Gydytoja įvardina problemas, kurios gali grėsti vaikui, vien dėl to, kad pieniniais dantimis nebuvo pasirūpinta. O tos problemos gali nuvesti net į ligoninės palatą.

– Kada turėtų įvykti pirmasis vaiko apsilankymas pas odontologą?

– Išdygus pirmam dantukui. Labai džiaugiuosi sulaukdama klausimų apie dantų priežiūrą iš šeimų, kurios dar tik laukiasi kūdikio.

– Kada turėtų būti pradėti valyti vaiko dantys?

– Kai tik pradeda dygti pirmasis dantukas. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad pradžia būna sudėtinga tiek tėveliams, tiek ir pačiam vaikui. Bet turint tinkamas priemones galima palengvinti šią procedūrą ir džiaugtis puikiais rezultatais – suformuotu įpročiu bei sveikais dantukais.

– Kokias priemones ir nuo kada galima naudoti?

– Pirmąjį sveiką dantuką patogu valyti su minkštais šereliais, vieno danties šepetėliu ar vaiko amžių atitinkamu standartiniu šepetėliu su trupučiu 500ppmF turinčios dantų pastos. Jos kiekis visiems 20 dantukų neturi viršyti vaiko rankos mažojo pirštelio nago dydžio.

– Kodėl vaikams netinka suaugusiųjų dantų pasta?

– Pastos sudėtis yra skirtinga. Svarbu pasirinkti pastą su tinkamu fluoro kiekiu, be abrazyvių dalelių, švelniai valančią ir saugančią dantukus nuo ėduonies.

– Iki kokio amžiaus vaikams dantis turėtų valyti tėvai?

– Amžiaus rodiklio nėra, nes kiekvienas vaikas yra individualus. Atsiminti bus paprasčiau pagal gebėjimus – kai vaikas sugeba gražiai rašyti dailyraščiu, jau susiformuoja tinkami riešo judesiai, galintys nuvalyti visus penkis danties paviršius. Jei vaikas turi negalią, pagalbos valantis dantis jam gali prireikti visą gyvenimą. Kai Jūsų atžala tampa savarankiška šiuo klausimu, vis tiek nepamirškite kontrolės. Ji dar niekam nepakenkė.

– Žinoma, kad cukrus – gadina dantis, o vaikai paprastai saldainius labai mėgsta. Ar suvalgius saldainių prasminga dantis išsiskalauti ar atlikti kažkokį kitą veiksmą, kad dantims pakenktume mažiau?

– Šiandien ne tik saldainiuose galima rasti cukraus, bet ir kituose maisto produktuose ir gėrimuose. Svarbu saikas ir retumas.

Geriau suvalgyti iš karto kelis saldainius ir išsivalyti dantukus nei visą dieną jais užkandžiauti. Atsiminkite, kad turėtų būti kuo trumpesnis ir retesnis kontaktas su cukrumi – geriau rinkitės šokoladinį saldainį, kurį seilės ar vanduo nuplaus nuo paviršiaus nei čiulpinuką ar guminuką, kuris ilgiau išbus burnoje.

– Kitas vaikų labai mėgstamas dalykas – gazuoti limonadai. Kaip jie veikia dantis?

– Gazuoti gėrimai neigiamai veikia visą organizmą, ne tik dantis. Greičiausios pasekmės pastebimos burnoje – pradeda jautrėti dantys, formuojasi karieso pažeidimai (skylutės), dantų apnašos, akmenys, padidėja rizika susirgti periodonto ligomis.

– Kodėl svarbu rūpintis pieniniais vaikų dantimis, jei šie vis tiek iškris?

– Oi, šita tema galėčiau atskirą straipsnį parašyti... Vis dar vyrauja nuomonė, kad pieninių dantų neskauda, jų nereikia valyti, gydyti, nes jie vis tiek iškris.

Pieninių dantų sveikata, tai ir viso vaiko bendra sveikata – tiek fizinė tiek ir emocinė. Kai pieniniai dantys pažeidžiami ėduonies, juos skauda taip pat kaip ir nuolatinius dantis, sutrinka vaiko mityba, paros režimas (gali prabusti naktį dėl dantuko skausmo), vaikas būna vangus, nepailsėjęs, prasideda uždegiminiai organizmo procesai. Stipriai pažeistas infekcijos dantukas gali supūliuoti – jam bus reikalingas sudėtingesnis gydymas ar net jo šalinimas, gali pakilti kūno temperatūra, gydymui būti paskiriami antibiotikai ar net gydoma ligoninėje.

Per anksti netekus pieninio danties sutrinka taisyklingas žandikaulių augimas, keičiasi dantų sukandimas – tuomet būtinas ortodontinis gydymas, tai pareikalauja didesnių finansinių investicijų ir dažnesnių apsilankymo odontologijos kabinete. Atsiranda problemos tariant garsus, žodžius.

Dažnai susiduriu ir su mažųjų pacientų emocinės sveikatos problemomis. Turintys ėduonies pažeistus priekinius dantukus – vengia plačiai šypsotis, patiria patyčias. Esant mišriam sąkandžiui, kai burnoje vyksta dantų kaita iš pieninių į nuolatinius, pradeda gesti ir ką tik išdygę nuolatiniai dantys. Rūpindamiesi pieniniais dantukais – kokybiškai juos valydami ir reguliariai pasitikrindami pas odontolgą, rūpinatės ir visapuse savo vaiko sveikata.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją