Padidėjusios geopolitinės įtampos fone saugumą mieste užtikrins apie 45 000 policininkų, 10 000 kareivių ir 2 000 privačių apsaugos darbuotojų, kurie rūpinsis Senos upės, jos pakrančių ir aplinkinių centro rajonų apsauga.

Tai – precedento neturinčios pajėgos.

Skelbiama, kad žaidynių atidaryme dalyvaus 7000 atletų, olimpinės šalių delegacijos plauks baržomis Senos upe, o jos pakrantėse atidarymo ceremoniją stebės daugiau nei 300 tūkst. žiūrovų.

Lyginant su geopolitine situacija paskutinių žiemos olimpinių žaidynių metu (2022 m. Pekine), nuo Rusijos karinės agresijos trečius metus ginasi Ukraina, karo veiksmai purto Gazos ruožą, o tai kelia įtampą visoje Europoje.

Prancūzijoje taikomas aukščiausias saugumo lygis, nors pareigūnai ne kartą kartojo, kad konkrečios grėsmės ir rizikos atidarymo ceremonijai ar pačioms žaidynėms nėra.

Vykdydamos plataus masto saugumo operaciją, Paryžiaus valdžios institucijos pasinaudojo įgaliojimais, suteiktais pagal kovos su terorizmu įstatymą.

Anot „Reuters“, 155 asmenims yra taikomos stebėjimo priemonės, griežtai ribojančios jų judėjimą.

Izraelio olimpinę delegaciją, atletus į varžybas ir iš jų lydės elitinės pajėgos, žaidynių metu jiems suteikiama 24 valandų apsauga.

Į atidarymo ceremoniją Paryžiuje atvyks daugybė pasaulio lyderių, kuriuos nuo pastatų stogų saugos snaiperiai. Senos upės dugnas buvo išvalytas nuo galimų bombų, atidarymo metu bus uždaryta Paryžiaus oro erdvė.

Žaidynių metu arenas, kitus olimpinius objektus stebės radiolokacinio stebėjimo lėktuvai ir bepiločiai orlaiviai „Reaper“, naikintuvai „Mirage 2000“ bus pasiruošę perimti į apribotą oro erdvę nuklydusius orlaivius.

Žaidynių atidarymo ceremonija – 20:30 val. Lietuvos laiku.

„Viskas paruošta“

„Viskas yra paruošta“, – teigė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas vaizdo įraše, kurį paskelbė „X“ socialiniame tinkle.

„Net (olimpiniai) žiedai yra. Mėgaukitės žaidynėmis!“. – kvietė Prancūzijos vadovas, žvelgdamas į Eifelio bokštą.

Visgi precedento neturinčios saugumo priemonės nepatinka vietos gyventojams.

Prieš atidarymo ceremoniją policija palei upę nustatė saugumo zoną, įrengė metalines užtvaras, o norint patekti į vidų reikėjo leidimo – specialių QR kodų.

Senos pakrantėse esančiose kavinėse dėl apribojimų šiuo metu tyla, nors vasarą paprastai jose verda gyvenimas.

Kol kas artėjančios žaidynės vietos gyventojų vertinamos dviprasmiškai, tačiau E. Macronas viliasi, jog nuotaikos pagerės žaidynėms prasidėjus.

Pirmąkart atidarymas – ne stadione

„Ketiname į žaidynių atidarymą įtraukti visus istorinius paminklus aplink Seną, nebus nė vienos upės pakrantės ar tilto, kuris nebūtų užpildytas muzika, šokiu ar spektakliu“, – žadėjo ceremonijos choreografė Maud Le Pladec.

Detalės, įskaitant menininkus ir žaidynių dalyvius, kurie paskutiniai neš deglą ir uždegs olimpinę ugnį, žyminčią žaidynių pradžią, buvo laikomos paslaptyje.

Organizatorių komanda teigė, kad jie repetavo privačiai, siekdami viską išlaikyti paslaptyje. Vienas didelis nežinomasis ceremonijos po atviru dangumi metu – oras. Šiuo metu prognozuojamas debesuotas oras, nors organizatoriai viliasi, jog įpusėjus ceremonijai Paryžių nušvies „auksinė valanda“ – saulėlydis.

Atidarymo ceremonijos sportininkų parade Lietuvos trispalvę neš raitelė ir burlentininkas – tokia garbė patikėta olimpiados debiutantams Justinai Vanagaitei bei Ryčiui Jasiūnui.

Vasaros žaidynės į Paryžių sugrįš praėjus šimtmečiui nuo 1924 m. olimpiados. Jos tampa šeštosiomis olimpinėmis žaidynėmis, kurias yra rengusi Prancūzija (trys vasarą ir trys žiemą).

Tai bus pirmas kartas, kai dvejos iš eilės olimpinės žaidynės vyks Europoje – po Paryžiaus žaidynių Italijoje vyks 2026 m. žiemos olimpinės žaidynės.

Paryžiaus žaidynėse dalyvaus 10 tūkst. 500 sportininkų. Jie varžysis 32 sporto šakose. Pirmą kartą olimpinėse žaidynėse bus pasiekta lyčių lygybė: kvotos paskirstytos po 50 proc. vyrams ir moterims.

Žaidynėse debiutuos keturios sporto šakos: breikas, riedlenčių sportas, sportinis laipiojimas ir banglenčių sportas.

Šioms žaidynėms keliami nauji tvarumo standartai. Palyginti su 2012 m. ir 2016 m. olimpinėmis žaidynėmis planuojama perpus sumažinti renginio metu pagaminamą anglies dvideginio kiekį.

Pirmą kartą žaidynių atidarymo ceremonija vyks ne stadione, bet miesto centre, Senos upėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją