Vis dėlto, egzistuoja ne vienas veiksmingas būdas, padedantis kovoje su šliužais. „Instagram“ platformoje paskyrą „Spalvotas_daržas“ kurianti tinklaraštininkė Donata Jankauskienė sako, kad susidūrusi su šiais invaziniais kenkėjais, pasitelkė itin paprastą, pigų, tačiau labai veiksmingą būdą, kuriuo sutiko pasidalinti ir su „Delfi“ skaitytojais.

Neišrankūs maistui, dauginasi žaibiškai ir išgyvena lietuvišką žiemą

Viskas būtų paprasta, jei šliužai gąsdintų vien savo nepatrauklia išvaizda. Vis tik, D. Jankauskienė pasakoja, kad šie kenkėjai gali pridaryti daug neatitaisomos žalos.

„Šliužai labai mėgsta drėgnas, apžėlusias vietas, kuriose ir veisiasi. Šiemet jiems pasisekė – lietingas laikotarpis puikiai tinka šiems kenkėjams veistis. Dažniausiai jie aptinkami apleistuose sklypuose, šalia griovių, kuriuose gali slėptis karštomis dienomis“, – sako pašnekovė.

Anot jos, šliužai maistui nėra išrankūs. Jų grobiu gali tapti ne tik augalai, tačiau ir šiukšlės, išmatos, jau pūvantys augalai. Šie kenkėjai nevengia paskanauti ir vienas kito. Šliužai – pavojingi augalų priešai, mat apgraužia jų sultingąsias dalis ir palieka gleivių pėdsakus. Šie kenkėjai gali negrįžtamai pakenkti ne tik pačiam augalui. Jie nešioja ir įvairias grybines ligas, puvinius. Susidūrus su šliužais, laukti nėra ko – būtina čia ir dabar imtis visų įmanomų priemonių juos naikinant.

Donata Jankauskienė

Padėjo labai paprastas ir pigus būdas

Tinklaraštininkė D. Jankauskienė pasakoja, kad kaime gyvena visą savo gyvenimą. Žinoma, jai teko susidurti su įvairiais kenkėjais. Invaziniai šliužai – vieni iš jų. Pašnekovė teigia, kad jos puoselėjamą sodą ir daržą, šliužai užpuolė labai lietingą vasarą.

„Pamenu, tuomet teko kovoti tiek su šliužais, tiek su sraigėmis. Itin lietingas oras labai patinka šiems kenkėjams. Tuomet jie ėda visiškai viską. Kovodama su šliužais, pasitelkiau pigias ir ekologiškas priemones, kurios suveikė puikiai. Viena pačių efektyviausių – kukurūzų miltų gaudyklės. Jas reikia padėti šliužų surinkimo vietose. Kai šliužai priėda miltų, jiems išsipučia skrandžiai ir jie to neišgyvena“, – patirtimi dalinasi daržininkė.

Ji rekomenduoja nenumoti ranka į šiuos kenkėjus. Anot D. Jankauskienės, jie labai greitai dauginasi, tad nekreipiant dėmesio į šiuos „augintinius“, gali tekti atsisveikinti su taip lauktu derliumi ir išpuoselėtais augalais.

Kitos efektyvios priemonės kovojant su šliužais: gali tekti net įsigyti augintinių

Kantrybės kovojant su invaziniais šliužais tikrai prireiks. Galima pasirinkti patį paprasčiausią jų naikinimo būdą – rinkimą ir utilizavimą. Vis tik, D. Jankauskienė pataria pasidomėti ir kitais būdais, pavyzdžiui – didžiausių šliužų priešų – ančių, auginimu.

„Jei jūsų sklypas užtvertas, galite įsigyti Indijos bėgikių ančių. Jos – tikras šliužų siaubas. Taip pat efektyviai suveikia ir alaus gaudyklės. Asmeniškai aš ieškau kuo ekologiškesnių būdų naikinant kenkėjus. Juk auginu maistą sau ir savo šeimai. Chemijos aš nenaudoju, tačiau jei šliužų antplūdis – labai didelis, gali tekti griebtis net jos“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ji taip pat pamini dar vieną ekologišką ir pigų būdą – druską. Ją barstyti reikia vietose, kuriose itin daug kenkėjų. Vis tik, druska gali pakenkti dirvožemiui ir čia augantiems augalams.

Jei ekologiškos priemonės nepadeda

Visi norime darže auginti daržoves, vaisius ir uogas kuo ekologiškiau. Vis dėlto, jei ekologiškos priemonės išprašyti šliužų nepadeda, į pagalbą gali tekti pasitelkti nuo sraigių ir šliužų saugančius pesticidus – moliuskocidus. Šios priemonės gali būti naudojamos daržovėms, uogų krūmams ar dekoratyvinėms gėlėms. Jų veikimo principas – labai paprastas. Priemonių paragavę šliužai nustoja maitintis, sulenda į savo slėptuves ir ten nugaišta.

Vis dėlto, svarbu žinoti, kad tokias priemones galima naudoti ne daugiau nei keturis kartus per sezoną.