Spalvinga, triukšminga ir jausminga švente, kurią nušvietė ir ryškiausių pasaulio scenos ir kino žvaigždžių pasirodymas, „Stade de France“ stadione uždarytos Paryžiaus vasaros olimpinės žaidynės, padovanojusios Lietuvai keturis medalius.

Mūsų šalies vėliavą uždarymo iškilmėse nešė jauniausia delegacijos narė 17-metė breiko šokėja Dominika Banevič – Bgirl Nicka, užkariavusi publikos širdį ir iškovojusi olimpinį sidabrą.

Įspūdingoje šventėje, kurią stadione stebėjo daugiau nei 70 tūkst. žiūrovų, o stadiono taku žengė keli tūkstančiai atletų, koncertavo Prancūzijos muzikos žvaigždės, vyko kvapą gniaužiantys šokėjų pasirodymai.

Iškilmėse išskirtinės padėkos sulaukė beveik 45 tūkst. savanorių, padėjusių sklandžiai surengti žaidynes.

Dalyviams, jų pagalbininkams, organizatoriams, žiūrovams dėkojo Paryžiaus žaidynių organizacinio komiteto vadovas Thomas Estanguet. O nuo 2013-ųjų TOK vadovaujantis Th.Bachas savo kalboje paskelbė, jog kitais metais, kai bus praėję 12 metų nuo jo išrinkimo olimpinio judėjimo vadovu, trauksis iš šio posto kaip ir numatyta Olimpinėje chartijoje.

Tradicinėje ceremonijoje Paryžiaus merė Anne Hidalgo perdavė olimpinę vėliavą 2028 m. vasaros žaidynių sostinės Los Andželo merei Karen Bass.

JAV himną „Stade de France“ sugiedojo „Grammy“ ir „Oskaro“ laimėtoja JAV dainininkė H.E.R., o nuo stadiono stogo nusileidusi Holivudo superžvaigždė Tomas Cruise’as vėliavą motociklu išvežė iš stadiono. Tada veiksmas persikėlė į dar balandį nufilmuotą klipą, kuriame T.Cruise’as įvežė vėliavą į jo laukiantį lėktuvą, o po to iššoko iš jo prie garsiojo Holivudo ženklo, kurį puošė olimpiniai žiedai.

Ir uždarymo ceremonija iš Paryžiaus virtualiai persikėlė į Los Andželo pakrantę, kur tiesioginės transliacijos metu ant scenos pasirodė roko milžinai „Red Hot Chilli Peppers“, dainininkė Billie Eilish ir reperis Snoop Dogg, dar šeštadienį Paryžiuje plojęs Bgirl Nickai ir kitoms breiko varžybų dalyvėms.

Ceremoniją vainikavo olimpinės ugnies užgesinimas. Nuo pat atidarymo olimpinė ugnis degė Tiuirli soduose pritvirtintame balione, kuris sutemus būdavo pakeliamas į 30 m aukštį. Prieš pat uždarymo iškilmes šis simbolinis aukuras buvo užgesintas, o ugnį nedideliame žibinte į stadioną atnešė net keturis aukso medalius iškovojęs prancūzų plaukikas Leonas Marchand’as.

Iškart po to, kai TOK vadovas Th.Bachas paskelbė žaidynes uždarytomis, jis drauge su L.Marchand’u bei Europos, Amerikos, Afrikos, Australijos ir pabėgėlių komandos atstovais užpūtė olimpinę ugnį, o dangų nušvietus tradiciniams fejerverkams legendinę Franko Sinatros dainą „My Way“ atliko prancūzė Yseult.

Liepos 26 d. startavusiose Paryžiaus žaidynėse iš viso dalyvavo 10 714 sportininkų. Jie 32 sporto šakų varžybose išsidalino 329 medalių komplektus.

Tomas Cruise'as Paryžiaus olimpinių žaidynių uždaryme

Tomas Cruise'as Paryžiaus olimpinių žaidynių uždaryme

Daugiausia medalių Paryžiaus žaidynėse iškovojo JAV sportininkai. Jų sąskaitoje – 40 aukso, 44 sidabro ir 42 bronzos apdovanojimai. Antrąją vietą medalių lentelėje užėmė Kinija (40 aukso, 27 sidabro, 24 bronzos), trečiąją – Japonija (20, 12, 13).

Pirmuosius savo šalių istorijoje olimpinius medalius iškovojo Dominikos, Sent Lusijos, Žaliojo Kyšulio ir Albanijos sportininkai. Ant garbės pakylos pirmą kartą kopė ir pabėgėlių olimpinės komandos atstovas.

