Vasaros traumų topas nesikeičia metų metus

UAB „Allianz Lietuva gyvybės draudimas“ Draudimo rizikos skyriaus vadovas, gydytojas traumatologas ortopedas Šarūnas Žemaitis pranešime žiniasklaidai sako, jog vasaros bei viso šiltojo metų laikotarpio traumos nesikeičia metų metus, tad joms pasiruošti įmanoma gerokai iš anksto.

„Žinoma, traumos laiko ir vietos tikrai nenumatysite, bet žinodami, kokios traumos yra dažniausios, vyraujančios, galite imtis papildomų atsargos priemonių ir palengvinti galimas fizines bei finansines pasekmes“, – sako Š. Žemaitis.

Pasak vyriausiojo draudimo rizikos vertintojo, vasaros metu traumas galima sugrupuoti į kelias kategorijas: vandens traumas; aktyvaus laisvalaikio ar sporto. Taip pat tai dažniausiai tokios traumos, kaip žaizdos, nubrozdinimai, lūžiai, išnirimai, raiščių patempimai ir panašiai.

Visos minėtos traumos patiriamos kiek pervertinus savo jėgas poilsiaujant, sportuojant ar tiesiog aktyviai mėgaujantis vasaros malonumais, tad norint vasaros nepraleisti sugipsuotomis galūnėmis ar gydantis kitas traumas – verta būti atsargesniems, arba, pasak Š. Žemaičio, bent jau iš anksto pasirūpinti tinkamu draudimu nuo traumų bei nelaimingų nutikimų.

Vandens telkiniuose nesimaudykite vieni

„Skendimai ir galvos bei nugaros traumos yra pagrindinės nelaimės, tykančios prie vandens ir turinčios sunkiausias pasekmes. Dažni skendimo atvejai, kai asmuo iškrenta iš valties, nukrenta nuo tiltelio ar akmens ir praranda sąmonę. Sunkios traumos gali būti nardymo į vandenį pasekmė, ypač kai nardoma sekliuose vandenyse.

Drumstas vanduo taip pat didina galimybę atsitrenkti į vandenyje esančius akmenis, polius bei traumuoti galvą ar stuburą. Stuburo pažeidimas – tai dažna kojų (paraplegija) ar visų keturių galūnių (tetraplegija) nevaldymo priežastis“, – vardija Š. Žemaitis.

Leidžiant laiką prie vandens telkinių patartina: nesimaudyti vieniems, tegul bent jau nuo kranto jus stebi kitas žmogus; neperžengti savo galimybių ribos plaukiant per toli nuo kranto; saugotis vandens srovių, povandeninių objektų; prieš nardant, patikrinti gylį, vengti nardyti, jeigu vanduo drumstas; nevartoti alkoholio.

Vietoje gipso – tinkamos apsaugos aktyviam laisvalaikiui

Kalbant apie aktyvų laisvalaikį važinėjantis paspirtukais, riedlentėmis, riedučiais ir pan., traumų rizika taip pat nemaža, jeigu nepasirūpinate reikiamomis apsaugomis.

„Patarčiau visuomet dėvėti tinkamas kelių bei alkūnių apsaugas, šalmus. Šių judėjimo priemonių gerbėjams tai turi bemaž tokią pat reikšmę, kaip ir automobilio vairuotojui saugos diržai ir oro pagalvės. Tikriausiai visi įpratome skaityti ir girdėti apie skraiduolius nuo paspirtukų, kurie mažų mažiausiai atsiperka nusibrozdinimais, tačiau kai kuriems tenka gipsuoti abi rankas dėl lūžusių dilbio kaulų, sutrupintų alkūnės kaulų arba atstatinėti ir įmobilizuoti raktikaulius.

O kur dar ilgas laikas reabilitacijai, siekiant susigrąžinti visišką galūnių mobilumą. Deja, nedėvintiems šalmų paspirtukininkams kartais tenka susipažinti su smegenų sukrėtimu, o skubios pagalbos ir priėmimo skyriuose būna ir baisesnių scenarijų“, – pasakoja Š. Žemaitis.

Trauma

Pasak gydytojo, sunkiausiai su traumomis dorotis tiems, kurie ne tik nesilaiko maksimalaus saugumo patys, bet ir nepasirūpina draudimu nuo nelaimingų nutikimų, mat kai kurių traumų gydymas trunka ir kelis mėnesius, o tai reiškia nedarbingumą ir sumažėjusias pajamas, tačiau išaugusias išlaidas sveikatai.

Draudimo bendrovės Išmokų skyriaus duomenimis, jau pastaruosius trejus metus stebima, jog vyrai vasaros ir šiltuoju metų laiku patiria traumas pusantro karto dažniau nei moterys.

„Viena vertus, jie dažniau rizikuoja, galbūt renkasi ekstremalesnes pramogas, kita vertus – tai rodo, jog jie linkę mažiau paisyti patarimų apie apsaugos priemones“, – sako Š. Žemaitis.

Ar žinote, kaip stabdyti kraujavimą?

Š. Žemaitis primena, jog ruošiantis atostogoms būtina ne tik patikrinti savo namų vaistinėlės turinį, bet ir prisiminti pirmosios pagalbos teikimo taisykles.

Kadangi nemaža dalis traumų baigiasi kraujavimu, reikia skirti, koks kraujavimo tipas ir žinoti, kaip padėti kiekvienu atveju. Jei kraujavimas kapiliarinis („rasoja“), būtina uždėti sterilų tvarstį, o žaizdos kraštus patepti dezinfekuojančiais tirpalais, kad apsisaugotume nuo mikroorganizmų patekimo į žaizdą.

Tvarsčiai

Jeigu tai veninis kraujavimas (tamsus, tolygiai tekantis kraujas) – būtina steriliu tvarsčiu užspausti žaizdą, prieš tai patikrinus, ar žaizdoje nėra svetimkūnio. Prieš uždedant tvarstį, esant galimybei, žaizdos kraštus reikėtų sutepti dezinfekuojančiu tirpalu. Tvarstis turėtų būti spaudžiamasis – ant žaizdos dedamas sterilus tvarstis, virš jo marlės ar vatos kelių sluoksnių paketas, po to sutvarstoma.

Jei kraujavimas arterinis (pulsuojantis, šviesiai raudono kraujo srovė) – pirmąją pagalbą būtina suteikti labai greitai. Šiuo atveju taip pat tinka žaizdą spaudžiantis tvarstis, specialus turniketas ar iš audeklo pasidarytas veržtas, suveržiant galūnę virš žaizdos taip, kad žemiau žaizdos neapčiuoptume pulso (tačiau galūnės negalima veržti siaura viela, virve ar pan.). Kadangi audiniai be kraujotakos gali būti ne ilgiau, kaip 2 valandas (o ypač karštą dieną), nukentėjusį būtina kuo skubiau transportuoti į gydymo įstaigą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją