Tačiau ar esate girdėję apie tai, kad yra žmonių, kurie laikinai pagyventi savo sodyboje ar sode siūlo vos už aplinkos priežiūrą? Toks „nuomos“ principas vis populiarėja ne tik visame pasaulyje, tačiau ir Lietuvoje.
Už gyvenimą sodyboje prie Vilniaus prašo tik nupjauti žolę
Vilnietis Marius Šilauskas šiuo metu ieško gyventojų savo sodybai, esančiai vos 30 kilometrų nuo Vilniaus. Vyras sako, kad jam visai nebaisu įsileisti nepažįstamus žmones į savo valdas.
„Prilyginčiau tai auklės paieškoms. Juk visai nebūtina įsileisti žmones, kurie nepatinka. Su jais susitinki, viską aptari, pasirašai kažkokią sutartį“, – sako pašnekovas.
Anot jo, nuomos už gyvenimą mokėti jis neprašys, o pagrindinis gyventojų darbas bus žolės nupjovimas.
„Tikrai nesiruošiu kažkaip išnaudoti žmonių. Jiems patiems bus malonu gyventi tvarkingoje aplinkoje. Esu tikras, kad tokioje situacijoje laimi abi pusės“, – teigia vilnietis.
Užaugo gamtos apsuptyje, tad apie gyvenimą name vis pasvajodavo
Kita pašnekovė, vilnietė Rūta (tikras vardas redakcijai žinomas), yra kilusi iš nedidelio Suvalkijos miestelio. Ji pasakoja, kad augo priemiestyje, nuosavame name, su 20 arų žemės sklypu.
„Auginome daržoves, gėles, įvairius keturkojus: šuniuką, kačiuką. Kažkada net vištų turėjome. Mano vyras kilęs iš Dzūkijos, vaikystėje taip pat gyveno nuosavame name, turėjo ir sodybą nuostabiuose Dzūkijos miškuose. Abu atvykome gyventi į Vilnių 2008 metais“, – pasakoja ji.
Moteris sako, kad pradžioje su vyru butus nuomojosi, vėliau, susilaukus pirmojo vaiko, įsigijo savo butą Lazdynų mikrorajone. Šeima džiaugėsi butu nuostabioje vietoje, kurioje daug gamtos, žalumos ir saugių erdvių vaikams.
„Mūsų butas trijų kambarių, tad vietos tikrai pakako. Kieme su kaimynais įsirengėme naują vaikų žaidimų aikštelę, savo lėšomis atnaujinome ir senąją. Džiaugėmės šalia namų esančiu mokyklos stadionu, vaikų darželiu“, – teigia pašnekovė.
Ji sako, kad šeimoje atsiradus dar vienam vaikui, vis pagalvodavo apie sodą ar sodybą. Kadangi jos tėvai gyvena Suvalkijoje, o vyro – Dzūkijoje, dažnai pas juos keliauti nepavykdavo. Tad šeima labai norėjo erdvės Vilniuje ar jo rajone.
Jau pusmetį gyvena nemokėdami nuomos
Rūta pasakoja, kad skelbimą, siūlantį nemokamai pagyventi Vilniaus rajone esančiame sode, ji netikėtai pamatė „Facebook“ socialinio tinklo grupėje „Coolūkis“. Jame buvo nurodyta, kad ieškoma šeima, nemokamam gyvenimui sode. Už tai buvo prašoma tik prižiūrėti aplinką, namelį.
„Pamačiau skelbimą, vos jis buvo patalpintas. Kiek žinau, savininkei siūlė už gyvenimą šiame sode net nuomą mokėti, tačiau turbūt interesantai jai nepasirodė patikimi. Pamačiusi skelbimą parašiau šiai moteriai, papasakojau savo idėją ir vyrui. Jam ji labai patiko“, – prisimena pašnekovė.
Ji sako, kad į sodą nuvyko tą pačią dieną. Pasikalbėjus su savininke abejonių neliko – šeima laikinai kraustosi į Vilniaus rajoną.
„Kiek žinau, pagyventi šiame sode norinčių buvo labai daug. Mums tai – puiki galimybė suprasti, ar norime savo sodo, o galbūt mums labiau patiktų nusipirkti sklypą ir jame statytis svajonių namus. Svarstome idėją ir pirkti senos statybos namą, jį remontuoti. Tačiau kol idėjas tik generuojame, šis sodas – puiki galimybė pasimėgauti gyvenimu name“, – įsitikinusi ji.
