Skaičiuojama, kad su šia problema susiduria net kas trečia moteris. Nesvetima ši bėda ir vyrams.
Galimos šio sutrikimo priežastys yra įvairios, tarp jų – ir kai kurios ligos. Gydytojas urologas M. Anglickis portalui Delfi plačiau papasakojo apie tai, kodėl gali prasidėti ši problema ir kaip ją spręsti.
Dažniau kamuoja moteris
Gydytojas M. Anglickis sakė, kad nors šlapimo nelaikymas pasireiškia ir vyrams, tačiau dažniau šią patologiją linkstama sieti su moterimis, kurioms ji pasireiškia kur kas dažniau.
Šlapimo nelaikymą laikydamos natūraliu senėjimo procesu, moterys apie jas ilgus metus kamuojančią problemą neprasitaria net gydytojams
„Negydant ši problema progresuoja ir galiausiai šlapimas pradeda tekėti nuo mažiausio fizinio judesio ar net ramybės metu.
Ši problema tokia pat sena kaip ir mūsų pasaulis. Apie šlapimo nelaikymą rašė Hipokratas ir kiti iškiliausi to meto medikai. Tačiau net ir šiandien moterys apie šią gyvenimą apkartinančią bėdą vengia kalbėti ir dažnai slepia net nuo pačių artimiausių žmonių. Dar blogiau tai, kad šlapimo nelaikymą laikydamos natūraliu senėjimo procesu, moterys apie jas ilgus metus kamuojančią problemą neprasitaria net gydytojams. Užuot sulaukusios profesionalios pagalbos, jos ilgus metus kenčia fizinius ir psichinius nepatogumus. Dėl nemalonaus kvapo ir patiriamo diskomforto moterys pradeda vengti ne tik viešumos, bet ir artimiausių žmonių“, – pastebėjo pašnekovas.
Gydytojas pasakojo, kad su amžiumi vis daugiau moterų pradeda nelaikyti šlapimo. Laimė, šiuolaikinė medicina leidžia išspręsti šią problemą.
Svarbiausios šlapimo nelaikymo priežastys
„Didžiausią įtaką šlapimo nelaikymui atsirasti turi gimdymas ir amžius, kartais ir antsvoris bei kitos priežastys. Nustatyta, kad beveik devyniasdešimt procentų moterų, besiskundžiančių šlapimo nelaikymu, yra gimdžiusios. Po gimdymo pakinta moterų urogenitalinės sistemos anatomija, susilpnėja tarpvietės raumenys. Gali nusileisti lyties organai, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymas“, – galimas moterų šlapimo nelaikymo priežastis vardijo gydytojas M. Anglickis.
Vyresniame amžiuje prie šlapimo nelaikymo stipriai prisideda senatviniai šlapimo takų pokyčiai.
„Vyresniame amžiuje nyksta šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla. Menopauzės laikotarpiu tai susiję su hormonų pokyčiais. Dažniausiai juokiantis, kosint, čiaudint ar šokinėjant iš šlapimo pūslės išbėga keletas lašų šlapimo. Ligai progresuojant, ištekančio šlapimo daugėja, o šlapimo nelaikymas darosi vis dažnesnis.
Šlapimo nelaikymo sutrikimus gali sukelti ir šlapimo takų infekcijos, vidurių užkietėjimas, medikamentai. Su amžiumi gali pasireikšti įvairios neurologinės ligos, tokios kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga ar insultas, kurios gali paveikti nervų sistemą ir sukelti šlapimo nelaikymą“, – teigė medikas.
Vyresniame amžiuje nyksta šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla. Menopauzės laikotarpiu tai susiję su hormonų pokyčiais
Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, kosint ar čiaudint vadinamas įtampos šlapimo nelaikymu.
„Moteris taip pat gali varginti dirgli šlapimo pūslė arba skubos šlapimo nelaikymas. Tuomet kamuoja dažnas noras šlapintis, pasišlapinus vėl atrodo, kad šlapimo pūslė pilna. Jei moterį kamuoja dirglios šlapimo pūslės simptomai, reikėtų vengti kofeino turinčių produktų (kavos, juodos, žalios arbatos), aštraus, rūkyto maisto, alkoholio. Simptomus dažniausiai labai efektyviai sumažina arba visai pašalina medikamentinis gydymas“, – kalbėjo gydytojas M. Anglickis.
Nesvetima bėda ir vyrams
Paklaustas, kada pradeda dažnėti ši problema, gydytojas sakė, kad dažniau šlapimo nelaikymas pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač nuo 65 metų ir vyresnių.
„Tačiau ši problema gali atsirasti ir daug dažniau, priklausomai nuo žmogaus sveikatos būklės bei gyvenimo būdo. Šlapimo nelaikymas yra dažnesnis moterims po menopauzės, tačiau jis gali pasitaikyti ir vyrams dėl prostatos problemų, ypač po prostatos vėžio operacijų kada ji atviru būdu, naudojant laparaskopą ar robotinę sistemą, yra pašalinama.
Taigi, nors šlapimo nelaikymo rizika didėja su amžiumi, tai nėra universali taisyklė visais atvejais. Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti ir jaunesniems žmonėms, priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip sveikatos sutrikimai ar traumos“, – sakė gydytojas M. Anglickis.
Nepatogi tema
Medikas pastebėjo, kad šlapimo nelaikymas dažnai yra laikomas intymia ir gėdinga problema, todėl daugelis žmonių gali bijoti ar gėdytis apie tai kalbėti net su savo gydytojais.
„Dėl visuomenėje vyraujančių stereotipų ir nuostatų, susijusių su šlapimo nelaikymu, žmonės gali jaustis nepatogiai ir manyti, kad jų problema nėra pakankamai svarbi. Be to, šlapinimosi kontrolė yra asmeninė tema ir kai kurie žmonės gali manyti, kad gydytojų ar medicinos specialistų klausimas apie tai yra nepatogus“, – pastebėjo gydytojas urologas M. Anglickis.
Gydytojas pabrėžė, kad šlapimo nelaikymas yra dažna problema, kuria galima efektyviai užsiimti ir ją gydyti. Ši problema yra išsprendžiama.
„Pirmiausia moterims rekomenduojama mesti svorį, atlikti specialius dubens raumenis treniruojančius pratimus. Nėščiosioms ir moterims po gimdymo rekomenduojami pratimai, stiprinantys mažojo dubens dugno raumenis.
Vokiečių gydytojas Arnoldas Kėgelis sugalvojo fizinių pratimų kompleksą, kuris labai pagerina šlapimo nelaikymo problemos kamuojamų pacienčių sveikatą. Šie pratimai rekomenduojami ne tik varginamoms šlapimo nelaikymo, bet ir sveikoms netrukus gimdysiančios moterims. Juos gali daryti tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys. Jie nereikalauja specialaus pasirengimo ir didelių pastangų. Pratimus galite daryti visur: važiuodamos troleibusu ar stovėdamos kamštyje, gulėdamos lovoje, valydamos dantis. Šiuos pratimus reikėtų pradėti prieš gimdymą ir tęsti po jo. Teigiamų rezultatų galima tikėtis mažiausiai po trijų mėnesių sunkaus darbo“, – nuteikė gydytojas M. Anglickis.
Kaip atlikti Kėgelio mankštą?
Anot gydytojo, sukurta daugybė Kėgelio mankštos modifikacijų.
„Prieš pradedant Kėgelio mankštą, pirmiausia reiktų suprasti, kokius raumenis mankštinsite. Pradėkite šlapintis ir staiga sustabdyti šlapimo srovę. Reikiami raumenys yra tie, kurie sustabdo šlapimo srovę. Mankšta daroma reguliariai po dvidešimt kartų sutraukiant ir atpalaiduojant šiuos raumenis. Įtemptus dubens raumenis reikėtų palaikyti apie dešimt sekundžių.
Mankštą darykite du–tris kartus per dieną. Reguliariai mankštinant šiuos raumenis sustiprėja makšties sienelės, padidėja jautrumas. Beje, tai leidžia ne tik atsikratyti šlapimo nelaikymo problemos, bet ir padidinti seksualinį pasitenkinimą.
Jeigu konservatyvus gydymas neduoda rezultatų – tuomet per nedidelius pjūvelius tarpvietėje implantuojamas šlaplės raištis. Šios operacijos rezultatai dažniausiai labai geri, todėl moterys vėl gali džiaugtis pilnaverčiu ir kokybišku gyvenimu“, – patikino gydytojas M. Anglickis.
Kėgelio pratimai veiksmingai sprendžia ir įtampos šlapimo nelaikymo bėdas.
Kėgelio pratimai, kaip sakė gydytojas urologas, veiksmingai sprendžia ir įtampos šlapimo nelaikymo bėdas, o jei tai nepadeda, taip pat yra operacinis gydymas.
„Daug klinikinių studijų atliekama su žemų dažnių smūgine bangų terapija, kuri efektyviai pagerina dubens raumenų veiklą ir sumažina šlapimo nelaikymo bei dirglumo riziką. Esant dirgliai šlapimo pūslei labai efektyvu yra dieta bei medikamentiniais vaistais mažinančiais šlapimo pūslės dirglumą.
Smagu, kad Lietuvoje žmonėms su šlapimo nelaikymu gali būti kompensuojami įklotai ar sauskelnės. Tai – didžiulė pagalba, nes ne visi gali sau leisti šias priemonės įsigyti“, – neabejojo Delfi pašnekovas.
Apie šlapimo nelaikymui skirtų priemonių kompensavimą plačiau galite paskaityti čia: