Idėjų semiasi iš gamtos

Vos įžengęs pro duris, pasijunti lyg patekęs į Narnijos kronikas. Visos patalpos įrengtos pagal „Fėjų slėnio“ knygų istorijas. Vaikai čia ras savo mėgstamus personažus: apie 40 fėjų, drakonus, nykštukus, elfus ir kitus. Visi jie – Editos rankų darbas. „Čia nėra nė vieno daikto, kuris būtų nupirktas parduotuvėje ir atneštas. Viskas yra rankų darbas. Darbavomės ir mes, ir architektai, ir teatro darbuotojai, kad kuo labiau priartintume šias erdves prie fantazijų pasaulio“, – pasakojo lėlininkė. Anot jos, kai kurie lankytojai net teiraujasi, iš kur atsivežta frančizė, nes galvoja, kad tai užsieniečių idėja.

Lėlininkė Edita Lei

Fėjos į pačios Editos gyvenimą atėjo jau seniai. Ji užaugo apsupta gamtos, kartu su savo močiute. „Aš augau gamtoje pas senelę. Senelė mano knygose atgyja kaip žiniuonė Zyla. Visos fėjos yra man pažįstamų žmonių prototipai. Tada nesupratau, bet senelė man įskiepijo meilę gamtai, kaip su ja kalbėti, kaip ją suprasti. Labai paprastai, kaimiškai, su sakmėmis ir organiškai. Koks tada susidarė vaizdas, toks ir liko“, – pasakojo moteris.

Ir šiandien Edita gyvena miške. Ten kuria ir rašo. „Kai padaugėjo „Fėjų slėnio“ knygų, skaitytojų susidomėjimas augo, žmonės pradėjo važiuoti pas mane į namus apžiūrėti lėlių. Padariau tokią laikiną paroda lauko pavėsinėje. Atėjo ruduo ir reikėjo kažką daryti, nes žmonių susidomėjimas tik augo. Susipažinau su viena moterimi, kuri pas save Garliavoje pasiūlė „apgyvendinti“ fėjas. Galvojau porą mėnesių pavedžiosime lankytojus ir viskas. Bet veikla išsitęsė iki pusantrų metų. Tada jau atėjo dilema: arba viską baigti, arba plėstis“, – pasakojo Edita. Kaip tik tuo metu ji sulaukė skambučio iš Rūtos, kuri ir pasiūlė įkurdinti fėjas Vilniuje. Prasidėjo darbai, o po metų moterys atvėrė duris į fėjų pasaulį sostinėje.

Daugiau nei erdvė žaidimams

Nors tiek Vilniuje, tiek kituose miestuose žaidimų kambarių vaikams yra daug, anot kūrėjų, šis išsiskiria ne tik savo išvaizda, bet ir tikslais. „Daugelyje kambarių vaikai yra atvedami tam, kad jie išsikrautų energetiškai. Čia jie ateina tam, kad pasikrautų kūrybiškai. Mūsų tikslas yra atverti fantazijos ir širdies kerteles, padaryti taip, kad vaikai panirtų į kitą pasaulį. Kaip aš sakau, šis slėnis yra smegenų SPA“, – pasakojo „Fėjų slėnio“ kūrėja.

Čia organizuojami tiek vaikų gimtadieniai, šventės kitomis progomis, tiek pavienės ekskursijos. „Galima ateiti tiesiog pasivaikščioti po galeriją, pabūti. Buvo mergaitės, kurios porą dienų iš eilės čia ateidavo ir žaisdavo. Jei organizuojamas gimtadienis, pasakojama pasaka, kurios pagrindiniais herojais tampa jubiliatas ir jo svečiai. Pasakos pabaigoje jis gauna ypatingą užduotį: randa sėklas, kurias po šventės turi pasodinti, paberti ant jų fėjų dulkių ir taip tarsi pratęsti pasaką. Turime fėjų paštą, kur galima rašyti laiškus ir laukti atsakymo“, – pasakojo Edita.

Tiems, kas nori iš „Fėjų slėnio“ išsinešti dalelę šio pasaulio, siūlomas dalyvavimas kūrybinėse dirbtuvėse. Vaikai kartu su pagalba gali pasigaminti lėlę, žibintą ar plaukų aksesuarą. Gimtadienio šventė „Fėjų slėnyje“ kainuoja nuo 230 eurų, vienkartinis apsilankymas visai dienai – 10 eurų.

Paklausta apie ateities planus, Edita sakė, kad fėjos tapo jos gyvenimo būdu. „Aš jau neįsivaizduoju savęs darančios ką nors kitą. Nesvarbu kur, kaip, bus ta galerija, nebus, aš vis tiek tą darysiu iki gyvenimo pabaigos“, – sakė kūrėja.