Apsinuodijimų informacijos biuras 2017 metais suteikė konsultacijas 2 889 kartus. Daugiausia skambučių Apsinuodijimų informacijos biuras sulaukia dėl apsinuodijimo atvejų (2227 skambučiai)

Dažniausiai apsinuodija vaikai iki 4 metų. Šiame amžiuje vaikai viską ragaudami apsinuodija atsitiktinai išgertais vaistais.

Nemaža dalis suaugusiųjų ir vyresnių vaikų apsinuodija tikslingai (suicidas, piktnaudžiavimas, savigyda).

Tiek vaikai 9 (apie 350 atvejų 2017 metais), tiek suaugę (apie 800) daugiausiai apsinuodija medikamentais. 2009 metais suaugusiųjų vaistais apsinuodijo perpus mažiau, tačiau ilgainiui šis skaičius tik didėjo. Jau 5 metais iš eilės (išskyrus 2015 metais – 411 apsinuodijimo atvejų tarp suaugusiųjų) Lietuvoje medikamentais apsinuodija apie 800 suaugusiųjų.

Iki 2010 metų kasmet medikamentais apsinuodydavo apie 200 vaikų, tačiau nuo 2011 metų šis skaičius šoktelėjo kone dvigubai ir kiekvienais metais vaistais apsinuodija 300-400 vaikų.

„Tokiu atveju vaistininkas visada patars, pakonsultuos apie galimas grėsmes ir šalutinius poveikius“, – sako vaistininkė.

Specialistė pateikia kelis pavyzdžius iš vaistų nesuderinamumo :

  • Kalcis mažina tuo pačiu metu suvartotos geležies absorbciją.
  • Geležies preparatus ir kalcį vartokite kiek įmanoma didesniu laiko intervalu (bent 2 val.), norėdami išvengti susimaišymo žarnyne ir užtikrinti maksimalų geležies pasisavinimą. Gali reikėti stebėti atsaką į gydymą geležies preparatais.
  • Rūgštingumą mažinantys ir kiti vaistai, turintys sudėtyje aliuminio, magnio, kalcio arba natrio bikarbonato, mažina geležies absorbciją.
  • Jei reikia gydymo vaistų deriniu, rekomenduojama išlaikyti bent 2 valandų intervalą tarp vaistų nuo rūgštingumo, kurių sudėtyje yra aliuminio ir magnio hidroksido, kalcio ir magnio karbonato, natrio karbonato ir magnio trisilikato, ir geležies druskų vartojimo.

Vaistininkė apie vaistų vartojimą pateikė ir kelis netikėtus ir tikriausiai negirdėtus dalykus:

  • Žalioji arbata gali sumažinti folio rūgšties absorbciją. Jei žaliosios arbatos ir folinės rūgšties vartojimą skirtų bent 2 valandos, tai galėtų padėti išvengti ar reikšmingai sumažinti vaistų sąveiką.
  • Kalcio junginiai mažina cinko absorbciją. Cinką ir bet kokius kalcio junginius vartokite bent dviejų trijų valandų skirtumu.
  • Jonažolių preparatai sumažina peroralinių kontraceptikų koncentraciją plazmoje, padidindami neciklinio kraujavimo bei nepageidaujamo nėštumo riziką. Reikėtų vengti vartojimo kartu.
  • Jei vartojami antidepresantai kartu su jonažole, galima rizika, kad pasireikš nepageidaujamas serotoninerginis poveikis ar net serotonino sindromas. Vengti šio derinio. Jei vartojama su greipfrutų sultimis, gali padvigubėti sertralino ekspozicija.
  • Venkite vartojimo omeprazolį kartu su ginkmedžio preparatais. Jeigu pacientas jau gydomas ginkmedžio preparatu, reikia apsvarstyti galimybę skirti pradinę 40 mg omeprazolo dozę. Sumažėja omeprazolo ekspozicija kraujo plazmoje. Jei reikia, padidinkite omeprazolo dozę 50–100 proc.
  • NVNU gali slopinti vaistų antihipertenzinį poveikį. Senyviems pacientams vartojant NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) ir AKF (angiotenziną konvertuojantį fermentą) inhibitorių derinį buvo stebėtas inkstų funkcijos pablogėjimas.
  • Kai kuriems pacientams NVNU gali silpninti beta blokatorių antihipertenzinį poveikį. Jeigu vaistai vartojami kartu, rekomenduojama atidžiai stebėti arterinį kraujospūdį. Gali prireikti koreguoti beta blokatoriaus dozę. Kaip alternatyvą, jei reikia mažinti didelį arterinį kraujospūdį, apsvarstykite galimybę skirti kalcio kanalų blokatorius vietoje beta adrenoblokatorių.

Jei vartojate daugiau negu vieną vaistinį preparatą, patariama jų suderinamumą pasitikrinti. Šiuo atveju padės šeimos gydytojas ar vaistininkas.

„Pasitikrinę vaistų suderinamumą išvengsite galimų šalutinių poveikių ir pavojų sveikatai ar tiesiog greičiau pasveiksite, jei teisingai vartosite vaistus“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Vaistininkė R. Proscevičienė pataria, kad geriant vaistus reikėtų atsižvelgti ir į maistą, kurį vartojate.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)