Taip Valstybiniame patologijos centre, VšĮ VUL Santaros klinikų filiale, Kristina Bučienė (32 m.) kasdien su kolegėmis peržiūri šimtus tūkstančių ląstelių, kad aptiktų pakitusius, perspėjančius apie galimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu, darinius. Nors medicinos biologės kasdienybė – ieškoti kitų moterų gimdos kaklelio pakitimų, prieš 12 metų pakitimai buvo nustatyti pačiai Kristinai. Taip nuolatinis tikrinimasis pas ginekologą moteriai tapo įprasta jos gyvenimo dalimi, ką Kristina ragina daryti ir kitas moteris, rašoma pranešime spaudai.
Per anksti išgirsta diagnozė – vėžys
„2004-aisiais metais man buvo nustatyti neaiškios kilmės gimdos kaklelio pakitimai (ASCUS). Buvau labai jauna – vos 19 metų, ir apie panašias ligas mažai buvau girdėjusi, deja, tuometinė mano ginekologė šių tyrimų rezultatus įvardijo kaip vėžį. Galite įsivaizduoti tą akimirką apėmusias emocijas – liūdesys, baimė, nežinia, kas manęs laukia toliau. Universitete buvo egzaminų sesija – verkdama ruošiausi jai, o tėvams nieko nesakiau, viską išgyvenau savyje. Draugas, dabartinis mano vyras, paskatino pasikonsultuoti su kita, labiau patyrusia gydytoja. Ji mane nuramino ir išaiškino, kad tai ne vėžys, o tik pakitusios gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląstelės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, tačiau kartais ima vystytis toliau, kol galiausiai išsivysto vėžys. Gydytoja patarė atlikti papildomus tyrimus, reguliariai tikrintis ir stebėti savo gimdos kaklelio būklę“, – pasakoja Kristina.
Tuo metu mergina buvo medicinos biologijos magistrantūros studentė, tad, paskatinta asmeninės patirties, intensyviai ėmė domėtis citologija, perskaitė daugybę informacijos apie ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus ir pagrindinį gimdos kaklelio vėžio sukėlėją – žmogaus papilomos virusą (ŽPV).
Deja, pakartojus PAP tyrimą iš mėginio skystoje terpėje, buvo nustatyti nežymūs gimdos kaklelio pakitimai (LSIL) ir tai, kad Kristina yra užsikrėtusi vienu iš 14 aukštos rizikos ŽPV tipų, dėl kurių ir išsivysto gimdos kaklelio vėžys. Po visų šių tyrimų nebeliko abejonių, kad jai reikia atlikti gimdos kaklelio konizacijos procedūrą.
„Noriu patikinti visas moteris, kad ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai – kontroliuojami. Atsižvelgęs į gimdos kaklelio pakitimų laipsnį, gydytojas ginekologas parenka gydymo taktiką. Nustačius žymius gimdos kaklelio ikivėžinius pakitimus, gelbsti labai paprasta chirurginė procedūra – gimdos kaklelio konizacija, kurios metu pašalinama dalis gimdos kaklelio audinių. Procedūra nesutrikdo kasdienės moters veiklos – praėjus valandai po gimdos kaklelio konizacijos procedūros galima grįžti į darbo vietą, kai tuo tarpu vėžio gydymas – sudėtingas procesas, galintis palaužti tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Moterys nepagrįstai baiminasi išgirsti joms nepalankią diagnozę, juk slapstantis problema nedings, ji tik didės. Galiu padrąsinti, kad nė viena procedūra – nei PAP tepinėlio paėmimas, nei gimdos kaklelio konizacija – nėra skausminga“, – tvirtina Kristina.
Profesija nelengva, tačiau prasminga
Kristina neslepia, kad pasirinko nelengvą profesiją: „Tai be galo atsakingas darbas, nes nuolat turi būti susikaupęs, atidus ir nuoseklus. Mūsų su kolegomis darbo kambaryje niekada neskamba muzika, mes tarpusavyje beveik net nesikalbame – visa tai dėl šiam darbui būtinos koncentracijos, nes negalime sau leisti padaryti klaidų, galbūt, kainuosiančių kitos moters gyvybę, – pasakoja medicinos biologė Kristina. – Kasdien ištiriame po pusę šimto moterų gimdos kaklelio tepinėlių – tarp tūkstančių ląstelių ieškome įtartinų. Kokybės kontrolės tikslais kas dešimtą atsitiktine tvarka parinktą tepinėlį duodame įvertinti ir kolegei, nes negalime praleisti nė menkiausio įtarimo, tyrimų jautrumo ir specifiškumo rodikliai mums yra labai svarbūs. Visus atvejus, kuriuose randame pakitimų, peržiūri gydytojas patologas, tik tada suformuojama galutinė diagnozė“, – apie savo darbo specifiką pasakoja moteris.
Kristina labai norėtų, kad lietuvės ją išgirstų, nes tikrintis – būtina, o „neturiu sau laiko“, „man nieko neskauda“, „nenoriu išgirsti nepalankios diagnozės“ neturi būti mylinčios save bei savo šeimą moters pasiteisinimai. Skirtingai nuo kitų, gimdos kaklelio vėžys yra dėkingas tuo, kad gali būti sustabdytas labai anksti, dar iki jam prasidedant, tik būtina periodiškai atlikti profilaktinius tyrimus.
Faktai apie gimdos kaklelio vėžį ir jo diagnostiką:
Kas savaitę dėl gimdos kaklelio vėžio diagnozės Lietuvoje vidutiniškai netenkame 5 moterų;
Gimdos kaklelio vėžys lengvai nustatomas ikivėžinėje stadijoje atlikus profilaktinius tyrimus;
Pagrindinis ligos sukėlėjas yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) 14 aukštos rizikos tipų (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68);
Visos 25–60 m. amžiaus moterys turi galimybę nemokamai kas 3 metus atlikti paprastąjį PAP testą ir taip pasitikrinti, ar neturi gimdos kaklelio pakitimų;
PAP testą galima atlikti ir iš skystosios terpės (jis valstybės nekompensuojamas). Šis tyrimas yra tikslesnis, o iš to paties mėginio galima nustatyti aukštos rizikos ŽPV tipus bei lytiškai plintančias infekcijas.