Liga pasirodė netikėtai

Būdama 31-erių metų šiaulietė Irena susirgo žvyneline. Pati pastebėjo galvoje atsiradusias pleiskanojančias dėmeles. Kurį laiką dėmesio į jas nekreipė, pagalvojo – kad tai – tik galvos pleiskanos. Bet po kurio laiko rausvos pleiskanotos dėmelės atsirado ant nugaros, tada ir kreipėsi į odos ligų gydytojus.

Kelis dešimtmečius pakako gydymo vaistais, tačiau nuo 2003 metų jau būdavo skiriamas gydymas Kauno klinikose, kur praleisdavo 10 dienų.

„Kasdien eidavau į specialią vonią su vaistais, skirdavo gydomąjį tepalą ir fototerapiją. Labai padėdavo“, – pasakoja Irena ir apgailestauja, kad, užklupus covido pandemijai, šios galimybės neteko.

Labiausiai moterį vargina klausimas, dėl ko ji susirgo žvyneline, nes nei šeimoje, nei giminėje tokios ligos nebuvo. Moteris net į ekstrasensę kreipėsi, tačiau ir ji priežasties pasakyti negalėjo.

Tik medikai paaiškino, kad ligą dažnai paprovokuoja ūmios ar lėtinės infekcinės ligos, tam tikri vaistai, patirtas didelis stresas, taip pat žalingi įpročiai, viršsvoris, medžiagų apykaitos sutrikimai. Ligą lemia imuninės sistemos sutrikimas, tačiau tam įtakos gali turėti ir genetika. Kartais ji „atklysta“ net iš tolimų geneologijos kartų, todėl žmonės ne visada žino, jog polinkis į ligą – jo genuose.

Irenai atrodo, kad nei viena iš tų priežasčių jai netinka. Nors gerai pagalvojusi, prisimena ir skyrybas, po kurių netrukus pasirodė liga, ir apsilankymą netoli Černobilio, kai sprogo elektrinė.

Žvynelinė

„Visų stresinių situacijų net neįmanoma dabar prisiminti“, – sako 72-ejų metų moteris, per 40 metų gyvenanti su visą organizmą žalojančia liga.

Per tiek metų pleiskanojančios rausvos dėmės išsiplėtė, vargina psoriatinis artritas – psoriazės pasekmė. Dėl artrito skiriamas gydymas sanatorijoje, kur jau ne kartą Irenai teko važiuoti. Gydytoja dermatovenerolologė siūlė taikyti biologinę terapiją, bet Irena jos atsisako, nes mano, kad dar per anksti. Kasdien pleiskanojančias odos vietas moteris tepa gydytojų skirtais vaistais, o odos ligų gydytojui paskyrus fototerapijos procedūras, ji ateina į fizioterapijos kabinetą, kur jai taikoma fototerapija UV šukomis ir specialioje fototerapijos kabinoje.

Fototerapija – efektyvus gydymas

Žvynelinės gydymas priklauso nuo jos sunkumo laipsnio, išplitimo bei gyvenimo kokybės. Odos ligų gydytojai, esant lengvai žvynelinės formai, skiria gydymą vietiniais, tepamais preparatais, esant reikalui skiria fototerapinį gydymą. Esant vidutinei ar sunkiai ligos formai skiriamas gydymas leidžiamais ar geriamais vaistais, taip pat pasiūlomas ir gydymas biologine terapija, kuris šiuo metu yra inovatyviausias ir efektyviausias žvynelinės ligos suvaldymo būdas. Šie vaistai blokuoja imuninės sistemos uždegiminę reakciją ir taip nuslopina uždegimą odoje ir sąnariuose. Vartojant šiuos vaistus bėrimai gali visai nunykti.

Rasa Lukoševičienė sako, kad naujoji fototerapijos kabina – daug modernesnė, nors terapija atliekama tais pačiais UVB ir UVA spinduliais.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Odos ir veneros ligų skyriuje prieš metus įrengta nauja, jau antra fototerapijos kabina. Ši papildoma nemedikamentė procedūra labai efektyvi, gydant žvynelinę. Kai dėl atopinio dermatito, žvynelinės arba kitų alerginių, uždegiminių ir niežulį sukeliančių ligų odos pažeidimai labai išplitę, gydytojai dermatologai skiria viso kūno ultravioletinių spindulių B (UVB), kombinuotą (UVA ir UVB spinduliai) arba PUVA (psoralenas + UVA spinduliai) fototerapiją. UVB fototerapija – tai fototerapijos rūšis, kai gydymui naudojami tik 311–312 nm ultravioletiniai spinduliai. Jie slopina uždegimą, todėl puikiai tinka gydyti uždegimines odos ligas. Lyginant su plačiabange (290–320 nm) fototerapija, siaurabangė technologija labai sumažina šalutinių reiškinių (ankstyvas odos senėjimas, raukšlės, odos vėžys) tikimybę.

Kombinuota (UVA ir UVB spinduliai) fototerapija – tai fototerapijos rūšis, kai gydymui naudojami UVB ir UVA spinduliai. Jos pagalba paveikiami paviršiniai ir gilesni odos sluoksniai, todėl šis būdas tinkamas gydant uždegimines ir autoimunines odos ligas.

Gydymas individualus

Kiekvienam pacientui pirminės konsultacijos metu, priklausomai nuo jo odos problemų, gydytojas dermatovenerologas sudaro individualią lėtinių odos ligų kompleksinio gydymo ir profilaktikos schemą: skiriama atitinkamo tipo fototerapija, nustatomas procedūrų skaičius ir intensyvumas.

Odos ir veneros ligų skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Rasa Lukoševičienė

Fizioterapoijos kabineto bendrosios praktikos slaugytoja Rasa Lukoševičienė sako, jog kiekvienam Dienos stacionaro arba skyriaus stacionaro pacientui, su gydytojo siuntimu atėjusiam į fototerapijos procedūrą, pirmiausia skiriamas mažiausias kursas, kuris trunka 10 minučių. Palaipsniui didinamas kursas ir galvos šukavimo UV šukomis, ir fototerapijos kabinoje.

Norimam rezultatui pasiekti kiekvienam pacientui skyriaus gydytojai pritaiko individualų gydymo planą ir taktiką ir, reikalui esant, gydymą stiprina. Paūmėjimui įveikti labai svarbu ne tik vaistai ir terapijos, svarbu kuo sveikesnis gyvenimo būdas ir bendradarbiavimas su savo gydytoju. Pagalbos yra, medikamentai kompensuojami, tad svarbu nenuleisti rankų ir kalbėti, jei taikomas gydymas nesuteikia norimų rezultatų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją