Keičiantis klimatui Lietuvoje vis daugėja atkeliaujančių invazinių rūšių kenkėjų, kurie ne tik laikui bėgant gali išstumti vietinius gyvūnus, bet ir padaryti didelę žalą daržoves, vaisius ar dekoratyvinius augalus auginantiems gyventojams. Ekspertai pažymi, kad šylant klimatui su šiais kenkėjais sus...
šliužai
51 straipsnių
Šliužas – bendrinis žodis, apimantis visus pilvakojus moliuskus (Gastropoda) neturinčius kriauklės (pilvakojai su kriaukle vadinami sraigėmis). Skirstomi į jūrinius ir sausuminius. Šliužai prarado kriauklę evoliucijos proceso metu, tačiau jų gyvybiniai organai pasiliko viršutinėje kūno dalyje.
Įkyrūs moliuskai nesustos prieš nieką, kad iš jūsų sodo atimtų viską, ką su meile pasodinote, kramtydami braškes, avietes, pomidorų augalus, bulvių lapus ir visų rūšių gėles, kad patenkintų savo nenumaldomą alkį.
Sodininkai šiemet itin skundžiasi šliužų gausa. Juos sūdo, karpo, skandina, tačiau niekaip negali atsiginti – dauginasi jie labai greitai. Žolininkė Giedrė Bružienė taip pat kurį laiką nesėkmingai su jais kovojo, kol atrado visiškai natūralų ir veiksmingą būdą su jais susidoroti.
Sraigės ir šliužai gali rimtai pakenkti sodo ir daržo pasėliams. Britų sodininkas Davidas Domoney pasidalijo paprastu metodu, kuris gali nuo jų apsaugoti pasėlius, – praneša „The Sun“.
Sodininkai griebiasi už galvų dėl šliužų, tačiau savivaldybės jų naikinti neskuba: to ėmėsi tik viena (3)
Ispaniniai arionai (geriau žinomi kaip luzitaniniai arionai) paplitę visoje Lietuvos teritorijoje ir yra ypač dažni Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestuose. Sodininkai griebiasi įvairių kovos metodų, tačiau pripažįsta, kad mažai kas padeda. Ir nors savivaldybės gali įgyvendinti planus invazini...
Šliužai ir sraigės yra vieni iš įkyriausių sodo kenkėjų. Jos juose pasirodo jau ankstyvą pavasarį. Jos ten ieško maisto. Jos minta grybais, organinių medžiagų likučiais ir jaunais augalų lapais. Per naktį jos gali smarkiai pakenkti augalams.
Viskas, ką reikia žinoti apie invazinius šliužus: kaip atpažinti, kokiais būdais plinta ir ką daryti
Lietuvoje sparčiai plinta invaziniai šliužai (luzitaniniai arionai), kuriuos gyventojai turi naikinti ir net gali gauti baudą, jei to nedaro. Tiesa, jais atsikratyti svajoja daugelis sodininkų, mat šie šliužai padaro nemenkos žalos. Norint su jais atsisveikinti visiems laikams, svarbu žinoti, kaip j...
Savivaldybė griebiasi dar nematytų priemonių prieš sodininkus kamuojančius šliužus: pasitelkta net chemija (1)
Balandžio 15 d., Avižienių seniūnijoje vyko darbinis susitikimas, skirtas aptarti Vilniaus universiteto mokslininkų atnaujintą 2024 m. invazinių šliužų gausos reguliavimo planą, skirtą kovai su invazinių šliužų (luzitaninio ariono) populiacija, kuri kelia grėsmę vietos ekosistemai.
Karštomis vasaros dienomis invazinių ispaniškųjų šliužų soduose ir daržuose gana mažai matėsi, tačiau atėjus vėsesniems ir lietingesniems orams, jų ėmė rodytis vis daugiau.
Kiekvienas daržininkas ir sodininkas apie invazinius šliužus yra bent šiek tiek girdėjęs. Gerai, jei šie kenkėjai pažįstami tik iš interneto. Tačiau, jei po lietaus pastebėjote bent vieną šliužą savo valdose – nenumokite į tai ranka. Jūsų sodui iškilo nemenka grėsmė, mat šie neprašyti svečiai niekur...
Šliužas invazinis ir labai nemalonus padaras, sodininkams padarantis daug žalos. Nors jie atkeliavo iš kur kas šiltesnių kraštų nei Lietuva, tačiau sėkmingai prisitaikė prie mūsų klimato ir net gana šaltos žiemos jiems nebaisios.
Šliužai – kriauklės neturintys moliuskai – paprastai veisiasi tokiuose sklypuose, kuriuose vyrauja molinga žemė arba priemolis, o jei pasitaiko lietingi metai, jų prisiveisia ypač daug.
Kruopščiai puoselėtiems gėlynams vis dažniau žalos padaro ne tik netinkamas dirvožemis ar užklupusi sausra, bet ir invaziniai šliužai. Jais atsikratyti sudėtingiau nei užbėgti už akių jų atsiradimui. Laiku atlikti pagrindiniai pavasario darbai gėlyne užtikrina, kad vasarą galėtume džiaugtis įvairias...
Šliužai – kriauklės neturintys moliuskai – paprastai veisiasi tokiuose sklypuose, kuriuose vyrauja molinga žemė arba priemolis, o jei pasitaiko lietingi metai, jų prisiveisia ypač daug.
Milžiniški viską ryjantys šliužai okupuoja lietuviškus sodus: išnaikinti labai sunku, bet gali padėti šie būdai (3)
Lietuviai pakraupę nuo sodus ir daržus siaubiančių didžiulių šliužų – prirenka kibirais. Dorojasi su jais kaip kas išmano: vieni meta į tvenkinį žuvims, kiti siūlo paukščiams, treti – pjausto ar pila chemiją. Specialistai pripažįsta, kad problema didžiulė, nes tai itin plintanti invazinė rūšis, su k...
Po daugelio metų, kai tik buvo pradėta kalbėti apie invazinius šliužus Lietuvoje, o dabar kenkėjams masiškai išplitus – sukruto aplinkos ministerija. Ji savivaldybes ragina skirti pinigų ir imtis iniciatyvų naikinant atvežtinius, sparčiai plintančius ir žalą augalams darančius kenkėjus. Gyventojams ...
Apie invazinius šliužus kalbama jau ne pirmi metai – Lietuvoje plintantys gyviai padaro daug nuostolių daržininkams ir sodininkams. Su jais kovoti labai sunku, o kartais ir neįmanoma.
Invaziniai šliužai Lietuvą pasiekė prieš keletą metų, tačiau jau tapo milžinišku galvos skausmu sodininkams ir daržininkams. Kovoti su jais labai sudėtinga.
Norint atsikratyti kenkėjų, kurie niokoja ir graužia sodo augalus, nebūtina griebtis cheminių insekticidų – palikite juos kraštutiniams atvejams. „Reader's Digest“ pasakoja apie natūralias priemones, kurios padės išprašyti nepageidaujamus svečius iš sodo bei daržo.
Šliužas invazinis ir labai nemalonus padaras, sodininkams padarantis daug žalos. Nors jie atkeliavo iš kur kas šiltesnių kraštų nei Lietuva, tačiau sėkmingai prisitaikė prie mūsų klimato ir net gana šaltos žiemos jiems nebaisios.