„Mamadieniai skirti mamoms – pailsėti, pasilepinti, juk neparašyta „vaikadienis“ – vaikų laikas“, – juokėsi viena mama, paklausta, ką įprastai veikia kas mėnesį imdama oficialiai priklausančią laisvą dieną.

Pagal Darbo kodeksą darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų arba du vaikus iki dvylikos metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki dvylikos metų, – dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę), mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Darbuotojų, dirbančių ilgesnėmis negu aštuonios darbo valandos pamainomis, prašymu šis papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas kas trys mėnesiai.

Vyriausybė dar nesvarstė, bet jau yra pateiktas siūlymas tokią privilegiją suteikti ir vieną vaiką auginantiems tėvams.

Nors pagrindinis šios lengvatos tikslas – padėti užtikrinti didesnes vaikus auginančių darbuotojų galimybes derinti šeiminius poreikius su darbo įsipareigojimais ir paskatinti savo vaikams skirti kuo didesnį bei kokybiškesnį dėmesį, tą sureguliuoti būtų sunku.

Darbo kodeksas numato papildomą poilsio laiką darbuotojams, auginantiems vaikus, o darbuotojo pasirinkimu, jis suteikiamas kaip laisva darbo diena ar sutrumpintos darbo valandos. Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus atstovai patikino, kad kontroliuoti, kaip faktiškai naudojamas suteiktas poilsio laikas, darbdavys neturi teisės.

„Kaip šias dienas darbuotojai taiko praktikoje, duomenų neturime. Statistikos departamentas taip pat nerenka tokių duomenų. Esame pažadėję socialiniams partneriams šį klausimą diskutuoti plačiau“, – pakomentavo ministerijos atstovai.

Jei darbuotojas per kalendorinį mėnesį nepasinaudojo Darbo kodekse numatytu papildomu poilsio laiku, jis praranda teisę juo pasinaudoti vėliau, nebent buvo kiti tarpusavio šalių susitarimai. Taip pat dirbant pamainomis, kurios yra ilgesnės nei 8 val., papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas kas trys mėnesiai.

Tuo atveju, jei darbdavys nesuteikia papildomo poilsio laiko, darbuotojas turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją.

Prasiilginę savaitgalius leidžiasi į keliones

Paprašytos pasidalinti savo patirtimi, socialiniuose tinkluose mamos vienbalsiai džiaugėsi tokia gaunama privilegija. Tačiau šias dienas skirtingos mamos renkasi praleisti pagal savo poreikius.

Tris dukras auginanti ir dėl to teisę į du mamadienius turinti Miglė papasakojo, kad pramogoms ir laisvalaikiui šie laisvadieniai skiriami labai labai retai, tačiau yra būtini: „Su vaikais dažniausiai atsiranda daug reikalų, kurių tiesiog neįmanoma sutvarkyti po darbo valandų. Pavyzdžiui, vienam prisireikia pas odontologą, kito mokytoja kviečia individualiam pokalbiui apie vaiko pasiekimus, mokymąsi, gruodį prasideda kalėdinės šventės ugdymo įstaigose, kur kviečia dalyvauti... Visi šie dalykai dažnai negali vykti po darbo. Taigi tam ir praverčia tėvadieniai.

Be vaikų tiek reikalų, kurių nebūtų įmanoma susitvarkyti po darbo, neiškildavo. Jei ne tėvadieniai, tai tektų atsiprašinėti iš darbo, o tai jau nėra taip malonu, kaip suderinti priklausantį laisvadienį. Rečiau, bet kartais pasitaiko, kad nusprendžiame savaitgalį lankyti senelius, išvažiuoti toliau, tada mėgstam tėvadieniais pasiilginti savaitgalius, kad būtų galima ilgiau pasisvečiuoti, pailsėti. Bet čia jau tie retieji atvejai.“

Papildomu laisvadieniu džiaugėsi ir Lina, tačiau prisipažino, kad ir šiomis dienomis vis tiek prisėda prie darbų: „Kartais yra darbų, kuriuos geriau padaryti pačiai, nei perduoti pavaduojančiam kolegai. O šiaip tą dieną vaikai dažniausiai neina į darželį, visi turim papildomą laisvą dieną, ir ji būna kaip mažasis savaitgalis.“

Atitrūkti nuo darbo reikalų kurį laiką sunku būdavo ir Eglei, tad ilgą laiką ji priklausančių mamadienių neprašydavo. „Turiu prisipažinti, kad jausdavausi blogai. Lyg ką apvogusi. Nors iš tiesų juk nieko blogo nedarau – tai yra man suteikiama privilegija ir aš galiu ja pasinaudoti. Tą galiausiai suprato ir mano vyras. Jis dirba vadovaujantį darbą, tačiau šiomis dienomis savo telefone įjungia lėktuvo režimą, kad niekas negalėtų trukdyti, ir būna tik su mumis, – pasakojo ji. – Dabar tėvadieniai mūsų šeimoje reiškia pačias smagiausias išvykas. Kas mėnesį pasidarome po ilgąjį savaitgalį ir tiksliai susiplanuojame, ką veiksime visi kartu su dukromis. Dažniausiai leidžiamės į mažas keliones po Lietuvą: važiuojam į Druskininkus, Birštoną, kartais aplankome senelius.“

„Esame trijų skirtingo amžiaus vaikų tėvai ir tikrai noriu pasidžiaugti šia puikia iniciatyva, kuria skiriamas papildomas dėmesys tėvams, auginantiems vaikus, suprantant jų nūdieną ir ribotus laiko resursus. Aš į mamadienius žvelgiu kūrybiškai ir juos išnaudoju 100% šeimos laikui“, – sakė Gintarė ir pasidalijo idėjomis, ką smagaus galima nuveikti būtent per šias laisvas dienas:

  • vasaros metu paėmus tėvadienius drauge su savaitgalio dienomis, galima praleisti Lietuvos pajūryje ar pasidaryti trumpą kelionę po Lietuvą;
  • šį laiką galima išnaudoti vaiko gimimo dienos metu, kai supuola papildomų reikalų, susijusių su pasirengimu šventei ir ugdymo įstaigoje;
  • gali būti skiriamas individualus laikas kiekvienam iš vaikų, stengiantis atliepti tik jo poreikį. Tokiu būdu stiprinamas ryšys, vaikas gali pajusti asmeniškai jam skirtą dėmesį. Įsimintinas tos dienos įvykis vaiko atmintyje išliks visą jo likusį gyvenimą;
  • laisvą dieną galima aplankyti muziejus – vidury darbo savaitės dienos metu juose daug mažesni lankytojų srautai, todėl galima ramiai mėgautis laisvu laiku pažįstant ir tyrinėjant;
  • galima aplankyti skirtingų bibliotekų vaikų skaityklas, pavyzdžiui, esančią Martyno Mažvydo bibliotekoje;
  • šią laisvą dieną galima netikėtai pradžiuginti senelius, užsukant pas juos pietų ar pakviečiant drauge išgerti arbatos su gabalėliu skanėsto vienoje iš miesto kavinukių.


Mamadienis – poilsio nuo vaikų diena

Tuo metu Kristina papasakojo, kad mamadienius skirti linksmybėms su vaikais, pavyksta retai. „Nuoširdžiai manau, kad po vieną papildomą laisvadienį per mėnesį turėtų turėti visi žmonės, ne tik dviejų ar trijų vaikų tėvai. Pati turiu du vaikus ir iš praktikos galiu garantuoti, kad tėvadienius toli gražu ne visada išnaudoju vaikų reikalams, – prisipažino ji. – Kartais per mamadienį susitvarkau savo reikalus: nueinu į polikliniką ar kitas vietas, į kurias priima tik darbo metu. Kitais kartais – grynai lepinuosi, apsilankau kirpykloje, pas manikiūrininkę ir t.t.

Retkarčiais panaudoju tą dieną padėti savo vyresniems giminaičiams. Na, negi kiti žmonės neturi tokių pačių reikalų? Poreikio nueiti į polikliniką ar pasirūpinti tėvais? Jei atvirai, per šiuos metus mamadienį pabuvimui su vaikais naudojau tik du kartus, kai tikrai buvo būtent su jais susiję reikalai. Todėl manau, kad mamadienio idėja kiek iškreipta.“

Indrė buvo dar kategoriškesnė: „Mamadienius visada stengiuosi išnaudoti ne laikui su vaikais, bet poilsiui nuo vaikų. Auginu tris vaikus – 13, 5 ir beveik 3 metų, tad nuo jų tikrai pavargstu, ypač pastaraisiais metais, kai dėl karantino ir kitų kovidinių reikalų teko daug laiko visiems kartu sėdėti namie, – sakė ji. – Labai džiaugiuosi, jei per mamadienį pavyksta nuvesti mažuosius vaikus į darželį. Tuomet ramiai pereinu per savo mėgstamas parduotuves, pavyzdžiui, sendaikčių, paskaitau knygą, atsiduodu savo hobiui. Jei būnu tikra, kad per mamadienį vaikai tikrai galės eiti į darželį – tuo metu neserga ir pan., būtent tai dienai užsirašau į grožio saloną, jei jau būna laikas kirptis ar daryti kokią nors kitą procedūrą.“

„Vasaros metu mamadienius stengiuosi prijungti prie kokios nors savaitgalinės išvykos. Tačiau šį rudenį, kai mažieji vaikai vėl daug laiko sėdi namie, nes niekaip nepasveiksta nuo peršalimo virusų, grupės buvo uždarytos dėl Covid protrūkių ir pan., mamadieniai prabėga namie tvarkantis amžiną netvarką“, – savo patirtimi pasidalijo ir Erika.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)