Balsui nepasenti padės dainavimas

Ryškiausia balso mutacija įvyksta atėjus lytinio brendimo metui. Dažniausiai tuo metu labai smarkiai kinta berniuko balsas ir mažiau mergaitės.

„Tai susiję ir su augimu – augant didėja gerklos, ilgėja balso klostės, vyksta hormoniniai pokyčiai. Tada berniuko balsas žemėja, pradeda skirtis tembras. Subrendus iki pat senatvės, jei nebūna ligų, balsas lieka daugmaž toks pat“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius dr. V. Ulozas.

Balsas keičiasi ne tik paauglystėje – tai įvyksta keletą kartų gyvenime. Ir tai visiškai natūralus procesas. Bėgant metams, vyrų balsas dažniausiai aukštėja, o moterų žemėja.

Virgilijus Ulozas

„Tačiau, kuriuo tiksliai metu balsas pasikeičia, įvardinti būtų neįmanoma, nes kiekvieno kūnas ir organizmas yra labai individualus. Tad kiekvienam balso kitimas prasideda skirtingame amžiuje“, – kalbėjo gydytojas.

Kodėl balsas sensta? Profesorius atsako: senstant kūnui, sensta ir balso klostės. Vis dėlto tai labiau susiję su bendra organizmo būkle, mat vienas 60 metų jau gali kalbėti lyg labai senas žmogus, o kitas, sulaukęs 80-ies, vis dar turės jauną balsą.

„Yra žinoma ir garsių solistų, kurie net ir suėjus 80 metų dar dainavo scenoje. Senatvėje taip pat vyksta hormoniniai pokyčiai, mažėja vyriškų hormonų kiekis, keičiasi balso klosčių elastinės ir kitos savybės, balsas silpsta ir prisireikia daugiau pastangų, kad jis būtų garsus“, – pasakojo pašnekovas.

Žinoma, atitolinti senatvę nori dauguma. Gera žinia, jog balso senėjimą ir nusilpimą taip pat galima atitolinti ar bent šiek tiek pristabdyti.

Pasak gydytojo, lygiai taip pat, kaip kūnui padeda fizinis aktyvumas, balsą irgi gelbėja atliekama mankšta. Pavyzdžiui, dainavimas.

Kita vertus, tai priklauso ir nuo gamtos. Norint jį išlaikyti, reikėtų stengtis balsą tausoti, pernelyg nešūkauti, nes tai vėliau lemia trumpalaikį užkimimą, taip pat vengti žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas, alkoholis.

Užkimimas praneša apie pavojingas ligas

Įdomu tai, kad balso pokyčiai gali pranešti apie daug ligų ar sutrikimų. Kaip sako profesorius, sveikame kūne yra sveikas balsas arba atvirkščiai – sveikas balsas praneša apie sveiką kūną.

„Pakitęs balsas visų pirma gali pranešti apie balso aparato problemas. Tai yra gerklų, balso klosčių pokyčius. Jie gali būti įvairūs – nuo ūmaus laringito, uždegimo, kuriuo tikriausiai esame sirgęs kiekvienas, iki pavojingo ir gyvybei grėsmingo gerklų vėžio. Ir vienu, ir kitu atveju vienas iš pirmųjų simptomų yra balso pokytis, ir itin dažnai – užkiminimas“, – perspėjo otorinolaringologas.

Vis dėlto verta prisiminti, kad net ir užkimimas kiekvienam žmogui gali būti skirtingas.

Ligos, apie kurias jums bando pranešti balsas, gali būti ir neurologinės. Pavyzdžiui, stemplės auglys, kuriam atsiradus įvyksta gerklų paralyžius, dėl jo nejuda viena gerklų pusė.

Balso pokyčiai gali pranešti ir apie plaučių ar net Parkinsono ligą.

„Parkinsono liga pasireiškia drebuliu, o balso drebėjimas yra vienas iš ankstyviausių šios ligos simptomų, kartais atsirandantis net anksčiau nei rankų drebulys“, – kalbėjo prof. V. Ulozas.

Todėl į pakitusį balsą tikrai negalima numoti ranka.

„Tokių situacijų yra gana nemažai ir į jas tikrai reikia atkreipti dėmesį. Tad, jei atsiranda užkimimas ir jis nepraeina 2-3 savaites, būtina kreiptis į gydytoją ir bandyti nustatyti ligą“, – sakė gydytojas.

Pasirodo, kad balso ligą nustatyti gali ir telefono programėlė. LSMU mokslininkų komanda sukūrė programėlę „VoiceScreen“, kuri, įrašius vieną pasakytą sakinį, gali nustatyti, ar žmogus serga kokia nors su balsu susijusia liga.

„Ji automatiškai matuoja įvairius parametrus ir nustato, ar balsas pakitęs. Jei užfiksuojamas pokytis, žmogui rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Tokia ir buvo pagrindinė mūsų mintis ją kuriant – kad žmogus kuo anksčiau sužinotų, jog jam reikia kreiptis į gydytoją“ – pasakojo prof. V. Ulozas.

Tačiau reikia atsiminti, kad programėlė nenustato diagnozės, tik atlieka pirminę patikrą.

„Žmogaus balse atsispindi fizinė, emocinė sveikata, net ir intelektinė. O sveikata reikia rūpintis kiekvienam. Tad atsiradus nerimą keliantiems balso pokyčiams nereikia į tai numoti ranka“, – patarė gydytojas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)