Kodėl santykiuose ir vėl nesiseka: daug ką lemia vaikystės patirtys
Gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis pastebi, kad kartais ateidami į santykius pasirenkame partnerius, kurie nebūtinai sugebės mus mylėti ir priimti tokius, kokie mes esame. Kartais taip nutinka, kad pasirenkame ne tuos partnerius, kuriuos vertėtų pasirinkti, nes juos renkamės ne pagal mūsų vidinius poreikius, bet pagal šeimoje matytus netinkamus pavyzdžius.
„Čia nereiškia, kad 100 proc. atvejų taip yra, bet mergina, kurios tėvas išėjo iš namų, arba mergina, kurios tėvas yra alkoholikas, gali pasirinkti partnerį, kuris bus labai nutolęs. Jį visą laiką reikės gaudyti ir prašyti jo meilės, nes vaikystėje tos meilės irgi nebuvo, jos reikėdavo prašyti. Taip ir atrodo, kad visą laiką tos meilės trūksta, nebūna pakankamai. Nors partneriai turi meilės tiek, kiek jos turi, bet tiesiog pirmajam jos neužtenka, nes ji ne taip išreiškiama, kaip įsivaizduojama, kad ji turėtų būti išreikšta“, – sako D. Jakučionis.
Psichoterapeuto teigimu, santykiuose dažnai atkartojame vaikystės patirtis, nes jos mums sukuria saugumo jausmą. Tai reiškia, kad viskas, kas mums pažįstama, atrodo saugu.
Tai, kad jaučiamės nemylimi, santykiuose greitai pasimato. Žmogus, kuris jaučiasi nemylimas, anksčiau ar vėliau natūraliai pradeda kažką daryti to žmogaus, kurio meilė jam atrodo nepakankama, atžvilgiu – prasideda pykčiai, priekaištai, pavydas.
„Kas atsitinka, kai jaučiuosi nemylimas? Pradedu reikšti kažkokius ženklus, kartais stipresnius priekaištus, imu pykti. Kartais tai sugriauna santykius, o kartais labai stipriai pataiso, nes žmonės pagaliau išsiaiškina, kokie yra jų poreikiai. Jie pradeda adaptuotis – pirmasis priima, kad partneris nebūtinai galės išreikšti meilę taip, kaip aš noriu, o antrasis stengiasi labiau išreikšti jausmus. Taip žmonės gali pereiti į visai gerą santykį, kuriame gerai jausis, bet čia jau reikia įdėti darbo. Automatiškai tai nesigaus“, – pažymi D. Jakučionis.
Jei neišmokome meilės vaikystėje – mokytis teks vėliau
Kai santykiuose nesijaučiame gerai ir apie tai kalbėti su partneriu sudėtinga, pagalbos ieškome aptardami problemas su draugais, artimaisiais, psichologais, naudingos informacijos tikimės iš straipsnių ir knygų. Esama autorių, kurie pateikia įvairias meilės taisykles, dėsnius, paslaptis, tačiau ar išties tai gali padėti išmokti mylėti ir būti mylimais? Ar galima taip sakyti, kad jeigu mums nesiseka santykiuose – meilės mums reikia mokytis?
„Dėl meilės tikrai reikia dirbti. Mes mokomės visą gyvenimą. Gali būti, kad neišmokome vaikystėje mylėti ar netgi leistis būti mylimais, nes nebuvo tokių sąlygų, tėvai mums to nerodė, aplinka buvo priešiška. Arba tėvai buvo geri, bet tiesiog mažai reiškė meilę žodžiais ir veiksmais, vaikus mylėjo pinigais. Savo pavyzdžiu jie moko mylėti ir mus, o užaugę mes galime ir toliau to mokytis, jeigu suprantame, kodėl tai yra svarbu“, – sako D. Jakučionis.
„Santykiuose svarbiausia yra komunikacija – turime išsakyti, kas man netinka, nepamirštant pasakyti, kas tinka. Todėl gerai, kai žmonės skaito knygas apie meilę, jas aptaria. Tai gali padėti prieiti prie partnerių suvokimo, kas vyksta jų santykiuose. Juk dažnai konfliktai vyksta lygioje vietoje – kažkas kažką pasakė, to nepadarė, ne taip padėjo puodelį ant stalo. Iš to kyla konfliktas, o tada paliečiamos visos nuoskaudos – prieš mėnesį nepadarei to, o prieš metus nepadarei ano. Gerų santykių taisykles svarbu pasiskaityti, bet ar jos padės iki galo visas bėdas išspręsti – turbūt ne“, – svarsto D. Jakučionis.
Anot jo, sėkmingiems santykiams kurti pirmiausia svarbu suprasti, koks aš esu žmogus, kokie mano poreikiai santykiuose ir ko aš tikiuosi juose mokytis. O jei norime to išmokti, teks nusiimti rožinius akinius ir pasistengti į save pažiūrėti realistiškai. Galbūt partneris sako, kad su manimi kažkas yra ne taip, o aš atsakau, kad jis kalba nesąmones?
„Turime suvokti, kodėl renkamės vienokį ar kitokį partnerį. Ypač suklusti turėtų žmonės, kurie kelis kartus iš eilės pasirenka netinkamus partnerius. Nebūtinai čia apie partnerį eina kalba. Būna, žmogus išsirenka netinkamą partnerį, iš pradžių džiaugiasi, kad jis kaip tik toks, kokio norėjo, o vėliau mato, kad ir vėl tokį patį išsirinko. Tada jau verta pasigilinti į save, kaip čia ir dėl ko yra. Kartais tai pareikalauja psichologo pagalbos ar knygų skaitymo“, – sako psichoterapeutas.
7 meilės dėsniai: verta sekti, tačiau ne aklai
D. Jakučionio manymu, tai yra bendražmogiškos savybės, kurios mums visiems turėtų būti savaime suprantamos, nes jos yra bet kokių santykių kūrimo pamatas. Juk geri ar kantrūs turime būti ne tik su savo partneriu, bet ir vaikais, klientais, kolegomis.
Tačiau psichoterapeutas įspėja aklai nesekti šiomis vertybėmis ir pirmiausia išsiaiškinti, ką kiekviena iš jų mums reiškia. Antraip nuolankumas gali tapti pasiaukojimu ir savo poreikių atsisakymu vardan partnerio, o netinkamai interpretavę dosnumą galime papulti į tokių santykių spąstus, kuriuose esame geri ir viską atiduodame, tačiau nieko negauname atgal.
„Galime paklausti savęs: ar aš esu pakankamai geras, ar esu pakankamai kantrus? Tačiau prieš tai turime kiekvienai savybei rasti apibrėžimą, ką ji mums reiškia. Vienas jaučiasi geras, kai pasako gerą žodį, o kitas jaučiasi geras jo ir nepasakęs. Geriausia būtų atvirai paklausti kokių 10 žmonių aplink save, kaip jie vertina šias mūsų savybes nuo 1 iki 10. Jei tai nebus labai kritiški ar įtikti norintys žmonės, galime gauti pakankamai gerą atsakymą ir žinoti, kur mums reikia dar padirbėti. Juk kiekviena iš šių savybių visuomet mumyse gali būti bent 1 proc. geresnė“, – pataria D. Jakučionis.