Didelio laipsnio C formos stuburo iškrypimas yra iššūkis visiems stuburo chirurgams. VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos centro gydytoja neurochirurgė Ona Lapteva, ortopedai traumatologai dr. Giedrius Bernotavičius ir Šarūnas Bernotas yra vieninteliai chirurgai Lietuvoje, užsiimantys tokia chirurgijos rūšimi.
Santaros klinikose veikia didelė daugiadalykė komanda, kuri šiuo metu vienintelė Lietuvoje gali užtikrinti saugų ir efektyvų vaikų ir suaugusių pacientų gydymą ir ilgalaikę priežiūrą bei konsultavimą.
Stuburą pažeidė auglys
Vaikinui skoliozę (stuburo iškrypimą) sukėlė nugaros smegenų auglys. Skoliozė didėjo maždaug iki 120 laipsnių, tokia stuburo būklė kėlė grėsmę kvėpavimui – trukdė tinkamai funkcionuoti plaučiams.
Pirmą kartą neurochirurgė O. Lapteva dėl nugaros smegenų auglio šį pacientą operavo Santaros klinikų Vaikų ligų padalinyje. Antroji operacija atlikta suėjus pilnametystei – neurochirurgė O. Lapteva ir ortopedas traumatologas G. Bernotavičius šį pacientą operavo Santaros klinikų suaugusiųjų Neurochirurgijos centre.
Operacijos tikslas buvo sustabdyti iškrypimą, koreguoti jį tiek, kiek yra saugu nesukeliant paralyžiaus pacientui bei atkurti ir išsaugoti plaučių funkciją.
„Įprastai operuojame pacientus, kuriems skoliozės laipsnis yra 45–50 laipsnių. Šiuo atveju jis buvo apie 120 laipsnių. Todėl operacija laikoma sudėtinga, visą chirurgijos planą reikėjo itin kruopščiai susiplanuoti, nes taip iškrypusį stuburą koreguoti sudėtinga – jis nepaslankus“, – sako dr. G. Bernotavičius.
Pasirengimas operacijai truko 3 savaites
Pasak dr. G. Bernotavičiaus, mažiems vaikams prieš sudėtingą stuburo iškrypimo operaciją kartais taikoma tempimo procedūra (Halo tempimas), kuria siekiama paruošti stuburą ir nugaros smegenis korekcijai, kad būtų sumažinta rizika nugaros smegenų pažeidimui.
„Esant labai dideliam stuburo iškrypimui, kartais prieš operaciją reikalinga taikyti skeleto tempimą, – aiškina gydytoja O. Lapteva. – Tokiu atveju ant paciento galvos montuojama žiedo arba trikampio sistema, sujungta su svareliais, ir pacientas apie 3 savaites tempiamas tam, kad iškrypimas taptų mažesnis, atsirastų daugiau vietos plaučiams, kurie ruošiami operacijai ir narkozei. Tempimo galutinis svoris buvo 20 kg. Rentgeno nuotraukose buvo stebima, kaip vyksta stuburo korekcija, kiek randasi vietos plaučiams“.
Stuburo deformacijos operacijai panaudoti implantai
Ortopedas traumatologas dr. G. Bernotavičius: „Stuburas tiesinamas su specialiais implantais, kurie įsriegti į slankstelių kojytes, papildomai fiksuojami ir kiti implantai (lavsaninės juostos), skirti tiesinimo procedūrai atlikti“.
Neurochirurgė O. Lapteva chirurginės operacijos techniką apibūdina kaip kelių etapų – įsriegti implantai, taikyta fiksacija sraigtais ir specialiomis juostomis ir tempimas: „Specialios juostos leido vaikino stuburą patiesinti ir slankstelius atsukti, taip koreguojant iškrypimą. Papildomai stubure atlikta daug atlaisvinimo osteotomijų (kaulo pjūvių).
Tempimo procedūra buvo taikoma ir operacijos metu – pacientas buvo ištemptas už galvos ir už kojų, iš viso 23 kg svorio tempiant į abi puses. Atliktos osteotomijos leido pasiekti didesnę korekciją“.
Po operacijos pacientas pamažu sveiksta, šiuo metu yra aktyvus, vaikštantis, laimingas išvyksta į namus. Paklaustas, ko labiausiai norėtų, vaikinas atsakė: „Labiausiai noriu eiti į mokyklą, susitikti su draugais ir esu labai dėkingas visam medikų kolektyvui“.
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos – vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje kompleksiškai gydomos itin sudėtingos stuburo deformacijos. Pagal per metus vaikams ir suaugusiesiems atliekamų operacijų skaičių ir sudėtingumą ši ligoninė yra greta kitų specializuotų Europos centrų.