Ulima Loskutova Laimo liga susirgo prieš mėnesį, pirmasis simptomas buvo ūmus skausmas. „Pradėjo taip skaudėti kojas lyg būčiau ėjusi per pievas ir šimtai bičių jas geltų. Buvo labai stiprūs nugaros skausmai, mėnesį negalėjau normaliai išsimiegoti.

Pasiklodavau lovą, bet guldavausi ant grindų, nes nerasdavau sau vietos. Pragariškai skaudėdavo ir nugarą, ir kojas. Poliklinikoje man paskyrė leidžiamus vaistus nuo skausmo, bet jie nepadėjo. Vieną vakarą ėmė trūkčioti akis, o ryte persikreipė burna. Išsikviečiau greitąją pagalbą ir mane išvežė į ligoninę, o ten padarė galvos tomografiją, bet insulto nenustatė“, – pasakojo pacientė.

Šiuo metu Ulima jau antrą savaitę guli Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninėje. Jai paskyrė leidžiamų antibiotikų, kurie sumažino skausmus ir leido atsigauti. „Man dabar „stato“ lašines, priskyrė antibiotikų ir tablečių nuo uždegimo. Labai dėmesingas palatos gydytojas Olegas Rouda – jis suprantamai paaiškina, kas man yra. Dėl rūpestingo personalo ir antibiotikų poveikio jaučiuosi lyg septintame danguje“, – medikų priežiūra džiaugėsi U.Loskutova.

Ulima įsisegusios erkės neaptiko, nors anksčiau ir yra tekę susidurti su šiais parazitais. Jokių dėmių ar paraudimų moteris taip pat nepastebėjo – iš nugaros apžiūrėti savęs negalėjo. Infekcinių ligų skyrių medikai ėmė gydyti veidinio nervo uždegimą, o Laimo ligą nustatė tik po tyrimų.

„Nežinau, ko labiau išsigandau – insulto ar Laimo ligos. Apie insultą žinau daugiau negu apie Laimo ligą. Esu girdėjusi, kad ją sukelia erkės įkandimas, bet apie pasekmes nežinau. Turiu liūdnos patirties, nes mano vyras mirė nuo insulto – būtent tai pastūmėjo kuo greičiau kviestis greitąją pagalbą. Jei nebūtų perkreipę veido, būčiau ėjusi į polikliniką, bet tiesiog neištvėriau nenusakomo skausmo“, – savo nuogąstavimais pasidalijo Ulima.

Moteris yra ištverminga ir nenusėdinti vienoje vietoje, tačiau atsiradę simptomai privertė susirūpinti sveikata ir nebesitaikstyti su skausmu. Šiuo metu ji negali atsidžiaugti, jog dar pačiu laiku kreipėsi į medikus ir pagaliau gali ramiai užmigti lovoje.

Interviu

Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės II infekcinių ligų skyriaus vedėja Rasutė Paulauskienė:

- Papasakokite, kuo apgaulinga Laimo liga ir kaip ją diagnozuoti?

- Antra Laimo ligos stadija yra apgaulinga dėl skausmo. Ligonis paprastai nekarščiuoja, bet patiria labai stiprius skausmus – dieną naktį nemiega. Šiai pacientei buvo skirti nuskausminamieji, kurie jai nepadėjo.

Paprastai vyresnio amžiaus žmonės turi disko išvaržas, todėl neurologas ar šeimos gydytojas paskiria nuskausminamuosius, nes galvoja, kad tai yra stuburo problema. Jeigu neatsiranda veidinio nervo neuropatija, ligoniui dar ilgai nediagnozuojama Laimo liga ir jis ilgai kenčia skausmus, nes yra gydomas nuo radikulopatijos.

Disko išvaržos atveju šaknelės uždegimas atsiranda dėl mechaninės priežasties, o Laimo ligos atveju ją pažeidžia šios ligos sukėlėjas – borelijos. Ir taip ligonis ilgai gydomas, kol neatsiranda ryškesni neurologiniai simptomai. Pavyzdžiui, mielitas – stuburo smegenų pažeidimas ir su tuo susijusios galūnių parezės.

Erkių borelijos taip pat gali sukelti encefalitą. Šiuo atveju erkės įsisegimo pacientė nematė. Statistika rodo, kad tik kas antras ligonis pastebi erkės įsisegimą. Šiai ligonei pasisekė, kad anksti, po kelių ligos savaičių, atsirado veidinio nervo neuropatija. Tai sukėlė įtarimą, jog ji serga Laimo liga.

- Ar šiai pacientei greitai diagnozavote ligą?

- Pacientė iš Trakų rajono, kuris yra endeminė zona, be to, buvo tipinė klasikinė ankstyvos neuroboreliozės išraiška: meningitas, poliradikuliopatija ir nervus facialis neuropatija. Liga prasidėjo nuo be galo stiprių naktinių skausmų. Jeigu nepadeda jokie analgetikai, reikia iš karto galvoti apie Laimo ligą. Kol neatsirado neuropatija, ligonė ir negavo gydymo.

Šią ligą diagnozuoti anksti sunku, nes skausmais skundžiasi daug žmonių, ypač vyresnio amžiaus, todėl reaguoti į kiekvieną yra sudėtinga. Pasitaiko, kad ligonis ir pas psichiatrą nusiunčiamas. Dažnai būna, kad atlikus magnetinio rezonanso tyrimą gydytojai diagnozuoja disko išvaržą ir ligonį siunčia į reabilitaciją, nuo kurios būklė dar labiau blogėja. Tačiau patyrę neurologai pagalvoja apie Laimo ligą.

- Ar Laimo liga pasireiškia iš karto vos įsisegus infekuotai erkei?

- Pirmoje stadijoje stiprus organizmas nugali ligą net jos negydant – jis reaguoja ir kovai su liga pagamina imunoglobulinus. Borelijos labai neagresyvios bakterijos, todėl liga gali iš karto neparodyti jokių ženklų, nes mūsų organizmas jas gerai toleruoja.

Ligą sukeliančios borelijos gali išlikti odoje arba krauju pasiekti atokiausius organus – nervų sistemą, širdį, sąnarius ir ten išlikti nesukeldamos jokių simptomų savaites, mėnesius ar net vienerius metus. Vėliau pasireiškus ligai žmogus iš karto suserga antra Laimo ligos stadija. Esame turėję ligonį, kuris atvyko sausį, kai erkės jau seniai užmirštos. O buvo ryškus simptomas – skausmas.

Paaiškėjo, kad tai buvo Laimo liga. Apžiūrime žmones ir kartais pastebime nugaroje įsisenėjusią eritemą, kitaip vadinamą migruojančią raudonę. Ši liga apgaulinga ir tuo, kad erkė gali įsisegti tose vietose, kurių žmogus nemato – sėdmuo, pakinklis. Be to, kartais atrodo, kad liga nugalėta, tačiau ji bet kada gali ir vėl pasikartoti.

- Koks gydymo būdas yra efektyviausias kovojant su Laimo liga?

- Gydymas labai paprastas. Pirmos ir antros stadijų atveju dviem trim savaitėms skiriame antibiotikus, kurie greitai duoda rezultatą. Per savaitę skausmas dažniausiai ir praeina. Laimo liga yra ta pati radikulopatija – tik ne mechaninė, o sukelta borelijų. Mes vaistais paveikiame sukėlėjus ir šakneliniai skausmai greitai praeina.

Ilgesnio gydymo reikia tam, kad atsistatytų veidinis nervas ir praeitų parezė. Dažnai naudojame antibiotikus, leidžiamus į veną. Antros stadijos Laimo liga yra išgydoma, tačiau visas gydymo procesas kartais užtrunka ir šešis mėnesius. Po antibiotikų kurso skiriama kineziterapija – atstatomasis gydymas. Žmonės tikrai gali pasveikti, jeigu kreipiasi laiku, nes tuomet gydymas yra greitas ir efektyvus, o pasekmių nebūna.