Kiaušiniai – vertingas maisto produktas, tačiau mitybos specialistas įspėja, kad per Velykas nevertėtų jo atsivalgyti už visus metus ir rekomenduoja per dieną apsiriboti dviem kiaušiniais. Medikai priduria, kad apsinuodijusių kiaušiniais per Velykas pasitaiko, tačiau jų mažėja.
„Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad kiaušiniai nėra sveikatai palankūs. Bet prieš kurį laiką atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad vis tik kiaušiniai yra biologiškai labai vertingas maisto produktas“, – pasakoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius prof. Rimantas Stukas.
Pašnekovas sako, kad kiaušinio baltyme yra labai daug įvairių amino rūgščių, be to, jis laikomas baltymo etalonu, nes virto kiaušinio baltymą žmogaus organizmas įsisavina 98 proc. „Praktiškai viską, ką žmogus suvalgo, tą ir įsisavina, tai yra labai gerai“, – tikina profesorius.
1960 metais, kuomet mokslininkai pirmą kartą paskelbė apie ryšį tarp širdies ligų ir aukšto cholesterolio lygio kraujotakoje, Amerikos širdies asociacija ir kitos įtakingos grupės sudarė mitybos gaires, kuriose rekomenduojama vartoti kuo mažiau kiaušinių.
Vis dėlto profesorius pabrėžia, kad naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad kiaušiniuose esantis cholesterolis ne toks ir pavojingas.
„Bet kalbant apie riebalus, kiaušinyje jų yra apie 12 proc., tiek pat ir baltymų. Kiaušinyje yra labai optimalus riebalų ir baltymų subalansavimas. Taip pat trečdalį riebalų sudaro biologiškai aktyvūs fosfolipidai, kurių pagrindinė dalis ir lecitinas.
Tiesa, profesorius priduria, kad žmonės su padidėjusia cholesterolio koncentracija ar sergantys ateroskleroze tikrai gali atskirti kiaušinio trynį ir valgyti tik baltymą.
„Arba yra sportuojančių žmonių, kurie nori užsiauginti raumenis ir jiems reikia visaverčių baltymų, jie išverda kiaušinius ir valgo baltymus“, – sako pašnekovas.
Tiesa, nors kiaušinis ir vertingas, piktnaudžiauti juo vis tiek nereikėtų. R. Stukas atkreipia dėmesį, kad lietuvių mityboje ir taip vyrauja gyvulinės kilmės riebalai, todėl jis teigia, kad remiantis moksliniais tyrimais ir sveikos mitybos rekomendacijomis, jokiomis ligomis nesiskundžiantis žmogus turėtų suvalgyti ne daugiau dešimties kiaušinių per savaitę.
Ten yra sunkiau virškinamų medžiagų, todėl gali sutrikti, apsunkti virškinimo procesas. Žmogus gali jausti diskomfortą, sunkumą skrandyje, gali būti, kaip dažnai sakoma, sustojo skrandis, nevirškinama. Tai nėra taip gerai.“
„Bet valgydami 8 ar 10 kiaušinių per dieną mes pažeidinėjame sveikos, racionalios mitybos principus ir rekomendacijas, to tikrai nereikėtų daryti. Pagrindinė rekomendacija – reikia mėgautis maistu. Jį valgai, pajunti jo skonį, mėgaujiesi. Bet jei pradedi kišti į skrandį didelį kiekį kiaušinių, tai nežinau, koks čia malonumas“, – tikina R. Stukas.
Mitybos ekspertas taip pat primena, kad dalis žmonių yra alergiški kiaušiniams, todėl vištų kiaušinių net per Velykas jiems reiktų atsisakyti, nors alternatyva galėtų būti putpelių kiaušiniai, kurie mažiau alergizuojantys.
Apsinuodijimų mažėja
„Tada skundžiamasi kepenų, skrandžio srities skausmais, atsiranda pykinimas. Tačiau tokie atvejai nėra dažni. Anksčiau, kada lietuviai mėgdavo valgyti žalius kiaušinius, apsinuodijimų būdavo daugiau. Tačiau dabar lietuviai to nebedaro, nebent kaimuose kas praryja žalią trynį, tačiau tie žmonės augina savo paukščius ir žino apie juos visą informaciją, todėl dažniausiai neapsinuodija“, – kalba direktoriaus pavaduotoja.
V. Pumputienė išskiria kelis pagrindinius negalavimus, kuriais lietuviai skundžiasi per Velykas: „Pykinimas, vėmimas, silpnumas, pilvo skausmai ir, žinoma, alkoholio kiekio padauginimas ir to pasekmės: muštynių metu padaryti sužeidimai.“
Paklausta, kodėl pastaruoju metu vyksta tokie pokyčiai, V. Pumputienė spėlioja: „Visuomenė vis labiau atkreipia dėmesį į sveiką gyvenseną: šiandien daug kalbama apie viršsvorį ir besaikio valgymo sukeltas problemas sveikatai.“
V. Pumputienė tikina, kad Velykų šventės metu, Vilniaus mieste budinčių medikų brigadų skaičiaus nedidina – jų paprastai užtenka. Taip pat ji priduria, kad greitoji pagalba dažniausiai kviečiama ne per pačias Velykas, o po jų.