Demencija yra ligų grupė, kuriai priklauso Alzheimerio liga, sudaranti beveik trečdalį atvejų, taip pat kraujagyslinė, frontotemporalinė demencija.
Demencija gali išsivystyti bet kuriam asmeniui, tačiau dažniau ją turi daugiau kaip 65 metų asmenys. Taigi, amžius yra vienas pagrindinių demencijos rizikos veiksnių, tačiau ne vienintelis.
Kaip parodė didelė 27 demencijos ekspertų ataskaita, yra 14 rizikos veiksnių, su kuriais susiduriame per visą gyvenimą nuo pat vaikystės. Jų vengiant galima perpus sumažinti šių ligų kiekį arba pavėlinti jų pasireiškimą.
Remiantis naujausių įrodymų apžvalgomis, „The Lancet“ komisijos demencijos prevencijai, intervencijai ir priežiūrai 2024 ataskaitoje, paskelbtoje liepos 31 d., prie 12 kitų rizikos veiksnių, nurodytų 2020 m. atskaitoje, prisideda dar du – aukštas cholesterolis ir regėjimo neteikimas. Kiti jau anksčiau išvardinti rizikos veiksniai yra prastesnis išsilavinimas, galvos traumos, fizinis pasyvumas, rūkymas, per didelis alkoholio vartojimas, hipertenzija, nutukimas, diabetas, klausos praradimas, depresija, oro tarša ir reti socialiniai kontaktai.