Specialistai informuoja: suvartoti jį reikia per parą ir ne mažiau svarbu, kaip jis išvirtas.

Dažai nepavojingi

Kalbėdama apie kiaušinių vartojimą per Velykas, Vilniaus etninės kultūros centro vyriausioji edukacijos koordinatorė Marija Liugienė teigė, kad prieš kelis dešimtmečius jie gerokai skyrėsi nuo dabartinių.

„Jie buvo naminiai, tokie, kur lukštas toks kietas, kad jokie dažai neprasiskverbdavo pro jį. Dabar situacija yra kitokia, dažnai net nesmagu nusilupus matyti, kad kiaušinio baltymas spalvotas, asmeniškai net nevalgau tokio“, – pasakojo M. Liugienė.

Tačiau nerimauti dėl maistinių dažų, skirtų puošti margučius nereikėtų. Mitybos specialistės Žanos Antonovos teigimu, jie yra patikrinti Maisto veterinarijos tarnybos ir nebūtų parduotuvių lentynose jeigu galėtų padaryti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai.

„Prekyboje negali būti maistinių dažų, kurie negali būti vartojami su maistu. Dažų pagrindas yra natūralus, pavyzdžiui, raudoni dažai turėtų būti išgauti iš burokėlių sulčių“, – nuramino Ž. Antonova.

Valgykite kietai virtus kiaušinius

Mitybos specialistė priminė, kad kiaušinis yra sunkiai virškinamas maistas, dėl to jį būtina gerai išvirti.

„Išvirę jį kietai, mažinate salmoneliozės riziką. Tai yra infekcinė žarnyno liga, pasireiškianti pykinimu, pilvo skausmais, karščiavimu, vėmimu, viduriavimu, dėl to rekomenduoju kiaušinį išvirti kietai“, – DELFI pasakojo dietologė.

Kitas, ypač svarbus dalykas, kurio, pasak Ž. Antonovos, vertėtų paisyti – kiaušinį suvartoti per parą. To nepadarius, jis kaip ir bet koks kitas patiekalas praranda savo maistinę vertę ir mažėja naudingų medžiagų. Tiesa, būtina nepamiršti, kad daugiau negu dviejų kiaušinių per dieną nereikėtų suvalgyti.

Kada reikia dažyti kiaušinius? 

Taisyklė "suvalgyti kiaušinį per parą" nesikerta ir su Velykiniais lietuvių papročiais. Daugelis taip nekantrauja kuo greičiau pasinerti į kiaušinių marginimo procesą, kad apsiima juos dažyti dar penktadienį. 

M.Liugienė priminė, kad kiaušinius virti ir dažyti reikėtų ne anksčiau negu šeštadienį. Pagal lietuvių papročius Didysis šeštadienis yra tas laikas, kada pagrindiniai namų ūkio darbai turi būti baigti. 

Kiaušinių marginimas yra paskutinis darbas, kada visi ramiai susėda, moterys margina vašku, vyrai skutinėja juos su peiliuku, po visų ruošos darbų tai būdavo malonumas“, - DELFI pasakojo tautodailininkė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)