„Esame dėkingi Nyderlandams už integruotos oro ir priešraketinės gynybos sistemos „Patriot“ dislokavimą Šiaulių aviacijos bazėje šių metų vasarą. Susitikimo metu įsitikinau, kad Nyderlandai rimtai žiūri į kolektyvinės gynybos įsipareigojimus ir NATO oro erdvės apsaugą, ypatingai Rytų flange“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas patikino, kad vasarą vykusios oro gynybos pratybos su dislokuotomis „Patriot“ oro sistemomis buvo sėkmingos ir naudingos abejoms pusėms, todėl Nyderlandai planuoja šias pratybas Lietuvoje tęsti ir ateityje.

Lietuvoje liepos mėnesį vyko pratybos „Baltic Connection’24“, kurių metu Lietuvos kariuomenės Aviacijos bazėje Šiauliuose Nyderlandai buvo dislokavę integruotas oro ir priešraketines gynybos sistemas „Patriot“. Oro gynybos sistemos „Patriot“ dislokavimas Lietuvoje tapo pirmuoju žingsniu link Rotacinio oro gynybos modelio įgyvendinimo, dėl kurio NATO priėmė sprendimą praėjusiais metais vykusiame Vilniaus viršūnių susitikime.

Vilniaus viršūnių susitikime NATO vadovai sutarė dėl NATO oro gynybos rotacinio modelio, kuriuo siekiama stiprinti NATO Integruotą oro ir priešraketinę gynybą bei įgalinti sklandų perėjimą į oro gynybos užduotis. Šis modelis veiks kartu su NATO oro policijos misija ir nustatys principus, kuriais remdamosi šalys galės rotaciniu principu dislokuoti ir integruoti antžemines oro ir priešraketinės gynybos sistemas bei papildomus naikintuvus, pradedant nuo NATO rytinės dalies. Tai leis ruoštis oro gynybos užduotims, gerins oro pajėgų parengtį ir bendrų veiksmų suderinamumą.

„Šių sistemų dislokavimas Lietuvoje – svarbus žingsnis judant link NATO oro gynybos rotacinio modelio įgyvendinimo, kuris prisideda prie atgrasymo stiprinimo visame NATO rytų flange“, – sakė L. Kasčiūnas.

Šių metų sausį Valstybės gynimo taryba sutarė Lietuvoje kuriamai divizijai įsigyti vokiškų tankų „Leopard 2“. Lietuva, taip pat kaip ir Nyderlandai, yra priėmusi sprendimą dėl vokiškos platformos tankų įsigijimo.

„Esame pasirengę bendradarbiauti tankų įsigijimo ir mokymų srityje. Tai neabejotinai sustiprins sąveiką tarp mūsų sausumos pajėgų“, – sakė L. Kasčiūnas.

Ministrai aptarė ir paramos Ukrainai klausimus. „Sveikinu Nyderlandų sprendimą suteikti Ukrainai leidimą naudoti jų tiekiamus ginklus, įskaitant F-16 naikintuvus, be nuotolio apribojimų“, – sakė L. Kasčiūnas. Lietuva savo ruožtu teikia nenutrūkstamą paramą Ukrainai ir nuo karo pradžios kovojančiai šaliai suteikė karinės paramos už daugiau nei 679 mln mln. eurų. Bendra Lietuvos parama Ukrainai – ilgalaikė ir perkopė vieną milijardą eurų.

Nuo šių metų liepos Nyderlandų gynybos ministro pareigas einantis R. Brekelmans pirmojo vizito Lietuvoje metu aplankė ir savo šalies karius Rukloje, tarnaujančius NATO priešakinių pajėgų kovinėje grupėje. Jai nuo rugpjūčio 7 d. vadovauja Nyderlandų karalystės kariuomenės plk. ltn. Sebastiaan Schillemans. Tai pirmas kartas, kai vadovavimą šiai sąjungininkų kovinei grupei Lietuvoje iš Vokietijos perėmė Nyderlandų karininkas.