Maistą ugdymo įstaigoms tiekiančios įmonės „Confetti“ įkūrėja Aneta J. Borkovska sako, kad vaikų mitybos įpročiai pamažu kinta – moksleiviai tampa vis išrankesni.

„Keičiantis kartoms keičiasi visas pasaulis, keičiasi žmonės visose srityse. Pokyčius galima pastebėti ir maitinime. Kinta požiūris į maistą, patiekalų mados ir patys maitinimo procesai, sistema ugdymo įstaigose. Pagrindinis pokytis – žmonės nori valgyti sveikiau, natūraliau, o tai labai džiugina. Šiandien jau netinka papietauti sočiai – mūsų vaikai daug keliauja po visą pasaulį, ragauja įvairius skonius, lėkštėse – spalvingi patiekalai. Grįžę į mokyklas jie tikisi gauti kažką panašaus. Tai džiugina – kuo įvairesnis maistas, tuo daugiau vitaminų, mineralų organizmas gauna“, – šypteli laidos „Delfi diena“ viešnia.

Pašnekovė sako, kad kartu su mokyklose besimokančių vaikų tėvais ir mokytojais ji turi didelį tikslą – užtikrinti natūralų, subalansuotą, ekologišką maitinimą. Anot Anetos, augančiam organizmui tai labai svarbu.

„Keičiasi ir pačių šeimų požiūris į maistą – atsiranda vis daugiau vegetarų, veganų, atvyksta vaikai iš šalių, kurios išpažįsta kitas religijas, tad dalies produktų negali valgyti ir dėl šių priežasčių. Taip pat vis gausėja moksleivių, kurie skundžiasi alergijomis ar netoleruoja tam tikrų maisto produktų – mityba labai susiaurėja, bet tikslas lieka tas pats, gauti pilnavertį, subalansuotą maistą. Mūsų darbas – pakeisti draudžiamus produktus į tinkamus“, – tikina specialistė.

Aneta J. Borkovska pabrėžia, kad maisto mados keičiasi labai dažnai. Jas galima išskirti ir pagal mokyklas ar vaikų amžių.

„Pavyzdžiui, praėjusiais metais „ant bangos“ buvo spalvoti dubenėliai, kitaip vadinami bowlais. Juose daug kruopų, mėsos, žuvies, augalinės kilmės produktų, spalvotų daržovių. Kitas patiekalas, traukiantis vaikus – sušiai. Reikia pabrėžti, kad mes šiuos patiekalus adaptuojame moksleiviams, nes negalime patiekti žalios mėsos, žuvies. Gaminame maistą griežtai pagal reikalavimus, todėl ir tokie produktai kaip soja yra uždrausti“, – teigia pašnekovė.

Aneta J.Borkovska

Mitybos madas, kaip ir bet kokias kitas tendencijas, nulemia ir socialiniai tinklai. Aneta sako, kad jie turi įtakos ir vaikų įpročių formavimui.

„Moksleiviai seka tam tikras žvaigždes, populiarius žmones, mato, ką jie valgo, kaip rengiasi, kur keliauja – dalijasi visu savo gyvenimu. Vaikams yra svarbu gauti tai, ką jų pamėgtas žmogus vartoja kiekvieną dieną, – sako Aneta. – Žinoma, didelę įtaką daro ir draugai. Jeigu į mokyklą, kurioje dominuoja sveika mityba, ateina vaikas iš kitos ugdymo įstaigos, jis taip pat papildo tą kompaniją“, – įsitikinusi verslininkė.

Nesveikus užkandžius galima pakeisti sveikesniais

Pasak laidos viešnios, vaikų mityba turėtų rūpintis ir mokyklos vadovybė – jos užduotis užtikrinti, kad moksleiviai maitintųsi kaip įmanoma sveikiau.

„Mokyklose yra griežtai uždrausta prekiauti saldainiais arba produktais, kuriose yra labai didelis cukraus kiekis. Mokyklos vadovybė turėtų pasirūpinti, kad nesveikų produktų tiesiog nebūtų. Būtų smagu, kad tėvai irgi pasidomėtų, ar tų dalykų mokykloje neparduoda. Kita vertus, gal nevertėtų būti tokiems kategoriškiems – juk kartais tikrai galima suvalgyti šokolado, svarbu, kad iš esmės dienos racionas būtų sveikas, subalansuotas.

Tiekėjai turi prisiimti atsakomybę – pavyzdžiui, įsimanius kažko saldaus, būtų galima įsigyti trintos varškės su braškėmis, becukrį keksiukas iš datulių. Juk tai, ką valgome, yra įpročio reikalas“, – sako A. J. Borkovksa.

Delfi TV laidos pašnekovė akcentuoja – mokykla ir tėvai turėtų bendradarbiauti, tik tada bus galima pasiekti norimų rezultatų.

„Labai svarbu, kas vyksta namuose, kokios vertybės yra įskiepytos. Vis dėlto daug ką reiškia ir mokyklinė aplinka – mokykla turi edukuoti vaikus, kodėl tam tikrus produktus reikia valgyti tam tikru dienos metu. Turėtų būti balansas – mes neturime savęs kankinti, o skanus ir sveikas maistas yra vienas iš gyvenimo džiaugsmų. Kai abi pusės bendradarbiauja, galima pasiekti, kad vaikai imtų sąmoningai rinktis maistą“, – sako specialistė.

Visą interviu su A. J. Borkovska galite matyti laidoje „Delfi diena“. Vaizdo įrašą rasite straipsnio viršuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją