Dar du svarbūs tyrimai – dovanų
„Neskaičiuojame, kiek tai kainuoja pinigais, mums svarbiau yra pacientų sveikata“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Lukauskienė.
Pagal prevencines programas moterims buvo išrašyti siuntimai mamografijai atlikti, onkocitologiniam gimdos kaklelio, slapto kraujavimo dėl storosios žarnos vėžio diagnostikos, vyrams – taip pat slapto kraujavimo, prostatos vėžio tyrimams. Kur pasidaryti mamogramą, kaip yra nurodęs sveikatos apsaugos ministras, moterys galės pasirinkti ir užsiregistruoti vienoje iš trijų gydymo įstaigų Klaipėdoje: „SG klinikoje“, „Salvijos“ medicinos centre arba Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje.
Pacientams, kurie tirsis dėl storosios žarnos vėžio, nemokamai buvo išdalinti indeliai mėginėliams bei skrajutės su informacija, kaip šiam tyrimui tinkamai pasiruošti. Galbūt ne visi žinojo, kad 7-ias dienas prieš tyrimą negalima vartoti aspirino ir kitų priešuždegiminių vaistų, gerti vitamino C, valgyti raudonos mėsos, žalių vaisių ir daržovių, kad reikia paisyti ir kai kurių kitų nurodymų, kurių, pasak R. Lukauskienės, kitą kartą dėl laiko stokos pacientas nespėjo aptarti su gydytoju.
„Per žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus ir SMS žinutes pakviesti pacientai atėjo pasitikrinti pagal jiems priklausančias prostatos, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio prevencijos programas, o mes juos nustebinom atlikdami ir kai kuriuos ne su vėžio diagnostika susijus tyrimus – dėl širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat dėl hepatito C“, – sakė R. Lukauskienė.
Įsteigtas naujas kabinetas
Naujovė, kad širdies ir kraujagyslių ligų prevencinei programai užsiregistravusiems gyventojams PSPC yra įsteigtas atskiras kabinetas, kuriame pagal tam tikrą grafiką dirba slaugytoja. V. Daugėlienė. Tą antradienį ji pasidžiaugė užpildžiusi 21 paciento anketą.
„Tai – didelis palengvinimas, nes, kuriems mūsų pacientams tyrimas priklauso, paprastai pati ieškau pagal sąrašus, sugaištu laiko“, – sakė medikė.
Kūno masės indeksui sužinoti pacientai yra pasveriami, pamatuojamas ūgis, liemens apimtis, kraujospūdis. Paskyrus bendrą kraujo, gliukozės, cholesterolio ir kitus reikalingus tyrimus, padaroma kardiograma. Užpildyta anketa perduodama šeimos gydytojui, o jis, įvertinęs visus programos rizikos laipsnius, nusprendžia, reikės papildomos kardiologo konsultacijos ir galbūt gydymo, ar ne.
Hepatito C tyrimas taip pat yra valstybės kompensuojamas, antradienį jis buvo atliktas 24-iems prie Kretingos PSPC prisirašiusiems pacientams. Kai bus gauti visų tą dieną atliktų tyrimų rezultatai, medikai susisieks su žmonėmis, kurių tyrimai patologiški.
Pratęstas programose dalyvaujančiųjų amžius
Kretingos PSPC kai kuriuos tyrimus savo pacientams dovanoja nebe pirmą kartą. Rugsėjo 15-ąją minima Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Ta proga dalyvauti akcijoje buvo pakviesti vyrai, nenurodant jų amžiaus. „Netikėtumas buvo, kai, išanalizavus gautus atsakymus, vėžys aptiktas dviem asmenims, kuriems tas tyrimas nepriklausė“, – sakė R. Lukauskienė.
Pagal nustatytą tvarką prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų imtinai. Bet, jeigu bent vienas artimas giminaitis, t. y. tėvas, brolis, yra sirgę prostatos vėžiu, tuomet reikia tikrintis nuo 45-erių metų.
Sveikatos apsaugos ministerija pratęsė Krūties vėžio prevencinėje programoje dalyvaujančiųjų amžių: anksčiau mamografija buvo atliekama 50–69 m. amžiaus moterims, o dabar nuo 45 iki 74 metų. Kretingos PSPC iniciatyva, tyrimui dėl krūties vėžio buvo užregistruotos ir Padvarių socialinės globos namuose gyvenančios moterys. Pačių Socialinės globos namų rūpesčiu, atlikti mamografijų jos buvo nuvežtos į Klaipėdą.