Todėl aš renkuosi gyventi stengdamasi sukontroliuoti tik tai, kas sukontroliuojama, o dėl viso kito – mokytis nesijaudinti ir paleisti.

Dienotvarkės nauda

Koks geriausias įrankis savo nuolat kintančioje kasdienoje su mažyliu, padedantis įsivesti bent kiek kontrolės? Man tai buvo kūdikio dienotvarkė! Palaipsniui ją dėliojomės nuo pirmųjų dukros savaičių, stebėdami jos natūralų ritmą ir pagal tai įsivesdami pastovumą.

Šiame procese man buvo nepakeičiama kūdikių priežiūros specialistės Helen Moon parašyta knyga „Branginkite pirmąsias savaites“.

Pastovi kūdikio dienotvarkė, žinojimas, kas laukia toliau, pažįstamos ir įprastos veiklos mažyliams suteikia saugumo jausmo. Reguliarūs valgymai padeda užtikrinti, kad vaikelis bus sotus ir geros nuotaikos, o miegeliai – kad visad pailsės laiku, nepervargs.

Tuo metu mamai toks bent jau preliminarus žinojimas, kaip klostysis diena, leidžia lengviau planuotis savo laiką, reguliarūs kūdikio miegeliai tampa puikia proga pačiai pailsėti, pavalgyti ar kitaip pasimėgauti laiku sau.

Pati H. Moon knygoje teigia, kad pastovumas yra vienas svarbiausių dalykų norint, kad kūdikiai ir didesni vaikai jaustųsi saugūs, mylimi ir patenkinti. Jei tėvai elgiasi nuosekliai, mažyliai pradeda intuityviai jausti, ko tikėtis iš jų dienos, kokia veikla jų laukia, kad maistas atkeliaus tuo pačiu metu, kai mažylis pasijus vos išalkęs. Tai sumažina irzlumo ir sunkiai pakeliamų pasikeitimų tikimybę, tikina vaikų priežiūros specialistė.

Miegantis kūdikis

Nuo ko pradėti?

Tikiu, kad dienotvarkės laikymasis gali pasirodyti kaip sudėtingas darbas, o kartais net nežinai, nuo ko pradėti. Tad dalinuosi keliais patarimais, kurie padės lengviau pradėti kuriant kūdikio dienotvarkę:

  • stebėkite savo vaiką – visą savaitę stebėkite ir pasižymėkite savo kūdikio siunčiamus ženklus: kada nori valgyti, kada miegelio, kiek laiko miega;
  • pagal tai išsirinkite jums artimiausią dienotvarkės modelį (kiek miegelių per dieną, kas kiek valandų valgo);
  • pradėkite nuo fiksuoto rytinio laiko – kada keliatės ir pradedate dieną;
  • tada užfiksuokite nakties miegelio laiką;
  • nusistatykite pastovius, jūsų mažylį raminančius miego ritualus (vonia, masažas, knygelė, lopšinės ar pan.);
  • tuomet beliks sudėlioti valgymus bei pietų miegelius pagal mažyliui priimtiniausius intervalus;
  • svarbu: kadangi visa paslaptis ir rezultatai yra pastovumas, jūsų tikslas – užtikrinti, kad pavyks laikytis šios dienotvarkės. Tad prisitaikyti teks jums;
  • o jei mažylis vieną dieną ims ir nuklys (o taip bus, ypač per augimo ar raidos šuolius) – nesijaudinkite, nestresuokite ir tiesiog nugyvenkite tą dieną, o rytoj vėl grįšite į ritmą.

Dienotvarkė ir prieraišumas

Dažnai girdime nuogąstavimus, kad auginti vaikus galime arba prieraišiai, arba laikydamiesi dienotvarkės. Tačiau iš tiesų šie du dalykai labai gražiai vienas kitą papildo.

Prieraišumas – aptakus, bet būtinas ryšys, susiformuojantis tarp tėvų ar globėjų ir vaiko. Dėl šio ryšio kūdikis jaučiasi saugus, užtikrintas ir mylimas. O būtent pastovi dienotvarkė padeda užtikrintai patenkinti kūdikio poreikius, tuomet jis jaučia rūpinimąsi ir meilę.

„Prieraišumas yra labai svarbus todėl, kad sudaro sąlygas kūdikiams ir mažiems vaikams vystytis emociškai, socialiai ir net protiškai. Būtent tai vėliau leis vaikui atsiskirti ir tapti nepriklausomam“, – knygoje „Branginkite pirmąsias savaites“ rašo H. Moon.

Helen Moon

H. Moon patarimai, kaip ugdyti prieraišumą:

  • reguliariai imkite kūdikį ant rankų;
  • bučiuokite ir myluokite mažylį;
  • nešiodami ir maitindami kūdikį žiūrėkite jam į akis;
  • švelniai kalbinkite;
  • reaguokite į vaiko verksmus ir išmokite juos atpažinti: ar kūdikis alkanas? O gal pavargęs?

Kūdikiui tinkama dienotvarkė padeda greičiau išmokti ir suprasti savo mažylio verksmus ir kitus ženklus. Jei ką tik įprastu ritmu maitinote kūdikį ir žinote, kad jis sotus, bet kažkodėl vis tiek nelaimingas, iškart galite atmesti alkį kaip jo nepasitenkinimo priežastį. Jei gerai atrūginote kūdikį, galite atmesti ir šią priežastį. Žinodami, kokiu ritmu mažylis miega, galite įsivertinti – galbūt tai nuovargis? Nebereikia tiek daug spėlioti, kuris mažylio poreikis nepatenkintas.