Laiku pastebėjus – lengvesnis gydymas
Pasak J. Jurgaitytės, net ir nejaučiant jokių negalavimų, sveikatą profilaktiškai patariama tikrintis kasmet.
„Tikrinantis kasmet lengviausia laiku pastebėti ligą, jeigu ji yra, ir ją išgydyti. Kalbant apie dažniausias ligas Lietuvoje, tai yra širdies ir kraujagyslių ligos, vis dar išliekančios pagrindine mirties priežastimi šalyje. Pastebima, kad sergančių šiomis ligomis amžius jaunėja, o tam daro įtaką stresas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, negydomas per aukštas kraujospūdis. Tačiau laiku nustačius diagnozę, galima išvengti daugybės skaudžių padarinių, tokių kaip aterosklerozinės ligos, infarktas, insultas ir pan.“, – teigia kardiologė.
Pasak jos, dažniausiai pasitaikančios formos širdies ir kraujagyslių ligos – arterinė hipertenzija ir padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.
„Kalbant apie arterinę hipertenziją, jokiu būdu negalima ignoruoti tokių simptomų kaip galvos skausmas, spaudimas ir dusulys širdies plote. Jeigu jaučiate šiuos simptomus, pasitikrinti būtina. Na, o padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje Lietuvoje yra 80–90 proc. vidutinio amžiaus žmonių. Tai – labai didelis skaičius. Aukštą cholesterolį turinčių žmonių savijautą gali pabloginti ir nutukimas, cukrinis diabetas, judėjimo stoka. Bet kuriomis širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai turi neatidėlioti vizitų pas specialistus, net jeigu taikomas gydymas veikia ir jie jaučiasi gerai“, – teigia J. Jurgaitytė.
Anot gydytojos, vienas veiksmingiausių cholesteroliui mažinti skirtų medikamentų – statinai. Šie vaistai mažina cholesterolio sintezę organizme, apsaugo smulkiosiose kraujagyslėse esančias aterosklerozines plokšteles nuo plyšimo, taip pat sumažina trombų susidarymo ir kardiovaskulinių įvykių riziką.
„Cholesterolį reikia mažinti tada, kai blogojo cholesterolio kiekis viršija normą. Bloguoju vadinamas mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolis, kurio padidėjimas skatina aterosklerozės vystymąsi ir prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo. Siekiant įvertinti cholesterolio kiekį kraujyje, svarbu įvertinti ne tik bendrą cholesterolio kiekį, bet ir atlikti išsamesnį kraujo riebalų tyrimą – lipidogramą“, – teigia kardiologė.
Svarbiausia – neignoruoti simptomų
Pasak kardiologės, didžiausiu rizikos veiksniu vystantis įvairioms ligoms išlieka amžius, tačiau tai nėra taisyklė.
„Susirgti gali tiek jaunas, tiek vyresnis žmogus, tačiau reguliariai tikrindamiesi, propaguodami sveiką gyvenimo būdą – vengdami rūkymo, alkoholio, streso, kokybiškai ilsėdamiesi – galime ligų išvengti arba jas atitolinti. Svarbiausia neignoruoti simptomų – laiku pasitikrinus galima išgelbėti savo ir artimųjų gyvybę“, – atkreipia dėmesį J. Jurgaitytė.
Ji priduria, kad rūpinimasis savimi yra ne tik sveikos gyvensenos palaikymas, bet ir dėmesys savo emocinei sveikatai.
„Saugokite save – raginu vengti didelio streso, o ypač tuomet, kai patys galime pasirinkti – nerimauti ar ne. Todėl patariu per dažnai neskaityti neigiamų naujienų žiniasklaidoje, nes tai daro įtaką ne tik mūsų emocinei, bet ir fizinei sveikatai. Šiais metais kiekvienam linkiu atrasti laiko sau ir sveikatos patikrai – galbūt tai bus pirmas kartas, kai nuspręsite pasitikrinti ir sužinosite naujienų apie savo sveikatą, todėl turėsite galimybę ją pagerinti. Raginu ne tik pasitikrinti patiems, bet ir paskatinti artimuosius tai padaryti“, – linki kardiologė J. Jurgaitytė.