvietimo gerinti miegą sulaukusi E. Vitulskienė prisipažįsta iš pat pradžių net nepatikėjusi, kad kviečia iš tiesų ją – pasiūlymas atėjo kaip tik tuo metu, kai moteris išgyveno nelengvą periodą.

„Pasikalbėti apie miego įpročius su specialistais – puiku, tačiau sunkiausia dalis buvo realiai įgyvendinti gautas rekomendacijas: nueiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku. Pirmosios savaitės buvo tikrai nelengvos, nes turėjau visai kitokius įpročius – eidavau miegoti 1–2 valandą nakties“, – pasakoja Erika.

Moteris sakosi atradusi ir dar vieną puikų miego pagalbininką – sunkią antklodę, be kurios dabar net nebeįsivaizduoja savo saldaus miego.

„Nepaisant to, kad prisijaukinti naują miego režimą nebuvo lengva, tikrai ketinu jo ir toliau laikytis vardan tos puikios dabartinės savijautos“, – sako verslininkė.

IKEA skatina išsimiegoti

Naujausia IKEA apklausa atskleidė, kad kas trečias šalies gyventojas prabudęs ryte dažniausiai nesijaučia pailsėjęs, o kas ketvirtas – nuolat jaučia miego trūkumą. Siekdama įgyvendinti savo viziją – kurti gražesnį kasdienį gyvenimą daugeliui – IKEA šiuos metus skyrė miego svarbos priminimui. Daugiau ekspertų patarimų geram miegui bei tai, kaip susikurti patogesnę miego aplinką, galima rasti čia.