Anot jos, svarbu žinoti ir tai, kad pirmosios savaitės gimus antrajam šeimos vaikui – ne pats tinkamiausias metas mokyti vyresnėlį naujų dalykų, pavyzdžiui, pereiti nuo puoduko į tualetą, atsisakyti buteliuko ir naudotis puodeliu ar pradėti mokytis naujoje ugdymo įstaigoje.

„Papildomi pokyčiai gali neigiamai asocijuotis su naujagimiu ir kelti papildomų neigiamų jausmų“, – sako pedagogė ir pristato JAV pediatrės Larissos J. Hirsch, britų auklėjimo ekspertės, knygų apie tėvystę autorės Sarah Ockwell-Smith bei savo įžvalgas, kaip laukti sesės ar brolio be nerimo.

Patarimai, kaip priimti naująjį šeimos narį

Pagal pediatrę iš Niujorko Larissą J. Hirsch, pokyčiui pradėti ruoštis reikia dar negimus antrajam vaikui. „Po gimdymo pirmosios 6–8 savaitės bus ypač sunkios. Mama stengsis maitinti kūdikį, jį migdyti, tačiau svarbu per visą sumaištį nepamiršti ir vyresnėlio vaiko poreikių“, – pastebi specialistė.

Pagausėjus šeimai, pirmagimis gali rodyti įvairias emocijas: nuo pavydo iki pasipiktinimo. Jaunesni vaikai, negalintys tinkamai išreikšti emocijų, gali grįžti prie ankstesnio elgesio, pavyzdžiui: čiulpti nykštį, prarasti įgūdžius apsitarnauti tualete, nemokėti kalbėti, tapdami ,,mažesniais“ vaikai siekia gauti daugiau tėvų dėmesio ir meilės, kurios gauna kūdikis.

„Svarbu, kad tėvai neimtų vaiko amžiumi naudotis kaip patogumu, o atlieptų vyresnėlio poreikius ir jausmus taip, kaip rūpinasi mažuoju“, – teigia auklėjimo ekspertė Sarah Ockwell-Smith.

„Vyresni vaikai savo jausmus gali išreikšti netinkamai elgdamiesi ne tik namuose, bet ir ugdymo įstaigoje. Vaikai nesusitvarkydami su savo jausmais išbando tėvų kantrybę, o mokykloje siekia kompensuoti suaugusiųjų dėmesio ir šilumos trūkumą netinkamai elgdamiesi“, – pastebi mokytoja J. Petkuvienė.

Visos ekspertės vieningai sutaria, kad šios problemos dažniausiai būna trumpalaikės, tačiau ir joms galima užkirsti kelią, aktyviai ruošiantis prieš atsirandant sesei ar broliui.

JAV vaikų gydytoja Larissa J. Hirsch dalinasi keliais patarimais:

  • Leiskite vaikui išrinkti keletą daiktų naujagimiui. Tai ypač svarbu, jei vaikai dalinsis kambariu;
  • Raskite ypatingą dovaną, kurią jūsų vyresnis vaikas galėtų padovanoti kūdikiui, pavyzdžiui, žaisliukas, knygelė ar kokia kita miela smulkmena;
  • Nepamirškite vyresnėlio, pvz. galite parūpinti ypatingą ,,didžiojo vaiko“ kėdę, kol maitinimo kėdutėje maitinsite kūdikį;
  • Galite paruošti mažylio dovanėlę vyresniajam vaikui;
  • Skirkite individualaus laiko vyresniajam vaikui: skaitykite knygeles, keliaukite į biblioteką ar maisto parduotuvę. Svarbu tėvams pasidalinti rūpesčiu abiems vaikams, kad vyresnėlis neliktų be mamos ar tėčio dėmesio;
  • Sustiprinkite savo vyresnio vaiko vaidmenį šeimoje sakydami, kad jis bus ,,didysis brolis/ sesuo“; Padėkite vaikui džiaugtis šiuo naujuoju vaidmeniu;
  • Pagalvokite kaip vyresnėlis galėtų prisidėti prie kūdikio priežiūros, pavyzdžiui, paduoti sauskelnes, išrinkti kūdikio aprangą, pralinksminti mažąjį šokant ar dainuojant, kai šis suirzęs.


Pediatrė Hirsch ir auklėjimo ekspertė Sarah sutartinai teigia, kad išgyventi pokyčius labai padeda ir vaidmenų žaidimai – istorijų, apie tai, kas šiuo metu vyksta jūsų šeimoje, kūrimas. Prieš grįždami namo su kūdikiu, kalbėkite su vyresniuoju vaiku apie tai, kas nutiks ir pasikeis namuose. Sarah Ockwell-Smith pataria vyresnėliui rodyti savo ir jo vaikystės ar kūdikystės nuotraukas. Nuotraukos padės vyresniajam vaikui suprasti, kad sesutė ar broliukas taip pat užaugs, taps savarankiškesnis ir vėliau priežiūros reikalaus šiek tiek mažiau. Be to, užaugęs taps jūsų vyresnėlio draugu.

Pagal Hirsch ir Sarah, svarbu pirmagimiui paaiškinti, kad naujagimis daug miega, verkia ir reikalauja daug sauskelnių keitimo, tačiau užtikrinkite savo vaikui, kad nors ir kūdikiui reikės daug dėmesio, vyresnėliui bus skiriama laiko, dėmesio ir meilės. Sarah Ockwell-Smith pataria nuolat parodyti, kad pirmagimis šeimoje yra labai svarbus.

Sarah Ockwell-Smith dalinasi dar keliais patarimais:

  • Mokykite vaiką dalintis žaislais; mokykite išgirsti tai, kad kiti taip pat turi mėgstamą dainą, žaidimą ar valgį, dar nesant brolio ar sesės, pavyzdžiui, išrinkite pasaką ir kūdikėliui, kuris gali klausytis jos iš pilvelio;
  • Svarbu stiprinti pirmagimio ryšį su tėčiu. Vaikai, kurie turi glaudų ryšį su mama, į naująjį šeimos narį žiūri kaip į konkurentą, o tai gali iššaukti neigiamą elgesį ir požiūrį į brolį ar sesę. Tėtis turėtų būti ne tik žaidimų draugas, tačiau ir suaugęs žmogus, kuriuo vaikas gali pasitikėti, gali išsakyti savo jausmus, emocijas ir sulaukti pagalbos;
  • Prieš atsirandant naujagimiui, svarbu mokytis suprasti pirmagimio emocijas ir jausmus bei surasti būdus, kurie padeda jam nurimti, pavyzdžiui, vieniems vaikams norisi artimo kontakto – apkabinimo, pasėdėjimo ant kelių, kitiems patinka pabūti vieniems. Kai kurie vaikai nurimsta piešdami, kai kurie plėšo popieriaus lapus.


Galite pasikalbėti su mokytojomis apie būdus, kurie padeda vaikui nurimti mokykloje. ,,Mano klasėje labiausiai veikiantis metodas yra gilaus kvėpavimo Mindfulness pratimas, kuris tinka daugumai vaikų. Turime pagaliukus, ant kurių vienoje pusėje gėlytė, kitoje ugnelė. Vaikas uosdamas gėlę ir pūsdamas ugnelę, giliai kvėpuoja ir nurimsta“, – patarimu dalijasi mokytoja J. Petkuvienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)