Bet ne visų šalių gyventojai gali pasidžiaugti tuo, ką turime ir apie ką net nesusimąstome mes.
Gyvenimas sutrumpėja 7,6 metų
Neseniai lankiausi Indijoje – gražioje, bet labai užterštoje šalyje, kur didmiesčiuose net oras dvokia dėl taršos, o visą dieną tvyro smogas, pro kurį tik vos vos prasiskverbia saulės spinduliai.
Net nenustebau, kai perskaičiau, kad Indijos sostinė Delis buvo vėl pripažinta labiausiai užteršta sostine pasaulyje. Skelbiama, kad kietųjų dalelių koncentracija Indijos sostinės ore yra net 10,7 karto didesnė nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Apie kietųjų dalelių neigiamą poveikį sveikatai portalas „Delfi“ rašė ne kartą. Apie neigiamą taršos poveikį galima perskaityti čia.
Kai kurie tyrimai rodo, kad kvėpavimas Delio oru prilygsta 25–30 cigarečių per dieną surūkymu. O štai Čikagos universiteto Energetikos politikos instituto atliktas tyrimas parodė, kad dėl dabartinio taršos lygio, beveik 40 proc. Indijos gyventojų mirs 7,6 metų anksčiau. Jei taršos lygis sumažėtų tiek, kad atitiktų minimalias PSO rekomendacijas, 240 milijonų indų galėtų gyventi net 10 metų ilgiau.
Aprūpina geriamuoju vandeniu
Bet ne tik oro tarša iki šiol buvo daugybės Indijos gyventojų priešlaikinės mirties priežastimi.
Turbūt visi girdėjo, kad Indija yra šalis, kur griežtai nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo, ypač turistams. Dėl to skrupulingai laikiausi taisyklės gerti vandenį tik iš pramoniniu būdu uždarytų buteliukų.
Tiesa, net ir tai viešint Indijoje gali neapsaugoti nuo sunkios žarnyno infekcijos, mat greičiausiai daržovės ir vaisiai, kurių ragausi, vis tiek bus nuplautos tuo pačiu pavojingu sveikatai vandeniu iš čiaupo.
Apskritai vanduo iš čiaupo, kaip ir kanalizacija, šioje šalyje daug kur vis dar yra problema, kurią pastaruoju metu indai ėmėsi spręsti su didžiuliu užsidegimu. Tam tikslui buvo įsteigta net Geriamojo vandens ir sanitarijos ministerija, kurios darbuotojams pavesta užtikrinti, kad kiekvienas šios milžiniškos šalies kaimo teritorijos namų ūkis turėtų geriamojo vandens iš čiaupo ir tualetus. Aišku, keista girdėti, kai tokios problemos tebesprendžiamos XXI amžiuje, bet, kaip didžiuojasi patys indai, vos per 5 metus buvo padaryta milžiniška pažanga.
Kaip pasakojo Geriamojo vandens ir sanitarijos ministerijos atstovai, Indijoje yra apie 600 tūkst. kaimų ir ilgą laiką tik nedidelė dalis kaimo teritorijų gyventojų galėjo pasidžiaugti turintys geriamojo vandens, tekančio iš čiaupo. Dar 2019 metais tokia privilegija galėjo pasidžiaugti tik 32,3 milijono, tai yra 16,79 proc., Indijos kaimo teritorijų gyventojų. Aprūpinti namus vandeniu buvo moterų užduotis. Kad parneštų vandens, moterys kasdien buvo priverstos sukarti po kelis kilometrus. Tai, be abejo, sunkino jų gyvenimą.
Dabar geriamąjį vandenį iš čiaupo jau gali vartoti 145 mln., arba 75,12 proc., Indijos kaimo vietovių gyventojų. Tikslas – pasiekti, kad geriamuoju vandeniu iš čiaupo būtų aprūpinta 100 procentų šalies gyventojų, nesvarbu, kur jie gyventų.
Aišku, ministerijos darbuotojai neslepia, kad spręstinų iššūkių yra ir daugiau, pvz., tiekti vandenį, išvalytą nuo arseno ir fluoro, taip pat pasirūpinti lietaus nuotekų surinkimu, vandens saugojimu ir pakartotiniu panaudojimu.
Ambicingas tikslas
Dar didesniu iššūkiu tapo sanitarinių mazgų įrengimas kaimo vietovėse ir svarbiausia – žmonių įpratinimas jais naudotis.
Anksčiau daugelyje Indijos kaimo teritorijų tualetų nebuvo, tad žmonės tuštindavosi tiesiog lauke. Nereikia nė sakyti, kad toks sanitarijos trūkumas buvo tokių ligų, kaip diarėja, didžiulių protrūkių, neretai pasibaigdavusių susirgusiųjų jomis vaikų mirtimi, priežastis.
Moterys dėl to, kad nebuvo tualetų, tuštintis galėdavo tik kartą per parą. Dažniausiai jos sulaukdavo 4 val. ryto ir eidavo savo gamtinius reikalus atlikti už keleto kilometrų nuo gyvenamosios vietos. Tai buvo ne tik nepatogu, bet ir nesaugu. Neretai einančios atlikti gamtinių reikalų moterys tapdavo seksualinės prievartos aukomis.
2014 metų spalio 2 dieną, minint Mahatmos Gandžio 145-ųjų gimimo metų sukaktį, Indijos premjeras paskelbė apie vadinamąją Swachh Bharat misiją, kurios esmė buvo įsteigti visose kaimo vietovėse tualetus ir užtikrinti, kad gyventojai jais pradėtų naudotis ir nustotų tuštintis lauke. Visam tam skirta 100 mlrd. dolerių ir sukurta 755 mln. naujų darbo vietų.
Viso to užsibrėžta pasiekti vos per 5 metus, iki 2019 metų spalio 2 dienos, kuomet turėjo būti minimos 150-osios M. Gandžio gimimo metinės.
Per tą laiką Indijos kaimo vietovėse ne tik turėjo būti pastatyta 100 milijonų tualetų, bet ir reikėjo žmones įpratinti jais naudotis. Kaip sakė Geriamojo vandens ir sanitarijos ministerijos atstovai, tai tapo didžiausia žmonių elgesio keitimo programa pasaulyje. Tam, kad žmonės įprastų naudotis tualetais, o ne tuštintis lauke, buvo pradėtos didžiulės reklaminės kampanijos, į kurias įsitraukė vietos įžymybės, vaikai to pradėti mokyti mokyklose, pasitelktas netgi gėdijimas tų, kurie nesinaudojo tualetais.
Poveikis buvo didžiulis. Kaip rodo PSO atliktas tyrimas, per 5 metus, Indijos gyventojams įpratus nebesituštinti lauke, dėl to išvengta daugiau nei 300 tūkst. mirčių, nulemtų diarėjos ir prastos mitybos. Per metus tai padėjo kiekvienam kaimui sutaupyti vidutiniškai 50 tūkst. rupijų (apie 553 eurus) medicinos ir kitoms išlaidoms. Be abejo, pagerėjo ir moterų gyvenimas, nes joms nebereikėjo laukti ankstyvo ryto, kad atliktų gamtinius reikalus ir sumažėjo rizika patirti seksualinę prievartą.
Prieš viduriavimą sukeliančias ligas – vakcinos
Įdomu tai, kad Indija kovoja su prastų gyvenimo sąlygų nulemtomis ligomis ne tik tokiais projektais, kaip minėtasis, bet ir medikamentais bei vaistais, kurie gaminami šioje šalyje ir eksportuojami į nemažą dalį Azijos ir Afrikos šalių.
Centrinėje Indijoje, Haidarabado mieste yra įsikūrusi didžiausia Indijoje vakcinų ir vaistų gamintoja „Bharat Biotech“.
Būtent šioje įmonėje, kurioje teko lankytis vizito Indijoje metu, buvo sukurta pirmoji Indijos vakcina nuo COVID-19 infekcijos „Covaxin“. Iš viso, kaip sakė viena iš kompanijos įkūrėjų Suchitra Ella, buvo pagaminta apie 700 mln. vakcinos dozių, kurių vienos kaina yra 1 JAV doleris. Šios vakcinos buvo skirtos ne tik Indijos, bet ir kitų trečiojo pasaulio šalių gyventojams.
Taip pat kompanijoje „Bharat Biotech“ buvo sukurtos vakcinos, skirtos vaikams iki 2 metų, nuo vidurių šiltinės, taip pat nuo rotaviruso. Tai irgi labai prisidėjo prie vaikų mirčių sumažėjimo.
Be to, šioje kompanijoje kuriamos vakcinos nuo Zika, čikungunijos virusų ir maliarijos. Anot S. Ellos, šių vakcinų tyrimų pirminiai rezultatai yra daug žadantys.