„Aknė yra lėtinė liga, pažeidžianti riebalines liaukas, tad ji ir pasireiškia tose kūno vietose, kuriose jų yra daugiausia: veide, pečių zonoje, ant krūtinės ar net ausyse. Kas konkrečiai sukelia aknę atsakyti sunku, tačiau dažniausi jos atsiradimui įtakos turintys faktoriai yra neteisinga odos priežiūra ir gydymas, netinkama mityba bei stresas“, – aiškina klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Natalija Jasaitienė.
Neteisingas odos valymas. Savaime suprantama, kad norint užkirsti kelią aknės bakterijos plitimui, labai svarbu yra palaikyti odos higieną. Kad panaikintume nešvarumus, bakterijų ir riebalinio sekreto perteklių, reikia kruopščiai bei reguliariai valyti odą. Anot N. Jasaitienės, šiuo atveju ne tiek svarbu kosmetikos priemonių gamintojas, kiek tai, kad priemonės būtų skirtos riebiai veido odai.
Tokią odą reikėtų prausti jai skirtu prausikliu, antibakteriniu muilu, kartais galima nuvalyti miceliniu vandeniu, tačiau jo kasdien naudoti taip pat nepatartina. Turintiems šią problemą, dermatologė taip pat rekomenduoja bent du kartus per savaitę namuose pasidaryti pilkojo arba baltojo molio kaukes. Ši paprasta priemonė valo odą ir slopina uždegimą.
„Dažniausiai pacientai klysta manydami, kad turint aknę jiems reikalingas mechaninis veido odos valymas. Iš tikrųjų šis odos valymo būdas reikalingas tik itin retais atvejais. Tinkamai prižiūrint odą, švelniai palaikant jos higieną ir teisingai maitinantis, ji valosi natūraliai“, – tvirtina N. Jasaitienė.
Anot gydytojos, kai odoje yra uždegimų, žmonių taip pamėgtų šveitiklių su grūdeliais naudojimas taip pat yra itin pavojingas, nes jie dar labiau dirgina odą ir pažeidžia jos natūralų apsauginį barjerą. Negana to, tokiuose pilinguose yra daug alergizuojančių ingredientų, tad, jei ant veido yra nors vienas bėrimo elementas – tikrai nereikėtų naudoti šveitiklių su grūdeliais.
Netinkama mityba. Dermatologės pastebi, kad aknė nebėra paauglių liga ir vis dažniau pasireiškia suaugusioms moterims. Tam įtakos gali turėti mityba.
„Labiausiai aknės atsiradimui įtakos turi greito maisto, cukraus, miltinių, pieno ir krakmolingų produktų vartojimas. Kalbant apie cukrų, tai galioja ir įvairiems saldumynams, medui, saldintiems gėrimams. Riebūs produktai – riebi mėsa, sviestas, grietinėlė – irgi „patinka“ aknės bakterijoms“, – vardija N. Jasaitienė.
Besigydančioms spuoguotą odą, gydytoja pateikia sąrašą produktų, kurie yra naudingi odos sveikatai. Tarp jų – produktai, turtingi omega rūgštimis: žuvis ir žuvų taukai, linų sėmenų aliejus. Taip pat produktai – antioksidantai: kiaušiniai, kepenėlės, žuvis, nerafinuoti aliejai, grūdinės kultūros, žalioji arbata. Citrusiniai vaisiai taip pat naudingi turintiems akne bėrimus, nes jie mažina riebalinių liaukų veiklą.
„Odos sveikatai stiprinti naudingi ir visi mikroelementai, o pagrindiniai iš jų - cinkas ir selenas. Dideliu cinko kiekiu pasižymi pupelės, riešutai, moliūgų sėklos, o seleno gausu čenakuose“, – aiškina N. Jasaitienė.
Dermatologė primena, kad odai būtina drėgmė, tad reikia nepamiršti gerti daug vandens, o gydant aknę – tai itin svarbu tam, kad padėtume organizmui valytis ir drėkintume odą iš vidaus.
Gydymas ultravioletininiais spinduliais. „Kai kurie pacientai pastebi, kad deginantis saulėje ar dirbtiniuose soliariumų spinduliuose, jų odos būklė tarsi pagerėja.
Tačiau iš tikrųjų, tai vienas blogiausių dalykų, ką galite padaryti aknės pažeistai odai. Ultravioletiniai spinduliai tik nudžiovina odos paviršių, kuris dėl to užsikemša ir neleidžia odai natūraliai valytis bei laisvai pasišalinti riebaliniam sekretui. Tad nors iš pradžių atrodo, kad oda pagražėjo, po mėnesio atsiras dar daugiau bėrimų, o ilgainiui – ir pigmentinių dėmių“, – įspėja klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Ramunė Petrosian.
Tačiau, anot dermatologių, visai kitas klausimas yra, kai kalbame apie gydymą LED arba intensyvia pulsine šviesomis. Jos kaip tik naikina bakterijas, ramina uždegimą ir veikia greičiau ir efektyviau nei vaistai.
Nekompleksinis gydymas. Tiek sisteminis gydymas vartojant antibiotikus, tiek vietinis – tepant aknės pažeistas kūno vietas dermatologo paskirtais vaistais, dažniausiai yra ilgas ir neišvengiamas. Tačiau efektyviausias ligos gydymas yra kompleksinis, kurį sudaro tinkama odos priežiūra, jei reikia – gydytojo paskirtų vaistų vartojimas ir gydymas lazeriu.
„Gydymas lazeriu tampa vis aktualesnis augant bakterijų atsparumui, kuomet ilgą laiką vartojami antibiotikai. Pagerėjimas pastebimas jau po pirmosios procedūros ir, priešingai nei vaistai, gydymas lazeriu nesukelia šalutinių poveikių ir nedaro žalos organizmui. Lazerio bangomis panaikinamas uždegimas ir aknės bakterijos, sureguliuojama riebalinių liaukų veikla. Procedūra trunka iki 15 minučių, o rezultatas pastebimas labai greitai“, – aiškina R. Petrosian.
Apibendrinant dermatologės tvirtina, kad reikia nuolat stebėti savo odą ir tai, kaip keičiasi jos būklė suvalgius tam tikrų produktų ar patiriant stresą bei stengtis valdyti šiuos faktorius. Anot jų, būna atvejų, kai gerai pailsėjęs ir išsimiegojęs pacientas pastebi, kad bėrimai išnyko savaime.