Kas penkto vyro varpa turi didesnę ar mažesnę deformaciją. Kol netrukdo lytiniam gyvenimui ir nesukelia diskomforto, tai yra daugiau estetinė problema. Tačiau kai erekcijos metu varpa tampa skausminga ir akivaizdžiai nulinksta į vieną šoną, galima įtarti Peirono ligą. Palinkimas gali atsirasti bet kurioje varpos vietoje – prie pagrindo, ties viršūne ar per vidurį, į bet kurią pusę. Ligai įsisenėjus, užlinkimo kampas gali siekti net 90 laipsnių ir daugiau.

„Varpa pradeda kreivėti, kai jos audinyje, balzganajame dangale, atsiranda randinių plokštelių. Erekcijos metu varpa užsipildo krauju ir tolygiai plečiasi. Randinės plokštelės yra mažiau elastingos, todėl ties surandėjimo vieta varpa išsitempia mažiau ir natūraliai užlinksta. Laikui bėgant, randas kietėja ir problema didėja. Savaime varpos palinkimas nedingsta“, – aiškino urologas Deimantas Šukys.

Deimantas Šukys

Kas sukelia Peirono ligą?

Priežasčių, kodėl varpos audinys vienoje ar kitoje vietoje pradeda randėti, gali būti įvairių. Yra hipotezė, kad randinės plokštelės balzganajame audinyje susiformuoja dėl mikrotraumų, nes randas yra natūralus organizmo atsakas į traumą. Grubių lytinių santykių metu, plyšus varpos antikūnio dangalui, gali atsirasti kraujosruvų, kurių vietoje vėliau pradeda formuotis randinės plokštelės.

Tačiau, anot gydytojo D. Šukio, dėl varpos kreivumo besikreipiantys vyrai dažnai negali įvardyti konkretaus įvykio, kai varpa buvo traumuota. Varpos audinio randėjimą gali lemti ir genetiniai veiksniai, ypač polinkis į jungiamųjų audinių ligas. Pavyzdžiui, yra nustatyta sąsaja tarp Peirono ir Diupitreno ligų. Peirono ligos atveju randėjantis audinys lenkia varpą, o Diupitreno ligos atveju dėl randėjančių sausgyslių deformuojasi delnas, ir žmogui tampa sunku atlenkti pirštus.

Ar kreiva varpa – kliūtis lytiniams santykiams?


„Viskas priklauso nuo nulinkimo kampo. Jei liga užleista, o varpa užlinkusi daugiau nei 45 laipsnių kampu, lytiniai santykiai fiziškai tampa sunkiai įmanomi. Be to, kreiva varpa sunkiau aprūpinama krauju, todėl silpnėja erekcija. Dar viena problema – skausmas.

Ligos pradžioje randėjant audiniui, taip pat pasiekus tam tikrą varpos užlinkimo kampą, kiekviena erekcija būna skausminga. Dėl skausmo ir nerimo dėl skausmo irgi silpnėja erekcija“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro urologas D. Šukys.

Be fizinių kliūčių, yra ir psichologinių – vyrai pradeda vengti lytinių santykių, nes gėdijasi deformuotos varpos.

Kada kreiptis į gydytoją?

Fizinius ar funkcinius varpos pakitimus bet kuris vyras pastebi iš karto. Jei erekcijos metu varpa yra skausminga ir linksta į šoną, reikia pasikonsultuoti su urologu.

„Labai svarbu, kad vyrai atvirai papasakotų apie problemą, kada varpa pradėjo linkti, ar tai galima susieti su kokia nors trauma. Svarbu įvertinti varpos nulinkimo kampą, erekcijos stiprumo pokyčius, skausmą. Apžiūros metu varpa būna ramybės būsenos, todėl kreivumo iš pirmo žvilgsnio nesimato. Surandėjusią vietą galima užčiuopti, ji kietesnė, palyginti su kitu varpos audiniu“, – sakė urologas D. Šukys.

Užleistų ligos formų pasitaiko vyresnio amžiaus grupėje. Jaunesni, lytiškai aktyvesni vyrai pas gydytoją ateina susirūpinę dėl skausmo ir silpnėjančios erekcijos. Urologas D. Šukys atkreipia dėmesį, kad, sergant Peirono liga, po ūmios fazės, kai vyksta randėjimo procesas, skausmas gali ir praeiti, tačiau tai nėra geras ženklas. Tai reiškia, kad randas susiformavo, varpos kreivumas nusistovėjo. Gydyti kietesnį randą yra sudėtingiau nei ligos pradžioje.

Peirono ligos gydymo metodai

Gydant Peirono ligą, reikia išspręsti dvi problemas – numalšinti skausmą ir ištiesinti varpą.

„Nėra geriamų vaistų, kurie padėtų ištiesinti varpą. Esant ūmiai ligos fazei, skiriame priešuždegiminių vaistų skausmui numalšinti, tačiau jie tik palengvina simptomus, bet ligos negydo“, – sakė urologas D. Šukys.

Labiau invazyvus metodas – ekstrakorporinė litotripsija, kai smūginės bangos nutaikomos į surandėjusias plokšteles varpoje. Ekstrakorporinė litotripsija rekomenduojama esant ūmiai ligos fazei, kai erekcija yra skausminga, o varpos palinkimo kampas didėja. Gydymo kursą sudaro 4–6 seansai, atliekami kartą per savaitę. Litotripsija kiek suminkština randinę plokštelę, efektyviai pašalina skausmą ir uždegimą, stabilizuoja ligos vystymąsi, tačiau kol kas nėra pakankamų mokslinių įrodymų dėl šio metodo poveikio mažinant varpos deformacijos kampą.

Gydymas interferono alfa-2b injekcijomis

Peirono ligą bandyta gydyti vitaminais, įvairiais medikamentais ir jų injekcijomis. Šiuo metu tiriamas hialurono rūgšties, botulino toksino poveikis, tačiau tokio gydymo efektyvumas moksliškai dar nepatvirtintas. Europos urologų asociacija Peirono ligą rekomenduoja gydyti dviem medikamentais, iš kurių vienas registruotas ir Lietuvoje.

„Medicinos diagnostikos ir gydymo centre Peirono ligą gydome interferono alfa-2b injekcijomis. Gydymo kursas netrumpas, trunka apie tris mėnesius. Injekcijos leidžiamos kas dvi savaites į surandėjusią plokštelę varpoje. Tai vienintelis efektyvus nechirurginis būdas, kai varpą pavyksta ištiesinti 20 laipsnių ir daugiau“, – sako gydytojas urologas D. Šukys.

Injekcijos daromos atlikus vietinį nuskausminimą. Procedūra užtrunka 10–15 minučių. Siekiant išvengti hematomų ir naujų randinių plokštelių susidarymo, injekcijos dieną patariama vengti fizinio krūvio ir lytinių santykių. Kartu su injekcijų ar smūginių bangų terapija galima vartoti ir erekciją stiprinančius preparatus.

Trys valandos per dieną su vakuumine pompa

Lygiagrečiai injekciniam gydymui rekomenduojama naudoti ir fizines varpos tiesinimo priemones. Galima naudoti vakuuminį įrenginį erekcijai sukelti arba varpos tempimo aparatą. Taip ištiesintą ar ištemptą varpą reikėtų laikyti iki 3 val. per parą.

„Savo lytine sveikata susirūpinę vyrai randa laiko tokioms procedūroms. Kombinuotas gydymo būdas, kai kas dvi savaites leidžiamos surandėjusią plokštelę veikiančios injekcijos, be to, naudojami aparatai, mechaniškai ištempiantys plokštelę, duoda papildomą teigiamą efektą mažinant varpos išlinkimo kampą“, – sakė urologas D. Šukys.

Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti operacijos

Peirono liga vystosi ilgai, randėjimo procesas yra lėtas, o varpa neužsilenkia per mėnesį. Kuo anksčiau vyras kreipiasi į gydytoją, tuo daugiau galimybių jam padėti.

Skausmas erekcijos metu jau yra signalas, kad metas pasirodyti specialistui. Kai varpos užlinkimo kampas pasiekia 90 laipsnių, nei injekcijos, nei mechaninis tiesinimas nebepadeda, lieka tik operacinis gydymas, kuris taip pat galimas ne kiekvienu atveju. Varpos deformacija gali būti susijusi ir su šlaplėje besiformuojančiais augliais. Todėl svarbu laiku kreiptis į urologą, kad būtų atmesta ši rizika ir pradėtas efektyvus gydymas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)