Moteris sako, kad šis nuomos principas jų šeimai labai pasiteisino. Ji neatmeta galimybės ir ateityje ieškoti panašaus pasiūlymo.
Džiaugiasi galimybe gyventi nuosavame name
„Šis sodas yra Vilniaus rajone. Mums nuo namų – vos pusvalandis kelio automobiliu. Džiaugiamės 6 arų sklypu, tvarkingu namuku. Yra viskas, ko gali prireikti gyvenimui. Sklype pastatytas didelis šiltnamis, yra net įrengta talpa vandeniui, su kuriuo laistau daržo gėrybes. Gausu vaiskrūmių, obelų“, – teigia moteris.
Anot jos sodo savininkė leido jiems naudotis garažu, kuriame – visos priemonės aplinkos tvarkymui, ji pati prižiūri ir sklype esančius gėlynus.
„Mūsų visai šeimai ši vieta labai patinka. Džiaugiamės jaukia aplinka, gerais kaimynais. Sodui tikrai nereikia labai daug priežiūros: sutvarkau namelį, nuvalau langus. Vyras pjauna žolę. Sutvarkėme žoles, esančias trinkelių tarpuose. Sukasėme šiltnamį, jame pasisėjau įvairių daržo gėrybių“, – pasakoja pašnekovė.
Ji įsitikinusi – ši vieta yra tikras rojaus kampelis vaikams. Šeima įsigijo batutą, lauke dažnai žaidžia vandens mūšį.
„Sodo šeimininkė – jauna moteris, kuri yra labai maloni ir išmintinga. Su ja pasirašėme nuomos sutartį, kurioje nurodėme, kad mėnesinis nuomos mokestis – 0 eurų. Šią sutartį pasirašėme dėl jos ir mūsų saugumo. Mes patys kiekvieną mėnesį apmokame vandens, elektros ir šiukšlių išvežimo išlaidas“, – vardija Rūta.
Ieškojo žmonių, kuriais gali pasitikėti
Minėtoji Rūta gyvena Solveigos (tikras vardas redakcijai žinomas), sode. Ji pasakoja, kad šiuo metu yra laikinai išvykusi gyventi į kitą šalį, tad išvažiuojant norėjo surasti žmones, kurie galėtų prižiūrėti sodą.
„Juk augalams nepasakysi: „dabar palaukit, kai grįšiu toliau galite augti“. Sodas ir bet koks žemės plotelis reikalauja nuolatinės, bent minimalios priežiūros. Dar gyvenant Lietuvoje man draugai papasakojo apie grupę „Coolūkis“. Šioje grupėje žmonės ieško žemės sklypų, kuriuose galėtų užsiauginti savo daržovių. Prasidedant pavasariui šioje grupėje parašiau skelbimą. Jei atvirai, neturėjau daug vilčių, kad atsiras norinčių pagyventi mano sode“, – prisimena moteris.
Vis tik, ji klydo. Norinčių atsirado labai daug. Pašnekovė pasakoja, kad per pirmą pusvalandį su ja susisiekė nei 5 susidomėję žmonės. Ji prieš tai niekada nebuvo nuomojusi būsto, tad priimti visai nepažįstamus žmones jai buvo šiek tiek neramu.
„Juk tai mano namai, aplink gyvena kaimynai, su kuriais puikai sutariame. Man buvo svarbu rasti žmones, kuriais galėčiau pasitikėti. Taip pat buvo aktualu, kad naujiems gyventojams tiktų mano būstas, jie jame jaustųsi gerai. Reziumuojant, labai džiaugiuosi šiuo savo sprendimu!“, – teigia Solveiga.
Anot jos, puiku tai, kad sodas šiuo metu nėra tuščias, kad kažkas gali juo naudotis ir džiaugtis. Taip pat teigiamą patirtį padeda kurti ir tai, kad moteris dažnai komunikuoja su sode gyvenančia šeima. Su jais šeimininkė palaiko draugiškus santykius, jei reikia – sukontaktuoja ir dėl iškilusių klausimų.
„Apie nuomą esu svarsčiusi, bet man šiuo atveju buvo svarbiau rasti patikimus žmones, o ne išnuomoti kažkam, kas nori mokėti pinigus. Man patinka ir pati šio sandorio idėja – dalintis savo būstu už jo priežiūra. Manau, tai labai sveikintina“, – pabrėžia pašnekovė.
Ji įsitikinusi – tokiu būdu sodas yra prižiūrimas, gyventojai turi galimybę užsiauginti savų daržovių, vaikai gali augti gamtoje ir ja džiaugtis.