Pirmajam pacientui, kuriam anksčiau gydytas liežuvio šaknies navikas, lazeriu buvo operuoti pakitimai plaučiuose. Lazerines endobronchines operacijas Lietuvoje atlieka tik NVI chirurgai.
Naujos kartos lazeris NVI pirmą kartą išmėgintas prieš dvejus metus – tačiau nuosavą įrangą institutas įsigijo šiemet.
„Ši įranga buvo duota mums pabandyti mėnesiui. Per mėnesį mes atlikome operacijas lazeriu, pasimokėme kaip jį valdyti. Kai operacija atliekama skalpeliu, pacientas patiria kraujavimą. Jei operuojamas plaučių audinys, yra pašalinama dalis bronchų. Tuomet reikia siūti, stabdyti kraujavimą. Operuojant lazeriu, iš karto sustabdomas kraujavimas, atliekama aerostazė.
Lazeris yra labai patogus įrankis atlikti plaučių audinio rezekcijos (pašalinimo) operacijas. Tiek naudojant mikroinvazinę techniką, per vaizdo torakoskopą, tiek atvirų operacijų metu. Todėl mes jau prieš dvejus metus atlikome pirmąsias operacijas,“- aiškina NVI direktoriaus pavaduotojas klinikai, gydytojas krūtinės chirurgas prof. Saulius Cicėnas.
Anot prof. S. Cicėno, naudojant lazerį galima saugiau atlikti endoskopines operacijas – pašalinti naviką iš kvėpavimo takų, atstatant bronchų praeinamumą tais atvejais, kai radikali operacija negalima dėl įvairių priežasčių. Be to, metastazių chirurgija tampa vis labiau reikšminga šiuolaikinėje onkologijoje: tokių operacijų skaičius didėja, nes tam tikrai atvejais chemoterapija tampa nebeveiksminga, o metastazių chirurgija gali padėti prailginti kokybišką paciento gyvenimo trukmę.
„Gydant onkologinius ligonius mums labai svarbu saugiai operuoti metastazes plaučiuose, neatliekant didelių plaučių audinio rezekcijų. Juk kalbame apie tokius atvejus, kai reikia pašalinti 10 ir daugiau metastazių iš abiejų plaučių. Be abejo, atlikdami ne lazerines vaizdo torakoskopines (VATS) bei atviras operacijas neišvengiamai pašaliname didesnę dalį plaučio,“ – aiškina prof. S. Cicėnas.
Kai metastazės šalinamos lazeriu, pašalinama tik labai nedidelė sveiko plaučio dalis.
„Dabar mes galėsime ne tik atlikti operacijas, kurias darėme anksčiau. Su šia įranga galima atlikti operacijas per bronchoskopą, trachėjos ir bronchų viduje. Todėl pacientui nereikia atverti krūtinės ląstos. Turime naują ginklą atlikti endobronchines trachėjines operacijas. Jos gali būti atliekamos tam, kad būtų pašalinti piktybiniai navikai. Sumažinama naviko žala plaučiui, kai jis nekvėpuoja, kaupiasi pūliai. Taip pat minėtu būdu pašalinami ir gerybiniai navikai,“ – lazerio privalumus vardija prof. S. Cicėnas.
Lietuvoje endobronchines lazerines operacijas atlieka tik NVI chirurgai. Naujoji įranga yra iššūkis ir visai operacinės komandai: labai svarbi darbų sauga, medicinos personalas dirbdamas su lazerine įranga privalo laikytis specifinių reikalavimų.