Neretai simptomų puokštę papildo ir šlapimo nelaikymas – savaime nemaloni būklė, apie kurią žmonės gėdijasi prisipažinti net ir artimiausiems žmonėms, vaistininkams ar medikams. Apie šią stigmą neseniai portalas Delfi rašė čia.

Tai, kad sergant kai kuriomis neurologinėmis ligomis gali išsivystyti ir šlapinimosi sutrikimai, portalui Delfi patvirtino Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas neurologas, Vilniaus universiteto Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos doc. dr. Arminas Jasionis. Daktaras A. Jasionis išsamiau papasakojo, kaip ir kodėl šlapinimosi sutrikimai gali būti susiję su neurologinėmis ligomis, o taip pat atsakė, kokie yra galimi šių problemų sprendimo būdai.

– Ar tiesa, kad neurologinėmis ligomis sergantys pacientai neretai susiduria ir su šlapimo nelaikymu? Kokias neurologines ligas lydi šis sutrikimas?

– Tiesa, kad sergant kai kuriomis neurologinėmis ligoms gali išsivystyti šlapinimosi sutrikimai – susilaikymas, nelaikymas ar staigus noras šlapintis. Šlapimo nelaikymą gali sukelti nugaros smegenų pažeidimai, rečiau – galvos smegenų pažeidimai (pvz., insultas ar neurodegeneracinės ligos) ir periferinių nervų ligos.

Dažniausiai šlapimo nelaikymą sukelianti liga būna jau žinoma ir kartu pasireiškia specifiškesnių tai ligai simptomų. Tokių atvejų, kad šlapimo nelaikymas būtų pirmasis ar vienintelis ligos simptomas, pasitaiko išskirtinai retai. Taigi, jeigu pacientui pasireiškia izoliuotas šlapimo nelaikymas – pirmiausia vertėtų tirti dėl urologinių, ginekologinių ir kitų priežasčių.

Šlapimo nelaikymas

– Kaip neurologinės ligos susijusios su šlapimo nelaikymu? Pvz., skaičiau, kad šlapimo nelaikymas dažnas tarp payrusių insultą žmonių.

– Šlapimo pūslė turi dvi svarbias funkcijas: viena – surinkti šlapimą – tą užtikrina susitraukę šlapimo pūslės sfinkteriai (raukai), antra – ištuštinti pūslę jai prisipildžius – tą atlieka šlapimo pūslės detruzorius (sutraukiamasis raumuo). Sergant neurologinėmis ligomis sutrinka pusiausvyra tarp šių raumenų veiklos: arba susilpnėja rauko funkcija, arba detruzorius tampa per daug aktyvus, arba sutrinka pusiausvyra tarp šių raumenų veiklos.

Parkinsono ligą, kiek teko skaityti, irgi neretai lydi dirglioji šlapimo pūslė. Kaip šios dvi ligos susijusios?

– Šlapinimosi sutrikimai yra dažnas nemotorinis Parkinsono ligos simptomas. Manoma, kad jie kyla dėl dopamino lygio svyravimų smegenyse, dėl ko susilpnėja smegenų slopinantis poveikis šlapinimosi refleksui – taigi šlapimo pūslė tampa per daug dirgli.

– Ar yra galimybių išgydyti šį sutrikimą, sergant Parkinsono liga?

– Pasireiškus šlapimo nelaikymui, dažnam šlapinimuisi skiriami anticholinerginiai vaistai. Jei kartu nustatoma ir silpna šlapimo pūslės ištuštinimo funkcija, pacientai nukreipiami pas urologą.

Sauskelnės nelaikantiems šlapimo

– Kaip dažnai ir kodėl ši bėda pasitaiko demencijų kamuojamiems pacientams? Kodėl jeigu žmogus serga demencija ir turi šlapimo nelaikymą, tualetas turėtų būti specialiai įrengtas, pvz., dangtis ir grindų spalvos turėtų būti kontrastingi?

– Sergant demencijomis problemą lemia kelios susidėjusios priežastys – ne tik padidėjęs šlapimo pūslės raumenų jautrumas, bet ir įvairūs suvokimo, orientacijos sutrikimai, apsunkintas vaikščiojimas.

Sergant Alzheimerio liga, kitomis demencijomis vaistai skiriami labai atsargiai, kadangi gali pabloginti atmintį ir orientaciją. Čia gali būti labai naudingos jūsų paminėtos ir kitos nemedikamentinės priemonės, kurios gali padėti geriau suvokti aplinką.

– Ypač dažnai šlapimo nelaikymas pasireiškia sergantiems išsėtine skleroze – net iki 96 proc. Kas tai nulemia?

- Išsėtinei sklerozei būdingiausias šlapimo pūslės hiperaktyvumas, kuris lemia dažną, staiga užeinantį, sunkiai suvaldomą norą šlapintis. Šis simptomas atsiranda dėl to, kad smegenys silpniau kontroliuoja šlapimo pūslę ir jos sutraukiamasis raumuo tampa per daug dirglus.

Gydoma panašiai – dirglumas mažinamas anticholinerginiais vaistais, o kartu esant pūslės ištuštinimo problemai pacientai nukreipiami urologui, mokoma kateterizacijos būdų.

– Šlapimo nelaikymas yra varginanti, nemaloni problema, apie kurią drovimasi kalbėti. Ar gali ši liga paūminti, paspartinti progresą ar net sukelti kokias nors neurologines ligas?

– Šlapimo nelaikymas dažniausiai yra ligos simptomas. Neurologinių ligų tai nesukelia, tačiau dėl to labai nukenčia gyvenimo kokybė, savęs vertinimas, tai gali lemti nerimo sutrikimus, mažinti asmens dalyvavimą visuomenės, socialinėse veiklose, sukelti vienišumą.

Taip pat šlapimo nelaikymas smarkiai didina šlapimo takų infekcijos riziką. Taigi, nors drovimasi, apie problemą reikia kalbėti su gydytoju, kadangi kartu galima rasti jos sprendimo būdų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją