„Labai džiaugiamės prisidėję prie statistikos pagerinimo, 30 proc. daugiau moterų pernai atvyko į NVI pasitikrinti, todėl diagnozavimo rezultatai buvo tikrai aukštesni“, – LNK Žinioms sakė Tarptautinės moterų asociacijos vadovė Vilniuje Ugnė Kukliauskaitė.
Vyresnės nei 50 metų moterys tikrintis dėl krūties vėžio kviečiamos kas 2 metus, tačiau atvyksta tik pusė, o kai kurioms atėjusioms diagnozuojamas paskutinės, 4 stadijos krūties vėžys.
„Tai rodo, kad moterys ateina vėlai arba ateina su jau užleistu vėžiu pasitikrinti pagal programą, nors programos tikslas yra tas, kad moterys ateitų sveikos, nieko nejaučiančios, neturinčios simptomų. Ir tikrai neturėtų ateiti paskutinėje stadijoje“, – kalbėjo NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja Jurgita Ušinskienė.
Per metus Lietuvoje nustatomi daugiau nei 1 500 krūties vėžio atvejų.
„Suprantu, kad žmonėms dažnai kyla nerimas, koks bus rezultatas po tyrimų. Bet patikėkite, patikrinus tikrai galime išvengti visų priežasčių, kurios gali lemti tą nerimą“, – teigė NVI direktorius Valdas Pečeliūnas.
Anksti diagnozavus ligą, sėkmingai gydomi net 90 proc. atvejų. Mamografija, kaip pagrindinis tyrimo metodas, gali sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio 40 proc.
„Rentgenu peršviečiamos krūtys ir nustatomi 7 iš 10 vėžio atvejų. Tai nėra 100 proc. tikslus tyrimas, vėžys gali pasislėpti, jei krūtinėje yra tanki liauka, tokioms moterims labiau rekomenduojamas ultragarsinis tyrimas“, – sakė J. Ušinskienė.
Anot medikų, krūties vėžys – rimta liga, bet gydymas šiais laikais įvairus.
„Gydoma įvairiais metodais, tai yra chirurgija, chemoterapija, biologinė, radijo terapija, vaistais. Siekiama išsaugoti krūtį, pagydyti pacientę ir sukelti kaip įmanoma mažiau žalos“, – kalbėjo NVI Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas Mantas Trakymas.
Gydytojas moterims siūlo tikrintis jau nuo 40 metų ir pabrėžia – ligą galima išgydyti, svarbu laiku nustatyti.
Profilaktinės patikros programa Lietuvoje vykdoma beveik 20 metų. Jau kitais metais nemokamai tikrintis galės moterys nuo 45 metų.
LNK Žinių reportažą žiūrėkite čia:
Gydytojai perspėja: moterims susirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti dėl krūties vėžio reikėtų tokiu atveju, jei buvo pastebėti šie simptomai:
Krūtyje aptikote neaiškų darinį, guzelį;
Pradėjo skaudėti krūtį;
Pasikeitė krūties odos spalva;
Pasikeitė spenelis ar atsirado išskyros.
Didelis sergamumas krūties vėžiu prasideda moterims sulaukus 40 metų, o pasiekus 50 metų ribą – išauga dvigubai. 1 iš 10 moterų per savo gyvenimą turi tikimybę susirgti šia liga, o 1,5 proc. naujų atvejų ištinka vyrus.