Paskutinis medalių komplektas tradiciškai buvo įteiktas per uždarymo iškilmes. Moterų maratono nugalėtoją Sifan Hasan iš Nyderlandų, sidabrą iškovojusią Etiopijos atstovę Tigst Assefa ir bronzą laimėjusią Kenijos sportininkę Hellen Obiri apdovanojo TOK prezidentas Th.Bachas ir Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos vadovas Sebastianas Coe.

Olimpinių žaidynių uždaryme nebuvo pamiršti ir paralimpiečiai – rugpjūčio 28 d. Paryžiuje prasidės paralimpinės žaidynės.

Prieš iškeliaudami iš olimpinio kaimelio į uždarymo iškilmes Paryžiuje dar esantys mūsų šalies sportininkai ir kiti delegacijos nariai pasiuntė linkėjimus ir padėką visiems Lietuvos sirgaliams. Tiesiogiai ceremonija buvo transliuojama ir didžiuliame ekrane LTeam fanų zonoje prie Baltojo tilto Vilniuje, kur šįvakar buvo pasveikinti olimpiniai medalininkai V.Senkutė ir M.Alekna.

Lietuvai Paryžiaus žaidynėse atstovavo 51 sportininkas. Septyni jų kopė ant garbės pakylos, o dar 14 po vieną arba su komandos draugais iškovojo vietas pirmuose aštuonetuose, į kurios patekę sportininkai taip pat laikomi olimpiniais prizininkais ir gauna tai patvirtinančius diplomus, o gimtinėje – ir valstybės premijas.

Penkti olimpinėse žaidynėse finišavo plaukikai Kotryna Teterevkova (200 m krūtine) ir Danas Rapšys (200 m laisvuoju stiliumi), akademinio irklavimo pavienės dvivietės valties įgula Ieva Adomavičiūtė ir Kamilė Kralikaitė bei baidarininkų keturvietė – Mindaugas Maldonis, Simonas Maldonis, Artūras Seja, Ignas Navakauskas.

Septintąją vietą iškovojo imtynininkai Gabija Dilytė (moterų imtynių svorio kategorija iki 50 kg) ir Mantas Knystautas (graikų-romėnų imtynių svorio kategorija iki 130 kg), penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė.

Aštunti buvo pavienę dvivietę irkluojantys dvyniai Domantas ir Dovydas Stankūnai bei disko metikas Andrius Gudžius.

Dominika Banevič - BGirl Nicka Paryžiaus olimpinių žaidynių uždaryme

Paryžiaus olimpinėse žaidynėse 51-ą atletą 13-oje sporto šakų turėjusi Lietuva su dviem sidabro ir dviem bronzos apdovanojimais medalių lentelėje užėmė 70-ą vietą.

Įdomu tai, kad laipteliu žemiau – 71-oje vietoje – liko 1,4 milijardų gyventojų turinti Indija, kuriai atstovavo 110 sportininkų 16-oje sporto šakų. Jų kraityje – tik 1 sidabro ir 5 bronzos medaliai.

Lentelės viršūnėje – JAV, kurios sąskaitoje 40 aukso, 44 sidabro ir 42 bronzos apdovanojimai – iš viso net 126 medaliai.

Pagrindo džiaugtis olimpiniais medaliais neturi nei Latvija, nei Estija.

Top-10 pagal iškovotų medalių skaičių (šalis, aukso/ sidabro/ bronzos/ iš viso medalių, 08 07 d.):

  1. JAV 40 / 44 / 42 – 126

  2. Kinija 40 / 27 / 24 – 91

  3. Japonija 20 / 12 / 13 – 45

  4. Australija 18 / 19 / 16 – 53

  5. Prancūzija 16 / 26 / 22 – 64

  6. Nyderlandai 15 / 7 / 12 – 34

  7. Didžioji Britanija 14 / 22 / 29 – 65

  8. Korėja 13 / 9 / 10 – 32

  9. Italija 12 /13 / 15 – 40

  10. Vokietija 12 / 13 / 8 – 33

Paryžiaus olimpinių žaidynių uždarymas, Lietuvos delegacija

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje mūsiškiai per ligšiolinius dešimt pasirodymų daugiausia – po 5-is apdovanojimus – pelnė Sidnėjaus, Pekino ir Londono žaidynėse, o aukščiausiai bendroje šalių medalių įskaitoje pakilo Sidnėjuje, kur užėmė 33-iąją vietą.

Kitos vasaros olimpinės žaidynės vyks 2028 metais Los Andžele (JAV) liepos 14-30 dienomis.

Los Andželo olimpinės žaidynės bus XXXIV vasaros olimpinės žaidynės. 2023 m. spalį patvirtintos penkios sporto šakos, kurios bus įtrauktos į 2028 m. Los Andželo vasaros olimpinių žaidynių programą. Tarp jų vietos atsirado ir kriketui, kuris į olimpinę šeimą sugrįš pirmą kartą nuo 1900 m.