„Šiandien, kai karas Ukrainoje tęsiasi jau trejus metus, kyla daug rimtų klausimų apie saugimą, geopolitką, ateities grėsmes. Bet kaip tai veikia mus kasdien? Kokias krizes išgyvename asmeniškai? Kaip nepasimesti tarp grėsmių ir baimių? Kaip atrasti vidinės stiprybės“, – savo feisbuko paskyroje klausia psichoterapeutas Julius Neverauskas.

Kartu specialistas pasidalijo 11 paprastų būdų ir principų, ne tik padedančių išgyventi, bet ir tapti stipresniems.

Susiję straipsniai

Dr. J. Neverauskas sutiko pasidalinti patarimais ir su Delfi inicatyvos SAUGU skaitytojais.

1. Priimkime realybę tokia, kokia ji yra

Neapsigaudinėkime – svarbu matyti situaciją be iliuzijų. Tai nereiškia susitaikyti su viskuo, bet suvokti, ką galime pakeisti, o ką – ne. Tik tada galime imtis veiksmų.

2. Keiskime tai, ką galime pakeisti

Visada yra išeitis! Net jei negalime pakeisti situacijos, galime keisti savo požiūrį. Užuot grimzdę į nerimą, sutelkime dėmesį į tai kaip galime save sustiprinti. Tai jau didžiulis žingsnis į priekį psichologinio (ir ne tik) atsparumo link.

3. Sustokime ir įsiklausykime į save

Prieš priimdami sprendimus, padarykime pauzę. Paklauskime savęs: „Ko aš iš tikrųjų noriu? „Kokiais būdais galėčiau tai pasiekti? Kokiais savo vidiniais ir išoriniais resursais galėčiau pasinaudoti?“. Šie paprasti klausimai dažnai atveda prie teisingiausio atsakymo.

4. Supraskime savo emocijas

Nerimas, baimė, pyktis, sumišimas – visos emocijos yra natūralios. Bet jos neturi mūsų valdyti! Svarbu jas priimti, suprasti, bet sprendimus priimti remiantis protu, o ne emocijomis.

Dr. J. Neverauskas
Dr. J. Neverauskas

5. Rūpinkimės savimi

Miegas, maistas, judėjimas, poilsis – skamba banaliai, bet be to tampame labai pažeidžiami. Tik pasirūpinę savimi galime padėti kitiems.

6. Atpažinkime kur krypsta mūsų dėmesys – į problemas ar galimybes bei sprendimus?

Kiekviena krizė gali tapti augimo galimybe. Ar matome tik sienas, ar ir duris?

7. Vertinkime dabarties momentą

Gyvenimas vyksta dabar! Net ir tamsiais laikais galima rasti šviesos – prasmingose veiklose ir bendravime, gamtoje, net mažose kasdienėse akimirkose.

8. Ieškokime prasmės

Krizės priverčia susimąstyti – kas mums iš tiesų svarbu? Kokias vertybes norime puoselėti?

9. Palaikykime ryšius su kitais

Žmonės – didžiausia atrama. Ypač artimiausi... Kalbėkimės, būkime kartu, palaikykime vieni kitus. Mūsų jėga, stiprybė ir atsparumas dažnai slypi bendrystėje!

10. Kentėti ar tiesiog priimti sunkumus ir atsisakyti dėlto pasinerti į kančią?

Diskomforto ir skausmo gyvenime daug ir jų išvengti negalime, tačiau kentėjimas – jau mūsų pasirinkimas. Galime leisti sau tvarkytis su sunkumais neapsunkindami jų papildomu skausmu ir kančia.

11. Išsaugokime lengvumą

Net sunkiausi momentai gali būti lengvesni, jei neprarandame humoro ir žaismingumo. Tai ne silpnumas – tai atsparumas!

Visą psichoterapeuto įrašą feisbuke, galite rasti čia:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės