Pacientei antrina ir Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė prof. Inga Arūnė Bumblytė, sakydama, kad nustojus veikti inkstams, reikalinga pakaitinė insktų terapija – dializė, tačiau geriausiai į įprastinį gyvenimą padeda grįžti atlikta inksto transplantacija, rašoma pranešime spaudai.

Tačiau tai – ne vienintelis stebuklas moters gyvenime. Praėjus ketveriems metams po inksto transplantacijos, Laima ant rankų sūpavo savo sūnų Nojų Richardą. „Su vyru ilgai svajojome apie šeimos pagausėjimą, tačiau laikotarpiu, kada buvo atliekamos dializės, tai buvo neįmanoma. Ilgai stebėję mano sveikatos būklę, gydytojai patvirtino, kad susilaukti vaikelio saugu. Mane prižiūrėjusi gydytoja paskyrė specialius vaistus, kurie užtikrino gerą inksto funkcionavimą ir nepakenkė vaisiaus vystymuisi. Nėštumo metu inksto veikla nepablogėjo, tyrimai buvo puikūs, o 2011 metais pagimdžiau sveiką sūnų,“ – džiaugėsi dabar jau 6 metų sūnaus mama Laima.

„Praėjus trims metams po inksto transplantacijos, esant geram persodinto inksto funkcionavimui bei tinkamam arteriniam kraujo spaudimui, mūsų pacientė Laima suplanavo nėštumą. Kaip rekomenduojama prieš pastojimą tam, kad nebūtų pakenkta vaisiaus vystymuisi, buvo koreguotas imunosupresinis ir antihipertenzinis gydymas, nutrauktas statinų vaistų vartojimas, o cukrinio diabeto gydymui insulino terapija pradėta taikyti insulino pompos pagalba“, – pasakojo Nefrologijos klinikos gydytoja nefrologė dr. Alanta Žilinskienė.

Kadangi pacientės nėštumas buvo rizikingesnis ir sudėtingesnis ne tik dėl persodinto inksto, bet ir dėl cukrinio diabeto, siekiant išvengti komplikacijų tiek mamai, tiek vaisiui papildomai teko atidžiai stebėti ir kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Nėštumo metu pacientę stebėjo daugiadalykė specialistų komanda: nefrologas, endokrinologas, akušeris-ginekologas, konsultavo gydytojas genetikas.

„Aš ir mano artimieji esame be galo dėkingi Kauno klinikų daugiadalykei komandai už jų profesionalumą, gydymą ir priežiūrą tiek po inksto transplantacijos, tiek laukiantis sūnaus. Ačiū šiuo metu gydančiai gydytojai nefrologei dr. Alantai Žilinskienei, kuri mane prižiūrėjo ir tada, kai po širdimi nešiojau gyvybę“, – kalbėjo alytiškė Laima.

Kaip pabrėžė moterį gydžiusi gydytoja, pacientės optimizmas, kantrumas, nuoširdus ir glaudus bendradarbiavimas su gydytojais, jų rekomendacijų laikymasis, buvo labai svarbūs pereinant visus etapus – nuo inksto transplantacijos, nėštumo planavimo, vaisiaus išnešiojimo iki sveiko vaikelio gimimo.

„Visiems pacientams linkiu nebijoti svajoti, atvirai bendrauti su gydančiu gydytoju, nes medicinos mokslo pažanga, modernių technologijų plėtra, gerėjanti diagnostika bei ilgametė gydytojų patirtis kasdien vis daugiau svajonių leidžia paversti realybe,“ – motyvavo gydytoja.
Prieš 20-30 metų nėštumas pacientėms, sergančioms inkstų ligomis, buvo nerekomenduojamas, tačiau dabar gydytojų nuomonė pasikeitusi.

Lietuvoje yra 15 moterų, kurios po inksto transplantacijos sėkmingai išnešiojo ir pagimdė vaikus. „Po sėkmingos inkstų transplantacijos moterų vaisingumas atsistato ir sėkmingo nėštumo bei gimdymo tikimybė padidėja. Nors nėštumas išlieka rizikingas, didėjant transplantacijų skaičiui, tobulėjant gydymui, po truputį daugėja pastojančių bei gimdančių moterų po inksto persodinimo operacijos“, – pabrėžė prof. I. A. Bumblytė.

Nefrologijos klinikos vadovė taip pat primena ir pagrindines inkstų nepakankamumo priežastis, dėl kurių pacientui gali prireiktų dializių arba inksto transplantacijos: tai cukrinis diabetas, sunki arterinė hipertenzija, autoimuninės ligos, dažnai besikartojančios šlapimo takų infekcijos.

Šiais metais Pasaulinė inkstų diena ir Tarptautinė moters diena minimos drauge, siekiant rūpintis savo sveikata ir inkstų būkle. 13-jo jubiliejaus proga Pasaulinė inkstų diena skatina lygias teises į sveikatos švietimą, sveikatos priežiūrą ir inkstų ligų prevenciją visoms pasaulio moterims.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)