Stiprinti krašto apsaugą – būtina
Sutikti vilniečiai beveik visi vieningai tikino – gynybą stiprinti išties reikia. Kai kurie svarsto, kad tą pradėti daryti reikėjo jau anksčiau.
„Be abejo, seniai reikia, nes priešų visada yra, buvo ir turbūt jie neišnyks“, – svarstė vyriškis.
„Turim grėsmių. Turint tokius kaimynus, mes negalim kitaip – mes būtinai turim rūpintis krašto apsauga“, – pridūrė kitas sutiktas vilnietis.
Kiti sostinės gyventojai svarstė, kokios iš tiesų grėsmės mums gresia: „Aš net nežinau to masto, reikia, nereikia, kokios čia tos grėsmės: realios, didesnės, mažesnės. Na, tiesiog, žinokite, toje srityje nesu stipri. Bet taika yra svarbiau negu kad pinigėliai, aš taip manau.“
Sutikti praeiviai tikino, kad stiprindami gynybą mes pasirengtume visiems atvejams ir pastebėjo: „Šiandien mums tų resursų trūksta.“
Vienas jaunuolis atkreipė dėmesį, kad tokį poreikį diktuoja geopolitinė situacija: „Manau, kad neabejotinai reikia stiprinti, turint omenyje, kokiame geopolitiniame kontekste dabar gyvename, kokį kaimyną, deja, turime. Tai yra neišvengiama, jeigu norime ir toliau gyventi sąlyginiai saugiai.“
Yra ir tokių, kurie krašto apsaugos stiprinimui nepritaria: „Ar reikia didinti finansavimą gynybai? Sakyčiau, ne, nes mes priešų neturime. Baltarusija arba Rusija? Žinote, kažkodėl mes visada su jais dirbome. Ir aš pats esu pusiau baltarusis, tai kodėl gi ne? Kodėl mes turime su jais kariauti, jeigu pusė Lietuvos turi daug draugų iš Baltarusijos, tai aš nežinau, dėl ko kariauti.“
Iš kokių šaltinių finansuoti – neaišku
Senjorė, paklausta, ar siūlomi 4 proc. BVP jai atrodo pakankamas indėlis į krašto apsaugą, svarstė: „Žinote, aš negaliu spręsti, nesu susijusi su finansais – aš esu pensininkė, pensiją gaunu nedidelę. Tai būtų sudėtinga, bet jeigu reikės, tai reikės.“
O štai buvo ir tokių, kurie sakė, kad 4 proc. – per mažai: „Reikėtų skirti 6 procentus.“
„Kad mes dar 3 proc. turbūt nepasiekėme. Pirmiausia 3 proc. padarykime, o tada jau galvokime apie 4 proc. ir daugiau“, – realistiškai į situaciją žvelgė senjoras, o paklaustas, iš kokių šaltinių valstybė turėtų finansuoti gynybą, pridūrė: „Tai čia Vyriausybės reikalas yra, jie gali net ir obligacijas pasileisti ir įtraukti žmonės, kad ir jie prisidėtų.“ Vėliau pridūrė, kad žmonės tikrai bus pasiryžę prisidėti.
O jaunuolis pastebėjo, kad Lietuva turėtų semtis pavyzdžių iš kaimyninių šalių: „Mano nuomone, reikėtų, tikriausiai, lygiuotis į mūsų regiono šalis. Tai visų pirma – į Lenkiją, kuri rodo ganėtinai gerą pavyzdį visoms kaimyninėms valstybėms, todėl tas procentas skiriamas gynybai, manau, turėtų viršyti 3 proc. ir ilgainiui pasiekti 4 proc. O dėl finansavimo šaltinių, tai tikrai nesu ekspertas, negaliu pasakyti, iš kur tai būtų galima paimti. Tačiau manau, kad norint ir esant visuotiniam sutarimui, tai tikrai pavyktų padaryti.“
Dar vienas vilnietis, paklaustas, kokie galėtų būti gynybos finansavimo šaltiniai, teigė: „Tai elementariai – stabdom stadioną. Tokių projektų, kurių realiai šiandien nereikia, yra daug. Čia ministerijos miestelį, sako Turto bankas, reikia perkelti, nes labai dideli plotai nenaudojami… O šitą ministeriją rekonstruoja tam, kad padarytų didelius bendrus plotus, kuriais galėtų naudotis. Tai vieni kitiems prieštarauja.“ Čia vilnietis mini Nacionalinio stadiono statybas, siūlomas Energetikos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijų pertvarkas.
Kito vilniečio nuomone, pirmiausiai reikėtų išsikelti tikslus, kokiems konkrečiai gynybiniams pajėgumams lėšos bus reikalingos: „Galbūt pradžioje reikėtų pagalvoti, kam panaudosime tas lėšas. Tada galbūt bus lengviau tų lėšų pritraukti ir sugalvoti, iš kur jas paimti. Galbūt reikėtų nuo šito pradėti, o dabar mes neapsisprendžiame, ko norime.“
„4 procentai“ yra pilietinės visuomenės inciatyva, kuri siekia, kad politikai kuo greičiau susitartų ir ženkliai padidintų Lietuvos gynybos finansavimą. Iniciatyvą pradėjo asociacija „Unicorns Lithuania”, Lietuvos verslo konfederacija (LVK) ir Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), prie jos kasdien prisideda vis daugiau mūsų šalies saugumui neabejingų verslų, organizacijų bei piliečių. Visą informaciją apie iniciatyvą ir specialią peticiją, kurią gali pasirašyti ir tu, rasi interneto svetainėje www.4procentai.lt