Tą patį įsakymą, pasirašytą Sveikatos apsaugos ministro, persiuntė ir iš sūnaus darželio.
Iki jo penktojo gimtadienio – dvi dienos. „O per gimtadienį tai visko bus galima?“ – apie saldumynų bombą jau svajoja visažinė, bet mamos juk mėgsta viską apversti aukštyn kojomis.
Pyragas vietoj torto
Kuo daugiau torto su storu kremo ar glaisto sluoksniu, tuo daugiau vaikai jo ir suvalgo. Mažiesiems tortas – ne tik desertas. Tai – stebuklingas objektas su degančiomis žvakutėmis, kurias užpūtus išsipildo noras. Visa kita – tik detalės, neretai svarbesnės mamų savirealizacijai nei vaikų įspūdžiams.
Žaliavalgišką nekeptą datulių pyragą bandėme anksčiau, o šįkart kepyklėlėje išsirinkome rabarbarų pyragą.
Yra įvairių dekoravimo alternatyvų saldiesiems papuošimams. Tai – švieži vaisiai bei uogos, kokoso drožlės arba nevalgomos dekoracijos (įdomesnės žvakutės, tortui skirtos popierinės puošmenos ir panašiai).
Tai esame jau išbandę ir šįkart dėmesio centre atsidūrė šaltyje džiovinti gėlių žiedai. Pyragas priminė žydinčią pievą. O smagiausia, kad vaikams iškart kilo klausimų: Ar jie tikri? Ar galima juos valgyti? Kokio skonio yra gėlės? Kokios čia gėlės? Ir taip toliau.
Liofilizuoti vaisiai ir daržovės
Šis užkandis tiesiog tobulas vaikams – įdomus tiek liesti, tiek valgyti. Traškus, gardus ir visiškai natūralus. Šaltyje išdžiovinti įvairiausi vaisiai ir daržovės tampa dešimt kartų lengvesni nei anksčiau, bet išsaugoję kone visas maistingąsias medžiagas.
Galybę šio gėrio aptikau visai netikėtoje vietoje – pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno, ties Žiežmariais, kur įsikūrę didžiuliai šiltnamiai. Pasirodo, dalį užaugintų gėrybių – daržovių, vaisių, uogų, žolelių ir net gėlių – jie užkonservuoja moderniausiu būdu, išdžiovina šaltyje.
Svarbiausia buvo sukurstyti mažųjų gimtadienio svečių smalsumą. Kadangi šventės tema tapo kosmosas, džiovinti vaisiai ir daržovės buvo pakrikštyti kosminiais.
Ne paslaptis, kad liofilizuoti produktai yra ir tikrųjų kosmoso tyrinėtojų maistas – nepaprastai lengvas, gero skonio ir itin maistingas.
Pirmiausia ištuštėjo džiovintų persikų, braškių bei aviečių indeliai. Paskui juos – moliūgų kubeliai! Pašalinus vandenį, jie tampa maloniai saldūs.
Tuomet mažose burnytėse dingo vyšniniai pomidorai, mėlynės, obuoliai, saldžiosios bulvės, galiausiai – ir rūgštoki juodieji serbentai.
Kas sakė, kad vaikai nevalgo daržovių ir vaisių?
Tiesa, skiltelėmis supjaustyti švieži obuoliai, vyšniniai pomidorai ir paprikos šiaudeliai šį kartą pralaimėjo kovą dėl vaikų dėmesio.
Lapinio kopūsto traškučiai
Lapinį kopūstą (Kale), dėl savo naudingųjų savybių vadinamą supermaistu, atradau irgi prieš pat sūnaus gimtadienį. Ką su juo nuveikti? Pirmasis interneto paieškos pasiūlymas tapo ne mažiau sėkmingas nei liofilizuotos gėrybės.
Paruošti paprasčiau nei paprasta: gana kietus salotų lapus reikia nuplauti, gerai nusausinti, apipurkšti arba švelniai ištepti aliejumi ir išdėliojus po vieną lapelį skardoje pakepti 150 laipsnių karštumo orkaitėje 8 – 10 minučių. Dar šiek tiek pagardinus druska triauškink sau į sveikatą!
Visagrūdė pica su daugiau daržovių
Salotas, ypač su neriebiu padažu, valgyti labai sveika, bet, panašu, ne per vaikų gimtadienius. Nors šventėme vakare, kai jau neberekomenduojama sočiai valgyti, dubuo su salotomis sudomino vos porą suaugusių iš penkiolikos, tad išgelbėjo planas B. Visagrūdės picos sulaukė nepalyginamai daugiau dėmesio.
Joms į kompaniją pasistiprinimui svečiams patiko kietasis sūris, džiovintos duonos riekelės, trapučiai, sumuštiniai su kumpiu ir daržovėmis.
Vanduo vietoj sulčių
Šioje vietoje tėvams tenka peržengti tam tikrą psichologinį barjerą, kol nusiteiki, kad tikrai gimtadienis nebus prastas ir niekas nenutrokš vien dėl to, kad vietoj gazuotų gėrimų, vaikiško šampano ir panašių gėrimų karaliaus vanduo.
Greta, žinoma, galima pasiūlyti, pavyzdžiui, naminių obuolių sulčių.
Ir įdomiausia, kad galėdami pasirinkti iš sulčių ir vandens, įsidūkę mažieji rinkosi pastarąįį, godžiai gaivinosi ir lėkė žaisti toliau. Jie neatrodė nei nusiminę, nei nusivylę.