Kaip išvengti persivalgymo sukeliamų simptomų ar juos palengvinti, pataria mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Irena Garuckienė, rašoma pranešime spaudai.
Persivalgymas sukelia nemalonius simptomus
Pasak vaistininkės, virškinimą gerinančių nereceptinių vaistinių preparatų gyventojai perka ir prieš šventes, ir po jų – jau susidūrę su persivalgymo ar nesuderinto maisto sukeliamomis pasekmėmis. Pagrindiniai šventiniam stalui neatsispyrusių pacientų nusiskundimai – skrandžio skausmai, pykinimas, rėmuo, nemalonus pilnumo jausmas, viduriavimas.
„Persivalgius skrandis, kasa, kepenys ir tulžies pūslė priversti dirbti intensyviau, kad susidorotų su padidėjusiu krūviu. Silpnesni ar sutrikusios veiklos organai gali neatsispirti įvairiems negalavimams, be to, ištampomas skrandis. Žmogus jaučia sunkumą pilve ar po duobute, šleikštulį, kartais vemia, jaučia silpnumą, nuovargį“, – persivalgymo simptomus ji.
Sergantiems persivalgyti pavojinga
Specialistė pažymi, kad sergantiesiems tam tikromis ligomis persivalgyti ypač pavojinga, todėl būtina galvoti, kokie produktai patiekiami ant švenčių stalo.
„Žmonėms, kurie serga širdies ligomis, reikėtų vartoti mažiau druskos, nes šis produktas organizme sulaiko skysčius, todėl atsiranda patinimų, apsunkinamas širdies darbas. Jiems taip pat reikėtų itin dozuoti riebų gyvūlinės kilmės maistą, pavyzdžiui, riebią kiaulieną, avieną, sviestą, paštetus. Nors Velykos, nereikėtų piktnaudžiauti ir kiaušiniais bei majonezu. Sergantiems inkstų ligomis pavojinga valgyti daug aštrių patiekalų, tad vertėtų vengti krienų – daugelio mėgstamo pagardo prie velykinių kiaušinių. Besiskundžiantiems lėtinėmis kepenų ligomis maistą patartina vartoti nedidelėmis porcijomis, baltymų, riebalų, angliavandenių ir vitaminų kiekis turi būti subalansuotas“, – pataria vaistininkė I. Garuckienė.
Persivalgius padės vaistininkas
Persivalgyti ne tik nesveika, bet ir nemalonu, tačiau per šventes net ir besirūpinantieji savo mityba kartais prisivalgo per daug ir skundžiasi persivalgymo sukeltais negalavimais. Specialistė persivalgius pataria pirmiausia pasivaikščioti gryname ore, gerti daugiau vandens. Jeigu sunkumo jausmas nepraeina, – kreiptis į vaistininką, kuris rekomenduos priemones, padėsiančias susidoroti su nemaloniais pojūčiais.
„Aktyvintos anglies tabletės nuramina pilvo pūtimą ir padeda virškinimui. Tiesa, jei vartojate vaistus nuo širdies ligų, prieš vartodami aktyvintą anglį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. Sutrikus organizmo veiklai, vaistininkas gali rekomenduoti virškinimą gerinančius nereceptinius vaistus. Jie padės atsikratyti pilvo skausmų ir pūtimo bei kitų nemalonių simptomų. Visgi, jei pacientas jaučia stipresnius skausmus, trinka kraujospūdis, kamuoja vėmimas ar viduriavimas, neverta juokauti ir reikėtų kuo skubiau pasikonsultuoti su gydytoju – tai gali būti ir rimtesnių ligų paūmėjimas“, – stebėti organizmo reakcijas ragina vaistininkė.
Meniu reikia gerai apgalvoti
Prieš ruošiant švenčių stalą, vaistininkė pataria iš anksto gerai apgalvoti meniu. Tinkamai paruoštos vaišės gali sumažinti persivalgymo tikimybę ir padėti virškinti šiek tiek lengviau.
„Susėdus prie švenčių stalo, patariama nemaišyti skirtingo maisto. Iš pradžių reikėtų valgyti baltyminį maistą, t. y. mėsą, žuvį, paskui – vaisius, daržoves. Tada ir desertas nebus toks kenksmingas. Alkoholis apsunkina kepenų veiklą, todėl rinkitės lengvesnius gėrimus, gausiai gurkšnokite vandenį. Niekada prie šventinio stalo nesėskite labai išalkę. Tinkamai sudarę šventinį meniu, po švenčių išvengsite papildomų išlaidų vaistiniams preparatams“, – pataria vaistinių tinklo „Camelia“ specialistė.
Dieną po persivalgymo I. Garuckienė pataria pusdienį nieko nevalgyti ir gurkšnoti negazuotą mineralinį vandenį. Taip pat kitą dieną reikėtų atsisakyti gausesnio sunkiai virškinamo maisto: rekomenduojama valgyti košes, vaisius, daržoves, liesą varškę.