O 2024 m. pabaigoje Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinius papildė antras kardas, priklausęs S. Žukauskui, rašoma muziejaus pranešime spaudai.
Muziejui rinkiniuose turėti du Lietuvos kariuomenės vado kardus – unikalus dalykas. Prizinis ginklas mena karininko jaunystės ir mokslų Vilniaus karo mokykloje (ten mokėsi 1883–1887 m.) metus ir buvo įteiktas už fechtavimą espadronais.
Ginklas pagamintas Pietų Uralo Zlatousto ginklų fabrike ir ant geležtės yra ėsdintas fabriko pavadinimas rusų kalba: „Златоустъ оруж. фабрика“ („Zlatousto ginklų fabrikas“). Vienašmenio kardo geležtė lenkta, su plačiu išilginiu grioveliu ir dviem siaurais grioveliais abiejose pusėse. Vidinėje geležtės pusėje ėsdintas įrašas rusų kalba: „За / фехтованiе на / еспадронахъ / юнкеру / Сильвестру / Жуковскому“ („Už fechtavimą espadronais junkeriui Silvestrui Žukauskui“). Šalia kardo kryžmos – žymėjimas: II, III.
Išorinėje geležtės pusėje yra ėsdinta kompozicija, kurią sudaro geometrinių motyvų supama monograma AIII (Aleksandras III) ir po ja esanti 1884 m. data. Gardą sudaro kryžma, pereinanti į apsauginį lankelį. Prie kryžmos rudos spalvos odos žiedas. Efesą sudaro žalvarinė kryžma pereinanti į apsauginį lankelį ir rankena. Rankena pagaminta iš juodos spalvos plastiko, raižyta įstrižais grioveliais, su žalvariniu žiedu prie kryžmos ir žalvarine rankenos galva.
Kardo makštis pagaminta iš medžio ir aptraukta tamsiai ruda oda, su žalvarinėmis žiotimis, pakabinimo žiedu, galo sustiprinimo apkaustu. Bendras kardo ilgis be makšties – 84 cm, svoris be makšties – 880 g. Ginklas priklausė Alvydo Vakausko (1967-2024) privačiai šaltųjų ginklų kolekcijai.
