Moters kolekcijoje – daugiau nei pusšešto šimto eksponatų iš įvairiausių pasaulio šalių. Tačiau į klausimą, kodėl ji renka būtent kiaušinius, atsakymo juokiasi neturinti.
„Domina tie kiaušiniai ir tiek, paaiškinti to negaliu. Vis dėlto tas grožis užburia, o ir sakralinė reikšmė labai graži. Kiaušinis simbolizuoja gyvybės pradžią, vaisingumą, atgimimą, viltį. Jaučiu, kad atgimsta ir tradicija dažyti kiaušinius, tuo labai džiaugiuosi“, - prasitarė moteris.
Hobis peraugo į aistrą
Nors ji epiteto margučių kolekcionierė vengia ir save vadina kiaušinių kolekcioniere, neslepia, kad pamačius gražiau margintą kiaušinį jai pradeda linkti keliai.
„Savo kolekcijoje turiu ne tik daug margučių, bet ir dekoratyvinių kiaušinių iš stiklo, porceliano, popieriaus, keramikos, natūralaus akmens, jūros putos“, - pasakojo moteris.
Ji ir šiandien aiškiai pamena, kaip prieš 13 metų svečiuodamasi Rusijoje, Sankt Peterburge, pamatė nuostabaus grožio stiklinį kiaušinį, nuo kurio ir prasidėjo aistra naujam pomėgiui.
„Mane tiesiog užbūrė kiaušinio grožis. Aš niekaip negalėjau patikėti, kad jie gali būti tokie gražūs ir įdomūs. Nuo šito pirmojo kiaušinio ir prasidėjo mano pomėgis. Tas grožis tiek užbūrė, kad tą kiaušinį nusipirkau, kitąmet vėl kažkur pamačiau įdomų kiaušinį ir taip kolekcija po truputi prisikaupė. Dabar jau galiu pasakyti, kad pomėgis peraugo į aistrą“, - šmaikštavo D. Dambarauskienė.
Įdomiausi radiniai – užsienyje
Dauguma kiaušinių esančių jos kolekcijoje yra dovanoti draugų, šeimos narių arba pirkti pačios D. Dambrauskienės. Tiesa, moteris apgailestauja, kad įdomesnių radinių pavyksta rasti tik užsienio šalyse.
„Lietuvoje įdomesnius kiaušinius kuria nebent tautodailininkai. Yra žmonės, kurie ant kiaušinio daro stiklinius vitražus, kiaušinius labai gražiai margina, tačiau daugiausiai eksponatų turiu iš užsienio. Ten kažkodėl margučių gamina daugiau ir tai daro visus metus. Jais puošiami namai, kiaušiniai dovanojami jauniesiems tikint, kad tai gyvybės bei vaisingumo simbolis. Išskirti kažkokių šalių, kuriose kiaušiniai ypatingai gražūs, negaliu, nes būna, kad dažnai tam tikri menininkai nustebina. Pavyzdžiui, kolegė buvo Vengrijoje, parvežė nuostabaus grožio kiaušinį, kuriame išsaugotas natūralus lukštas išpieštas rankų darbu. Olandijoje kiaušinis daugiau asocijuojasi su gėlėmis, turiu eksponatą, kurio viduje padaryta stiklinė gėlytė – atrodo be galo gražiai“, - pasakojo kolekcionierė.
D. Dambrauskienė tikina labiausiai besididžiuojanti originaliais kolekcijos nariais. Pavyzdžiui, kolegės vyro parvežtu kiaušiniu su padėkliuku iš Ispanijos, kuris yra vos didesnis už nagą, keramikiniu milžinu, kurio ūgis siekia daugiau nei pusę metro bei neįprastą autoriaus sprendimą pabrėžiančiu kiaušiniu-moterimi.
Knygas iškeitė į kiaušinius
„Kai statėmės namą, turėjau svajonę, kad jame turėsiu asmeninę biblioteką, nes labai mėgstu skaityti ir turėjau daug knygų. Tačiau teko su šiuo pomėgiu atsisveikinti – visas knygas išdovanojau draugams, artimiesiems, bibliotekoms ir ten dabar puikuojasi kiaušiniai. Kol kas dar visi telpa, bet vietos jau truputėli trūksta“, - pripažino kolekcionierė.
Inžiniere dirbanti moteris neslepia, kad kolekcionavimo aistra apsikrėtė ir vyras. Tiesa, jis renka ne kiaušinius, o traukinukus.
„Jo pomėgis tikrai susijęs su profesija, o man tai daugiau vidaus balsas, - juokiasi moteris, - iš pradžių galvojau, kad tai vaikiška, tačiau kartą kolegės privertė savo kolekciją parodyti. Po jos eksponavimo man ėjo ir rankas spaudė net vyrai, jie tikino niekada negalvoję, kad kiaušinis gali būti toks gražus. Kiekviena šalis turi savo tradicijas, tai atsispindi ir kiaušiniuose.“
Pasak D. Dambrauskienės, šis jos pomėgis nėra pigus. Dažnai norint nupirkti geresnį ir gražesnį kiaušinį, kuris turi išliekamąją vertę, tenka išleisti ir ne vieną šimtą litų.
„Artimieji juokauja, kad jau galėčiau atidaryti muziejų, tačiau nemanau, kad esu tam pasirengusi. Galvoju, kad galbūt ateityje savo kolekciją jam nors perleisiu ar perduosiu. Tačiau kol kas, kol pomėgis yra ir eksponatai telpa namuose, apie tai negalvoju“, - klausiama apie ateities planus prasitarė moteris.
Ji tikina kasmet su nekantrumu laukianti Velykų ir nors kiaušinius margina įprastai – dažydama juos svogūnų lukštais bei žolelėmis, nepaprastai džiaugiasi matydama įspūdingus kitų tautodailininkų ar menininkų kūrinius.