Mirtimi insultas baigiasi maždaug 1 iš 10 žmonių, tačiau žuvusios smegenų ląstelės nebeatsistato, neretai pacientas lieka su psichine ar fizine negalia.
„Yra įvairių ilgalaikių pasekmių – paralyžius, rijimo, kalbos, koordinacijos sutrikimai“, – LNK Žinioms sakė Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas.
Insultas įvyksta staiga, užsikimšus arba plyšus galvos smegenų kraujagyslei. Šios ligos neįmanoma numatyti, ji ūmi, atsirandanti čia ir dabar. Jei staiga sutriko pusiausvyra, rega, perkreipė veidą, nusilpo ranka, kalba tapo neaiški, galima įtarti insultą. O galvos skausmas nėra insulto požymis.
Lietuvoje net 85 proc. patyrusių insultą į medikus kreipiasi per vėlai, o įvykus insultui – kiekviena valanda auksinė.
Vienas iš rizikos veiksnių – psichoaktyvių medžiagų vartojimas, mat jos akimirksniu pakelia kraujospūdį.
„Psichoaktyvių medžiagų vartojimas, ypač kokainas, mes susiduriame su pacientais, kurie vartojo psichoaktyviąsias medžiagas ir jos sukėlė insultą. Bet yra ir jaunų žmonių, kuriems padidėjęs cholesterolis, sergantys nutukimu“, – insulto priežastis jauniems žmonėms vardijo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Insulto centro vadovas Aleksandras Vilionskis.
Apie 10 proc. insultų ištinka jauname amžiuje, todėl klaidinga manyti, kad tai tik senjorų diagnozė. Pasak A. Vilionskio, ligoninėje yra buvęs ir 20-metis insultą patyręs pacientas. Visgi didžiausia rizika yra nuo 60 metų.
Medikai rekomenduoja kiekvienam, net ir galvojančiam, kad insultą atpažintų, atlikti testą internete, insultuistop.lt puslapyje. Taip pat galima pasiskaičiuoti, kokią riziką turite pats – tereikia suvesti savo medicininius duomenis.
Nors kada nutiks insultas, tiksliai nuspėti neįmanoma, tačiau yra būklė, kuri gali būti kaip grėsmingas pranašas. Šios būklės simptomai yra tokie pat, kaip insulto, tačiau praeina. Tai jau minėta sutrikusi pusiausvyra ir rega, perkreiptas veidas, nusilpusi ranka, neaiški kalba.
„Mikroinsultas dar vadinamas praeinantis smegenų išemijos priepuolis. Tai yra, kai insulto priepuoliai užeina ir praeina per kelias sekundes ar kelias valandas. Kadangi insulto simptomai praeina, žmonės nesikviečia greitosios pagalbos ir patys neatvyksta į ligoninę. Mikroinsultas iš tiesų yra smegenų insulto pranašas, nes labai 10–15 proc. žmonių per artimiausią mėnesį gali patirti insultą, jei nebus koreguoti rizikos veiksniai“ – perspėjo gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas.
Didžiausi insulto rizikos faktoriai – nekontroliuojamas kraujospūdis, cukrinis diabetas, prieširdžių virpėjimas, nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka. Vidutiniu aktyvumu per savaitę būtina pajudėti bent 2,5 valandos arba 1,5 valandos intensyvaus aktyvumo.
LNK Žinių reportažą žiūrėkite čia: