Greitai adaptuojasi

Anot pašnekovės, darželinukams itin svarbus ir jautrus adaptacinis laikotarpis naujoje aplinkoje. Dirbdama savo įsteigtame darželyje netgi pastebi, kad tokiose situacijos, kuomet vaikas turi adaptuotis prie naujos auklėtojos ar naujų draugų, itin svarbi tėvų reakcija: „Natūralu, jog pirmą kartą išvydus nepažįstamą žmogų vaikui gali būti nedrąsu, jis gali nenorėti pasilikti ar netgi pravirkti, tačiau dažniausiai jei naujoji auklėtoja su vaikučiu elgsis švelniai, jis jau dienos pabaigoje sėdės ant jos kelių ir kartu žais.“

Psichologė Ingrida Keliauskienė
Labai svarbu, kad vaikas nepamatytų mamos nerimo ar kažko neįprasto. Be to, labai svarbu, kad auklėtoja tiktų ir patiktų mamai. Nes jei patinka mamai – patiks ir vaikui

Kad taip nutiktų ir vaikas lengviau priprastų prie naujo žmogaus, anot psichologės I.Keliauskienės, tėvams reikia jį drąsinti, daug šypsotis ir sakyti, jog viskas gerai, kad niekas nepasikeis ir po darbo jo ateis pasiimti. „Čia labai svarbu, jog vaikas nepamatytų dienos pradžioje mamos nerimo ar tiesiog kažko neįprasto. Taip pat labai svarbu, kad auklėtoja tiktų ir patiktų mamai. Nes jei patinka mamai – patiks ir vaikui“, – šypsosi I.Keliauskienė.

Vengti atostogų adaptacijos periodu

Darželio „Išminčiukai“ vadovė teigia, jog neretai tėvai netgi savo atostogų metu pradeda leisti vaikus į darželį manydami, jog tuo metu turės daugiau laiko pabūti su vaiku pačiame darželyje, jam bus lengviau priprasti. O antroje savo atostogų pusėje galės kažkur iškeliauti. „Tai didelė klaida. Visuomet prieš pradedant lankyti mūsų darželį klausiame, kada tėvai planuoja atostogauti su vaikais. Jei vos tik pradėjus lankyti darželį – patariame vaiką vesti po atostogų, kad jam būtų kuo mažiau jaudulio“, – sako pedagogė. Pasak pašnekovės, vos tik pradėjus adaptuotis prie naujos aplinkos daryti pertrauką nėra gerai, kadangi vėl pradėti eiti į darželį gali būti dar sunkiau nei pirmąjį. Ji rekomenduoja atostogauti praėjus bent 2–3 mėnesius nuo „darželio karjeros“ pradžios.

Laikotarpis po atostogų

Vis tik gąsdintis dėl atostogų nereikėtų ir tikrai jokiu būdu jų netrumpinti ar atidėti dėl galimos reakcijos darželyje po to: „Faktas, jog vaikams geriausia su savo tėvais. O jei dar atostogaujama prie jūros ar kur gamtoje. Tačiau čia norėčiau atkreipti dėmesį, kad tėvams nereikėtų nustebti, jei vaikas po atostogų mažiau nori ar išvis nenori eiti į ugdymo įstaigą. Tai po kelių dienų praeis ir viskas vėl stos į vėžias. Juk ir mums suaugusiems po atostogų neretai sunku įsivažiuoti į darbų rutiną.“

Moteris teigia, kad dirbdama su ikimokyklinio amžiaus vaikais ir bendraudama su jų darželio auklėtojomis pastebi, jog sunkiausios dienos vaikams yra pirmadienis, kuomet reikia vėl grįžti į rutiną po savaitgalio. Bei penktadienis – nes jie jau būna pavargę nuo įprastos veiklos ir tvarkos darželyje. „Dar labiau pasikeitę vaikai grįžta po atostogų su seneliais, kurie mažuosius itin lepina. Tuomet gali būti sunkiau ne tik darželyje, bet ir namie su tėvais. Vaikai gali pradėti daugiau manipuliuoti, reikalauti ar net demonstruoti užgaidas. Tokiu atveju patariu tiesiog kiek įmanoma daugiau kalbėtis, skirti dėmesio, apkabinti, bet ir nenusileisti, jog darytų, kas nebuvo įprasta iki tol“, – šypsosi pašnekovė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)