Pirmasis toks kontrmobilumo parkas šių metų rugpjūtį buvo atidarytas Pabradėje. Tiek civilinėse, tiek karinėse teritorijoje tokių bazių, kuriose bus kaupiami ir saugomi „drakono dantys“, surenkami „ežiai“, „ispaniški arkliai“ bei kitos konstrukcijos, iš viso planuojama atidaryti 27-ias.

Trečiadienį vyksiančiame pristatyme dalyvaus Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai bei kadenciją baigiantis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

Šalčininkų rajone esančiame Rūdninkų poligone šių metų rugpjūtį prasidėjo pirmasis vokiečių kariams skirto karinio miestelio statybų etapas. Jo metu poligone statomi administracijos pastatai, karinės technikos priežiūros ir laikymo infrastruktūra, sargybos pastatas, karių apgyvendinimui skirti bendrabučiai, valgykla.

Antrasis etapas aprėps gyvenamosios, administracinės, sporto, techninės paskirties pastatų projektavimą, statybą ir priežiūrą, taip pat bene 300 tūkst. kv. metrų karinių aikštelių įrengimą bei kitos paskirties statinius: sraigtasparnių aikštelę, inžinerinius tinklus.

Projekto įgyvendinimo terminas siekia 15 metų, iš kurių 2,5 metų skirta projektavimui ir vystymui, o 12,5 metų – miestelio priežiūrai ir paslaugoms.

Už pirmąjį karinio miestelio vystymo etapą atsakinga bendrovė „Eikos statyba“. Su šia įmone 125 mln. vertės rangos ir projektavimo darbų sutartį Krašto apsaugos ministerija pasirašė rugpjūčio pradžioje. Antrasis bus vystomas viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu.

Šiuo metu vystomas Rūdninkų karinis miestelis iš viso užims apie 190 hektarų ploto ir taps pagrindine į Lietuvą perkeliamos Vokietijos brigados tarnybos vieta. Visam Rūdninkų poligono projekto įgyvendinimui planuojama skirti per 470 mln. eurų.

ELTA primena, kad Berlynas 2022 metų vasarą įsipareigojo Lietuvoje dislokuoti brigados dydžio karinį vienetą. Iš viso į Lietuvą ketinama perkelti apie 5 tūkst. Vokietijos brigados karių ir civilių. Dalis jų atvyks su savo šeimomis.

Planuojama, kad iki 2026 metų į Lietuvą bus perkelta didžioji brigados dalis. Vokietijos gynybos ministro Boriso Pistoriuso teigimu, pilną operacinį pajėgumą brigada įgis 2027 metais.

Šį pavasarį į Lietuvą atvyko pirmasis Vokietijos brigados elementas – per 20 karių, kurie yra atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą bei karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą.