Po itin sunkių metų, kovojant su COVID-19 pandemija, Lietuvos kardiologų draugija, Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija, solidariai su visa Europa, šių metų gegužės 27 dieną tradiciškai sieks atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą ir klastingą širdies ligą, kuri vieną kartą diagnozuota jau neišnyksta, – širdies nepakankamumą, rašoma pranešime žiniasklaidai

Vilniaus universiteto (VU) Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytojos kardiologės, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentės profesorės Jelenos Čelutkienės teigimu, pandemija daro didžiulę įtaką sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis – buvo atšauktas ar atidėtas gydymas, sumažintas procedūrų skaičius bei kardiovaskulinių paslaugų teikimas.

Jelena Čelutkienė

„Ypač stipriai tai buvo jaučiama pirmojo karantino metu – hospitalizuojama kur kas mažiau pacientų, be to, į ligoninę atvykdavo daugiau žmonių, jaučiančių sunkesnius simptomus, fiksuota daugiau mirčių. Svarbu, jog gerokai padaugėjo mirčių dėl kardiovaskulinių priežasčių namie – t. y., daugiau pacientų mirė savo namuose, nes turėjo ribotas galimybes ar visai jų neturėjo ir bijojo kreiptis pagalbos. Visa tai pastebimai sumenkina tą progresą, kurį pasiekėme širdies ir kraujagyslių ligų gydymo srityje per pastaruosius penkerius metus. Ir tai labai liūdina, pandemija mus bloškė atgal“, – tvirtina J. Čelutkienė.

Anot profesorės, kalbant apie 2021 metus, situacija po truputį keičiasi – didžioji dalis paslaugų vėl teikiamos, tačiau stengtis ir dirbti dar tikrai yra kur.

„Labai trūksta geresnės skaitmeninės infrastruktūros, stipresnio nuotolinio paslaugų išvystymo, nes pokalbis telefonu – tai dar ne konsultacija. Labai trūksta vaizdo konsultacijų, aktyvesnio bendradarbiavimo tarp skirtingo lygio įstaigų, spartesnio ir kokybiškesnio duomenų perdavimo. Tai leistų kai kuriems pacientams išvengti vizito pas gydytoją. Ir tai būtų labai racionalu ne tik pandemijos metu. Taip pat labai svarbu, kad būtų tęsiama ir aktyvinama širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, toliau tęstųsi širdies nepakankamumo kabinetų plėtros projektas. Ypač naudinga būtų stiprinti ir paliatyviąją pagalbą. Tai padėtų žmonėms slaugos ligoninėse, namuose lengviau tvarkytis, oriau išgyventi paskutiniuosius gyvenimo mėnesius“, – pastebi J. Čelutkienė.

Aistė Štaraitė

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje širdies nepakankamumu 2019 metais sirgo daugiau nei 136 000 žmonių. Pasak Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos vadovės Aistės Štaraitės, širdies nepakankamumas žmogaus tikrai neištinka per dieną, tai būklė, kai širdis nebepajėgia tinkamai prisipildyti ir išstumti kraujo, kitaip tariant, kai ji pavargsta plakti.

„Apie tai, kad pagrindinė žmogaus varomoji jėga silpsta, praneša nepaaiškinamas nuovargis, silpnumas, nežinia iš kur atsiradęs dusulys lipant laiptais ar į statesnį kalną, jausmas lyg krūtinėje kažkas plazdėtų. Skaičiuojama, kad gyvenimo eigoje širdies nepakankamumu susirgs 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Beveik pusė susirgusių miršta per pirmuosius penkerius metus nuo diagnozės nustatymo, o antra tiek išgyvena vos ketvirtadalis“, – teigia A. Štaraitė.

Anot jos, žinią apie širdies nepakankamumo profilaktiką ir ankstyvą ligos atpažinimą, būtina skleisti nuolat, tad nepaprastai džiugu, kad nepaisant visą pasaulį sustabdžiusios pandemijos, suvienijus gydytojų ir pacientų jėgas, bus organizuota švietėjiškų renginių, kurie atkreips dėmesį į širdies nepakankamumo problematiką Lietuvoje bei jos sprendimo galimybes.

Laimonas Devyžis

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ valdybos pirmininkas Laimonas Devyžis, akcentuoja, kad vaistininkai taip pat pastebi, jog pandemijos metu gyventojai linkę atidėti problemų sprendimą. „Dėl karantino ribojimų tam tikrą laiką vaistinėse negalėjome net matuoti kraujo spaudimo, nors prie šios paslaugos klientai buvo įpratę. Sugrįžome prie paslaugų teikimo ir jų pasirinkimą net padidinome leisdami kiekvienoje „Eurovaistinėje“ ne tik pasimatuoti kraujospūdį, bet ir nemokamai pasinaudoti pulsoksimetru“, – sako L. Devyžis.

Skubių sveikatos politikos formuotojų veiksmų, taip pat kuo glaudesnės partnerystės tarp medikų, pacientų ir jų artimųjų – to siekia Širdies nepakankamumo dienos organizatoriai.

Stengiantis atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į šį sekinantį, pastebimai trumpinantį gyvenimą susirgimą gegužės 27 d. 20 valandą Vilniaus miesto savivaldybė raudona – širdies spalva – apšvies vienus gražiausių miesto tiltų – Karaliaus Mindaugo, Žaliąjį ir Baltąjį. Kaunas iškilminga raudona nuspalvins miesto Rotušę. Ši akcija simbolizuos visų širdies ligomis sergančiųjų pacientų viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.

Gegužės 28 d. nuo 11 iki 15 valandos Vilniuje, prieš LR Vyriausybės rūmus – Vinco Kudirkos aikštėje, prieš LR Vyriausybės rūmus, atvira Kardiologijos klinika ir informacinis centras, kurioje visi norintys galės pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo. Renginio metu vaistininkai matuos kraujospūdį ir dalyviams dalins sveikatos dovanas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (37)