Liepos 26 d. prasidėsiančiose žaidynėse specialiomis sąlygomis turėtų dalyvauti 15 rusų ir 16 baltarusių.
Hagoje (Nyderlandai) veikiantis žmogaus teisių fondas „Global Rights Compliance“ savo ataskaitoje pranešė, esą 10 iš 15 rusų yra pažeidę neutralumo principus.
„Nepaisydamas aiškių pažeidimų įrodymų, IOC nesugebėjo užtikrinti, kad būtų laikomasi jo paties taisyklių“, – skelbė fondas.
IOC naujienų agentūrai AFP nekomentavo savo komisijos, vertinusios sportininkų atitiktį neutralumo kriterijams, sprendimų.
„Ji sportininkų peržiūrą atliko vadovaudamasi IOC vykdomosios valdybos sprendimu ir nustatytais principais. Nieko daugiau pridurti negalime“, – cituojami IOC atstovai.
„Global Rights Compliance“ ataskaitoje teigiama, kad 2022 metų kovą rusų dviratininkei Alionai Ivančenko „patiko“ socialiniame tinkle paskelbtas įrašas su diktatoriaus Jozefo Stalino nuotrauka ir užrašu „Paliaubos su priešu galimos tik jį sunaikinus“.
Nustatyta, kad dviratininkė Tamara Dronova yra pažeidusi dvi taisykles: ji yra susijusi su nacionalinėmis saugumo agentūromis ir viešai rodžiusi paramą karui, nurodoma ataskaitoje.
Irkluotoja Olesia Romasenko priklauso Centriniam armijos sporto klubui (CSKA), pavaldžiam gynybos ministerijai.
Kiti ataskaitoje minimi atletai: irkluotojas Aleksejus Korovaškovas, plaukikas Jevgenijus Somovas, gimnastė Anžela Bladciova ir tenisininkai Pavelas Kotovas, Mira Andrejeva, Diana Šnaider bei Jelena Vesnina.
Pavyzdžiui, J. Vesninai „patiko“ įrašai socialiniame tinkle apie rusų karių „pasiekimus mūšio lauke“ – nužudytus ukrainiečius, taip pat įrašai, kuriuose demonstruojamas su karu siejamas simbolis „Z“, teigiama ataskaitoje.
Tinkamumo taisykles yra pažeidę ir keli iš 16 baltarusių atletų.
Nei Rusijos, nei Baltarusijos olimpiniai komitetai šios informacijos nekomentavo.
„Jeigu IOC teigia, kad jo tikslas yra sukurti geresnį pasaulį per sportą, tuomet privalo imtis veiksmų, o ne vien tuščių kalbų“, – sakė „Global Rights Compliance“ pirmininkas Wayne’as Jordashas.
Fondas žada savo išvadas pateikti IOC partneriams – verslo įmonėms, tarp kurių yra tokie žinomi vardai kaip „Airbnb“, „Coca Cola“, „Visa“, „Deloitte“, „Panasonic“ ir „Carrefour“. Priduriama, kad pastarieji gali „patys apie tai nežinodami dalyvauti Rusijos nusikalstamų karinių veiksmų rėmime“.
Po to, kai Ukrainoje prasidėjo plataus masto invazija, mūšio lauke jau žuvo apie 450 ukrainiečių sportininkų.