Ką apie tai mano Rokiškio rajono ugdymo įstaigų vadovai?

Nemiegančiųjų grupė

Juodupės vaikų lopšelio-darželio direktorius Valdis Vaičėnas neslėpė – jo vadovaujamoje įstaigoje pietų pogulio nemiegantys vaikai – ne naujiena. Nors iš pradžių būta baimių, tačiau pabandžius paaiškėjo, kad nemiegoti pasiryžta vos keli vaikai, o užsiimti su jais veiklomis nereikalingas nei papildomas personalas, nei finansai.

„Jau prieš 5-erius metus, kai pradėjau vadovauti įstaigai, sudarėme nemiegančių vaikų grupę. Nesidomėjau, ar mes rajone buvome/esame pirmi ir vieninteliai. Tai buvo svarbu man, mano vadovaujamos įstaigos bendruomenei, pirmiausia – vaikų tėvams. Nes ne vienas jų kalbėjo apie šią situaciją“, – komentavo vadovas.

Ne tiek ir daug

Pasak V. Vaičėno, iš pradžių personalas buvo išsigandę: „Visi kalbėjo, kad dabar pusė darželio nemiegos. Nieko panašaus. Viskas sustojo į savo vietas ir dabar turime atskirą 4–8 vaikų grupę, kurie nemiega pietų miego.“

Grupė formuojama nuo rugsėjo mėn.: pateikdami prašymą priimti vaiką, tėvai informuojami ir apie darželyje veikiančią nemiegančiųjų grupę.

Direktoriaus teigimu, daugiausia tai – priešmokyklinio, 5–6 metų vaikai. Išimtį ugdymo įstaigos personalas padaro ir mažesniems, jei mato, kad tikrai to reikia: vaikas jau yra įpratęs namuose nemiegoti pietų miego.

Pietų miego nemiegantiems vaikams organizuojamos veiklos ir grupėje, ir lauke. Su jais užsiima socialinė pedagogė ar mokytojų padėjėja. Pasak direktoriaus, tam užtenka esamo personalo.

Vaikų kaprizai ir tėvų užgaidos

V. Vaičėnas neslėpė – ir toliau praktikuos vyresniųjų vaikų nemiegojimą, nors būna atvejų, kai noras nemiegoti yra tik vaiko kaprizas ar tėvų pageidavimas dėl asmeninių priežasčių.

„Ateina vaikas į nemiegančiųjų grupę, bet kai piešdamas užmiega ant kėdės, supranti, kad ne ten pateko. Pasikalbame su tėveliais ir grąžinam atgal į miegančiųjų. Pabrėžiame, kad ne veltui yra specialistų rekomendacijos, jog vaikas turi ilsėtis. Juk veiklų darželyje per dieną tikrai daug. Nepailsėjęs vaikas būna irzlus, pavargęs“, – kalbėjo direktorius.

Anot V. Vaičėno, kartais, vaikų pietų nemiegojimas yra tėvų užgaida: „Prašymą leisti vaikams nemiegoti pietų miego jie motyvuoja tuo, kad negali užmigdyti vaiko anksčiau naktiniam miegui. Jei vaikas ilgiau nemiega, jie nebeturi asmeninio laiko namuose...“

Rekomendacijos – ne veltui

Rokiškio lopšelio-darželio „Pumpurėlis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Raminta Mažeikienė skaičiavo, kad įstaigoje vaikai būna daugiau nei 10 val., todėl dienos metu numatomas poilsio ir ramybės laikas.

„Vaikų dienos režimas sudarytas remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta Higienos norma, kurios atitinkami punktai reglamentuoja vaikų poilsio reikalavimus: jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas maitinimas ir poilsis“, – reikalavimą pagarsino pašnekovė.


Miega ir du kartus

Anot specialistės, ankstyvojo amžiaus vaikų grupėse pamiegoti nori visi: „Adaptacijos laikotarpiu patiems mažiausiems (1–2 m.) kartais tenka sudaryti galimybę per dieną numigti net du kartus. Vaikams augant, pereinama prie įstaigoje nustatyto dienos režimo.“

Nemiegančius pasiima namo

„Būna dienų, kai priešmokyklinio ugdymo grupėse 1 ar 2 vaikai neužmiega. Tokiu atveju poilsio ir ramybės metu jie užsiimama ramia veikla: gali pagulėti, vartyti knygeles, piešti ir t.t. Tėvai prašo pietų miego neguldyti tik tų vaikų, kuriuos planuoja pasiimti į namus ar lydėti į kitus užsiėmimus“, – situaciją dėstė R. Mažeikienė.

Tačiau apibendrinusi situaciją pavaduotoja tikino, kad darželį lankyti pradedantys 1,5–3 metų amžiaus vaikai dar būna pripratę pailsėti dienos metu, o jeigu įstaigą pradeda lankyti vyresni, adaptacijos metu pratinasi prie dienos režimo ir pats pasirenka veiklas poilsio metu.

Girdi retai

Lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Jolita Žaliauskienė sakė, kad prašymų leisti vaikams nemiegoti pietų miego girdi retai: „Šiandien pagal tėvų prašymus nemiegančių vaikų neturime. Turime, kurie atsibunda anksčiau, tada jie varto knygas, užsiima ramia veikla. Su tėvais, kurių vaikai atpratę namuose miegoti pietų miego, aptariame grupės dienotvarkę, kurioje yra numatytas laikas poilsiui.“

Direktorės teigimu, sostinės darželių iniciatyva, kad pietų miegas tampa nebeprivalomas, turi dvi puses.

„Viena, vaikui nemiegoti pietų miego tada, kai jis namuose atsikelia natūraliai, nėra anksti žadinamas ir vežamas į darželį. Visai kita, kai vaikas yra žadinamas, būna triukšme, užsiima daugybe įvairių veiklų – organizmas pavargsta“, – mintimis dalijosi J. Žaliauskienė.

Diskusijų objektas

Pašnekovės teigimu, vaikų miego–nemiego klausimas kelia daug diskusijų. Anot jos, trūksta gerosios patirties pavyzdžių, sėkmės istorijų, o labiausiai – psichologinių ir sveikatos tyrimų, apie miego–nemiego naudą ar nenaudą.

„Įstaiga nėra nusiteikusi prieš šią iniciatyvą. Abi pusės (tėvai ir darželio bendruomenė) turi kalbėtis. Mes esame atviri pokyčiams ir nusiteikę ieškoti bendrų, vaikui geriausių sprendimų. Rugsėjo–spalio mėnesiai skirti tėvų susirinkimams, kuriuose šiuo klausimu taip pat diskutuosime“, – sakė „Nykštuko“ direktorė.

Nemiega net 15

Sigita Baranovskienė, lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorė, atvira – po kelis nemiegančius vaikus darželyje būdavo visada, todėl sostinės ugdymo įstaigų iniciatyva jiems nėra naujiena.

„Tikrai ne visi vaikai miega pietų. Jei tėvai, įvertinę vaiko individualius poreikius, dienos režimą, galvoja, kad jų vaikas nemiegos pietų miego – parašo prašymą. Dabar tokių vaikų yra 15. Įprastai būdavo 4v7 tokie prašymai per metus“, – situaciją ugdymo įstaigoje nupasakojo direktorė ir pridūrė, kad „Varpelyje“ vaikų „nemiegas“ nėra naujovė.

Tėveliai – už miegą

Pasak S. Baranovskienės, nemiegančių vaikių veikla priklauso nuo to, kiek jų yra vienoje grupėje: „Vieni užsiima ramia veikla grupėje su mokytoja ar mokytojo padėjėjomis, kitus tėveliai išsiveža į neformaliojo ugdymo būrelius. Esame susitarę, kad vaikai neturėtų būti verčiami gulėti lovoje. Nuo šio rugsėjo, padaugėjus nemiegančiųjų pietų miego vaikų skaičiui, skyrėme jiems atskirą patalpą“.

Direktorės teigimu, tėvams visada suteikta teisė rinktis, tačiau daugelis tėvų visgi galvoja, kad jų vaikui pietų poilsis yra svarbus.

S. Baranovskienė sakė, kad, nepaisant nemiegančių vaikų, su personalo stoka kol kas nesusiduria.