Rūta jau ne vienus metus serga 1 tipo cukriniu diabetu, tačiau, kaip ji teigia, pirmą kartą susidūrė su nekokybiškomis adatomis.
„Šias adatas pradėjau naudoti ne per seniausiai, jas įsigijau „Eurovaistinėje“. Leidžiant insuliną į pilvą, adatėlė nulūžo. Pilve liko adatos galiukas“, – pasakoti pradeda Rūta.
Moteris kreipėsi į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, ten atliktas rentgenas parodė, kad adatos galiukas įstrigęs pilve.
„Priimamajame tuo metu dirbusi chirurgė prapjovė vietą, kurioje buvo įstrigusi adatėlė, deja, pašalinti nepavyko. Buvau paguldyta į palatą ir pradėjau jausti skausmą pilvo apačioje. Kita operacija irgi nebuvo sėkminga, svetimkūnis nepašalintas. Operavęs medikas adatos galiuko nerado, jo teigimu, jis per mažas, todėl operacija buvo sudėtinga.
Po operacijos skausmai buvo nepakenčiami, pilvas ištino tarsi būčiau 5 mėnesius nėščia, prilietus degė, vizualiai pažiūrėjus pilvas buvo labai raudonas. Iki tualeto per skausmus vos galėjau nueiti, svaigo galva ir labai pykino. Nors ir buvo suleista vaistų nuo skausmo, taip pat išgerta tablečių“, – sakė Rūta.
Naktį praleidusi ligoninėje, Rūta teigia ryte sulaukusi gydytojos.
„Gydytoja manęs net nepaklausė, kaip aš jaučiuosi, net neapžiūrėjo pjūvio po operacijos, pirmas sakinys buvo, kad niekuo negali padėti, išrašo namo. Aš paprašiau pažiūrėti mano pilvą, nes skausmai nepakeliami, pilvas ištinęs, o pilvo apačios nejaučiu…
Tuomet gydytoja apžiūrėjo žaizdą. Paminėjo, kad taip būti negali po operacijos ir kad tai nėra normalu. Tik tada man buvo paskirta lašinti lašelinė bei ultragarso tyrimas, paaiškėjo, kad man uždegimas. Buvau išleista namo, paskirtas gydymas antibiotikais“, – pasakojo moteris.
Visgi, pasak moters, ir po antibiotikų skausmai nesumažėjo, patinimas išliko, skausmas plito į koją, todėl ji kreipėsi į savo gydytoją.
„Gydytoja įvardino, kad greičiausiai buvo pažeisti nervai. Paprašė kantrybės, kad galbūt reikia laiko.
Praėjus mėnesiui nuo mano operacijos patinimas labai sumažėjęs, skausmas šiek tiek aprimęs, bet visą laiką jaučiu skausmą ir nebuvo nė vienos dienos, kad negerčiau jį malšinančių vaistų. Pilvo apačios nejaučiu, skausmas pereina į koją“, – problemas vardijo Rūta.
Vaistinė teigia, kad toks įvykis pasitaikė pirmą kartą
Kodėl vaistų leidimo metu gali nulūžti adata ir ar gali būti, kad adatos buvo nekokybiškos, paklausėme „Eurovaistinės“ atstovės Kornelijos Sakalaitės.
„Nuoširdžiai apgailestaujame dėl susiklosčiusios situacijos. Vos gavę informaciją apie šį įvykį, laikydamiesi numatytų procedūrų, nedelsdami atlikome vidinį patikrinimą. Taip pat nedelsdami susisiekėme su prekės tiekėju, siekdami gauti jo paaiškinimą, kaip tokia situacija galėjo susiklostyti.
Prekės tiekėjas, įmonė „Ringitas“, mus informavo, jog ši situacija jiems yra žinoma, dėl jos gamintojas, įmonė PIKDARE S.P.A., kreipėsi į nukentėjusią ir Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie SAM.
Tiek prekės tiekėjo, veikiančio rinkoje beveik 30 metų, tiek prekės gamintojo, šį konkretų produktą siūlančio nuo 2000 m. įvairiose Europos šalyse, tiek ir mūsų veiklos praktikoje toks įvykis pasitaikė pirmą kartą“, – rašė K. Sakalaitė.
Gamintojo atstovo teigimu, vienkartinė insulino adata gali nulūžti tokiu atveju, jeigu yra naudojama netinkamai, pavyzdžiui, panaudojus adatą daugiau nei vieną kartą, insuliną leidžiant netinkama technika, pasirinkus netinkamą adatos ilgį ar insuliną leidžiant į nuo tokių procedūrų stipriai sukietėjusį odos plotą.
„Savo ruožtu, tiekėjams su kuriais bendradarbiaujame, keliame reikalavimą, kad jų tiekiamos prekės atitiktų LR nustatytus saugaus gaminio ir kokybės kriterijus. Taip pat parduodami vienkartines insulino adatas mūsų vaistininkai suteikia svarbiausią informaciją apie produktą ir net ir daugelį metų diabetu sergantiems pacientams primena apie tinkamą tokių produktų naudojimą.
Tikimės, jog atlikus tyrimą, paaiškės visos reikalingos detalės, kurios padės išsiaiškinti šią situaciją. Klientei nuoširdžiai linkime sveikatos“, – atsakyme rašė K. Sakalaitė.
Adata pavojaus nekelia, o pilvo infekcija prasidėjusi anksčiau
Dėl komentaro apie Rūtos situaciją kreipėmės ir į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę (RVUL).
„Pacientė atvykimo į Skubios pagalbos skyrių išvakarėse leidosi insuliną ir pastebėjo, kad nulūžo adata, o kitą dieną pajuto skausmą ir kreipėsi pagalbos. Padarytose rentgeno nuotraukose svetimkūnis buvo matomas tik šoninėje projekcijoje, kuri neparodo tikslios lokalizacijos vietos, todėl Skubios pagalbos skyriaus chirurgė padarė mažą pjūvelį tame taške, kurį nurodė pacientė kaip nulūžusios adatos vietą ir kurioje matėsi paraudimas bei buvo juntamas skausmas. Atvėrus šią vietą, buvo išplauta jau pūliuojanti žaizdelė, tačiau adatos likučių nerasta“, – atsakyme rašė RVUL Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Asta Bagdonavičienė.
Pasak ligoninės atstovės, nors chirurgė bandė raminti pacientę, kad toks mažas svetimkūnis poodyje nėra pavojingas ir netgi rodė mokslinius straipsnius šia tema, pacientei primygtinai reikalaujant atrasti ir pašalinti adatą, ji buvo hospitalizuota į chirurgijos skyrių. Čia pakartojus rentgeno tyrimą (kuriame svetimkūnis taip pat buvo matomas tik šoninėje, o ne tiesinėje projekcijoje), pacientei buvo atlikta operacija taikant vietinę nejautrą pjūvio vietoje.
Jos metu buvo išsamiai apžiūrėta buvusios injekcijos vieta, atverta Skubios pagalbos skyriuje, ją šiek tiek padidinus iki 1,5 cm ilgio pjūvio, tačiau nulūžusios adatos galiuko nerasta.
„Šiuolaikinės insulino adatos yra labai plonos ir mažos, todėl joms lūžus sunku rasti ir pašalinti tokio mažo dydžio fragmentus. Reikia pastebėti, kad svetimkūnio neužfiksavo ir kitoje gydymo įstaigoje, į kurią vėliau kreipėsi pacientė, darytas kompiuterinės tomografijos tyrimas, jis daug jautresnis ir vizualesnis nei rentgeno nuotrauka. Medicininėje literatūroje nurodoma, kad dėl savo mažo dydžio net ir nepašalintos insulino adatėlės nekelia rizikos sveikatai, netrukdo net atliekant magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus, o labiau sukelia tik emocinį diskomfortą.
Pacientės juntami pilvo skausmai tiek prieš operaciją, tiek po jos, yra sietini su pilvo sienos celiulitu – uždegimine infekcija, kuri buvo prasidėjusi jau prieš pacientei atvykstant į ligoninę, nes Skubios pagalbos skyriuje apžiūrint žaizdą, buvo išsiskyrę ir pūlių. Šiuo atveju pacientės turima gretutinė liga – I tipo cukrinis diabetas – lemia didesnę infekcijos riziką dėl nuolatinių insulino injekcijų ir sunkesnį bei ilgesnį žaizdų gijimą po operacijos dėl imuninės sistemos sutrikimų ir nepakankamos kraujotakos.
Pacientė buvo pakartotinai apžiūrėta pilvo chirurgo, jis patvirtino, kad poreikio šalinti svetimkūnį nėra, ir rekomendavo toliau tęsti pilvo sienos uždegimo gydymą antibiotikais“, – situaciją paaiškino A. Bagdonavičienė.